Jak překonat prvotní obavy a strach z podnikání

Ve své praxi se velice často setkávám s lidmi, kteří řeší pracovní stránku svého života. Čím dál tím častěji se opakuje téma, zda opustit spoutané vody zaměstnanecké a vydat se na vlastní pěst do bezbřehých oceánů podnikatelské činnosti. Rozhodnutí jsou to bezesporu nemalá a zásadní a proto je nesmírně důležité zvážit je ze všech stran.

Obzvlášť náročné bývá u lidí, kteří pracují na dobře placené pozici, kde mají již relativně klid, ale cítí, že je práce nenaplňuje a život jim proplouvá mezi prsty. Opustit onu „zlatou klec“ není vůbec jednoduché. Rozhodování je možná o něco snazší u lidí, kteří přišli náhle o práci, u žen po rodičovské dovolené a vůbec pro jakoukoliv skupinu ohroženou na trhu práce. Takoví lidé obvykle řeší svou situaci s uplatněním na trhu práce tím, že si chtějí vytvořit vlastní pracovní příležitost. Ať již patříte do jakékoliv skupiny (i třeba zde nezmíněné), dost pravděpodobně se potýkáte s podobnými otázkami a nejistotou, která nás, podnikatele (nebo budoucí podnikatele) spojuje.

Pojďme se nyní podívat na některé z nich. Předám vám své zkušenosti, ať již z vlastního podnikání nebo z příběhů svých klientů. Pokusím se také dát tipy na to, jak tyto obavy překonat a jít do toho.

Uvedu zde nejčastější „výmluvy“ a domněnky lidí, kteří by chtěli podnikat, ale ještě k tomu nenašli kuráž.

 „Pořád nevím všechno. Musím ještě na další kurz, vyzkoušet toto a tamto. Neumím to tak dobře, abych to mohl/a prodávat.“

Realita: Nikdy nebudete znát všechno. Nikdy nebudete mít pocit, že jste připraven/á a nemůže vás už nic překvapit. Každý odborník, ať dělá cokoliv, jednou začínal. Máte právo něco nevědět. Máte právo udělat chybu. Důležité je se tomu umět postavit a zvolit správnou taktiku, jak situaci vyřešit. (Pokud vůbec někdy nastane). Zatloukat nebo se přiznat? Kdo z nás někdy neudělal botu? Už teď víte dost na to, abyste začal/a. Jediné co opravdu ještě potřebujete, je získat zkušenosti. Ale ty vám do hlavy nikdo „nenaleje“.

 „Chci podnikat. Mám nápad, ale nemám dost peněz. Kdybych měl/a peníze, tak by to bylo jiné. “

Realita: Každý může podnikat. V dnešní době existuje spousta organizací, které sdružují podnikatele či potencionální podnikatele s investory, kteří hledají příležitosti. Naučte se svůj nápad dobře prezentovat. Trénujte na svých blízkých a známých a berte si od nich zpětnou vazbu. Až si budete jistí „v kramflecích“ a uvěříte v kvalitu svého projektu, můžete bez obav oslovit potencionálního investora nebo se přihlásit do podnikatelské soutěže.

 

„Mám strach z těch formalit kolem. Jakou mám zvolit formu podnikání? Co všechno musí podnikatel splňovat? Nechce se mi jednat s úředníky.“

Realita: Každý druh podnikání má svá specifika, která je potřeba si dopodrobna nastudovat. Jiný přístup vyžaduje, pokud provozujete živnost, nabízíte poradenskou činnost, provozujete gastronomické zařízení apod. Je proto zapotřebí důkladně si zjišťovat informace. Obvykle začínáme na internetu a bohužel hodně z nás tam také končí. Proto je třeba, se konečně vydat na Živnostenský úřad a začít činit. S Živnostenským úřadem mám jedině kladné zkušenosti (ač v každém regionu to může být jinak). Ne všichni úředníci „koušou“ ;-). Uvědomte si, že také dost záleží na nás, s jakou náladou se na úřad vydáme, protože úředníci jsou také lidé (a věřte tomu, že během dne se potkají se spoustou nepříjemných lidí). Co vysíláme, to dostáváme zpět. Na úřad vždy doporučuji chodit včas (nikoliv těsně před koncem úředních hodin), nebýt ve spěchu, mít dobrou náladu a hlavně si nezapomeňte vzít s sebou také  pokoru ;-).

U mě osobně nastal obrovský zlom, když jsem si založila živnost. Přesně v ten den. Najednou jsem věděla, že to myslím vážně a že jsem se doopravdy rozhodla. Uvěřila jsem tomu a začala jsem dělat maximum pro to, aby mě můj nový „status“ podnikatele uživil.

Když jste na úřadě – ptejte se. Úředník vás vždycky nasměruje dál a to vás „vymotá“ z neuchopitelného množství informací, které nacházíte na internetu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.