EQ kraluje byznysu

Máslo nebo margarín? O zdravější variantě ze dvou nabízených mají příslušní vědci neustálé rozepře. Ještěže co se týče inteligence, jsou si odborníci jistí. Aspoň nějaké jistoty zůstávají neotřesitelné :) 

A v čem, že si to jednohlasně přizvukují? V tom, že emoční inteligence (takzvaná EQ) je pro úspěch důležitější, než IQ. Můžete být Albert Einstein, ale pokud bude vaše EQ na bodu mrazu, úspěch v životě, byznysu, škole (v čemkoliv kromě matematických olympiád) na sebe nechá čekat možná navždy. Zato emoční inteligence kraluje!

Definicí emoční inteligence je nespočet. Pro potřeby tohoto článku jsem vybrala tu, která přemýšlí o emoční inteligenci jako o kvadrantu tvořeném osami „já – ostatní“ a „porozumět – ovlivňovat“. Pojďme si rozebrat jednotlivé kvadranty a jejich vliv na vaši emoční inteligenci.

4 pilíře emoční inteligence

Starting Up září final34

1Porozumět sobě

Aristoteles kdysi dávno ve 3. st. př. n. l. řekl, že znalost sebe samého je počátek moudrosti, a nám v jednadvacátém století nezbývá než konstatovat, že je to pravda prokázaná časem.

Musíte začít rozumět tomu, co se odehrává ve vaší hlavě. To je úplný základ. Chápete to, co rozdmýchává vaše emoce? Dokážete identifikovat, proč u vás vzniká pocit smutku, naštvanosti, radosti,…?

Může se to zdát jako brnkačka, ale porozumět sobě samému nedokáže každý na počkání. Abyste mohli změnit to, co se děje ve vašem světě, musíte nejdříve porozumět tomu, proč se v danou chvíli cítíte tak, jak se cítíte – sečteno a podtrženo – porozumět sami sobě.

Hlavně pokud jste v pozici hybatele byznysu nebo máte pod sebou další lidi, měli byste si být vědomi toho, jaké emoce vás mohou ovládnout a případné spouštěče negativních emocí raději hned odfiltrovat. Rozhodovat o směřování byznysu v afektu (= krátkodobá, silná a prudká emoční reakce na významný podnět při sníženém sebeovládání) se může vymstít, protože můžete situaci vidět v úplně jiném světle hned, co z vás opadnou nejprudší emoce.

 

Fakt, že si budete důvěrně „tykat“ se svými emocemi vám prokáže dobrou službu třeba i v případě, že stojíte před důležitým rozhodnutím nebo člověkem, který ve vás vzbuzuje nepříjemný pocit. Instinkty, které vás upozorní, že není něco v pořádku, byste se měli naučit číst a naslouchat jim.

V tomto ohledu mají trochu navrch ženy, které jsou od přírody více otevřené svým emocím, ale pro každého chlapa to bude určitě správná výzva, aby se něžnějšímu pohlaví v tomto aspektu vyrovnal :)

2Ovlivňovat sebe

Schopnost ovlivňovat sebe plynule navazuje na předchozí. Jde o to ovlivňovat své jednání podle toho, jak si daná situace žádá. A nejde přitom jen o emoce. Tuto schopnost byste měli být schopní si vyvinout i pro potřeby vlastní motivace. Pokud byste se objektivně zhodnotili jako „lemru línou“, nemá to s vaším IQ nic společného; opět do hry vstupuje EQ, které určuje, jestli se dokážete vyburcovat k nějakým výkonům. Úspěšní lidé obvykle vykazují v tomto kvadrantu vysoké hodnoty. Dokážou si dát cíl, naplánovat si a prošlapat cestu, pomocí které cíle dosáhnou. Umějí ovlivnit své vlastní já v pozitivním smyslu.

Ukažte mi jediného prokrastinátora, který má vlastní úspěšný byznys. Nikde nikdo, že ano? Už chápete?!

Pokračování článku najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Napsala: Barbora Mazochová

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.