Je dobrá práce samozřejmost?

Chválíte své lidi nebo prostě spoléháte na to, že vám pochvalu vyčtou z očí? Koučka Irma Bohoňková na to má jasný názor.

Když jsem se nedávno na kurzu manažerských dovedností zeptala účastníků z jedné výrobní firmy, jak často chválí svoje podřízené, pokud dělají dobře svojí práci, setkala jsem se s udivenými pohledy. „Proč bychom je měli chválit, to, že dělají dobře svojí práci je přece samozřejmost, za to jsou přece placení“, mínil jeden. „Chválit lidi je nebezpečné“, tvrdil druhý, „když je pochválíte, začnou si o sobě moc myslet“. „S pochvalou se musí opatrně“, přidal se třetí, „abychom lidi nepřechválili“.

 

Takový postoj je bohužel mezi českými manažery poměrně rozšířený. Asi nepřekvapí, že stejní účastníci kurzu si nemohli vzpomenout, když jsem se jich ptala, kdy někdo v práci naposledy pochválil je. Jak je to tedy s tou „škodlivostí“ pochvaly?

Pro vedení lidí je důležitá zpětná vazba

Podle psychologické teorie posilování je naše chování vždy ovlivněné tím, co po něm následuje, tedy zpětnou vazbou, kterou na své chování dostaneme. Pokud po nějakém chování nebo výkonu následuje něco, co vnímáme jako odměnu, předchozí chování je tím posíleno – příště se tak budeme chovat zase nebo svůj výkon ještě zvýšíme. Podle jedné z nejznámějších motivačních teorií je potřeba uznání a ocenění jednou z nejdůležitějších psychologických potřeb každého člověka.

Pokračování najdete v dubnovém e-magu Starting Up

o autorce

bohonkovaMgr. Ing. Irma Bohoňková, PCC

Jsem profesionální kouč, lektor a supervizor. Věnuji se koučování firem i jednotlivců. Vedu kurzy a výcviky komunikačních, manažerských a koučovacích dovedností. Jsem autorkou knihy „Sám sobě koučem“. 

Kontakt: 774 202 563, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., webové stránky Cesta k úspěchu

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.