Life hacking: Kult sebeoptimalizace

Co Čech, to muzikant. Rčení, které už nám nikdo neodpáře, i když všichni víme, jak vysoce nadnesené je. Co naplat, češi jsou především národem kutilů, což se po dlouhá léta snažil  na televizních obrazovkách dokazovat Přemek Podlaha. Nutno přiznat, že úspěšně. Důkazů, nad kterými zůstával rozum stát i velkým „hračičkům“ tam bylo na usvědčení z kutilství dostatek.

Ale abychom tu nečechrali jen své peří. Vynalézat nápadité řešení běžných problémů je určitě přirozeností celého lidského druhu. Všelijaké vylepšováky se s většími či menšími úspěchy a pozorností okolí rodí všude na světě.

Anglicky mluvicí část světa vychytávky hezky výstižně – jak to mají zvykem – nazvala life hacking.

Podle Urbandictionary.com je „life hack“ nástroj nebo technika, která dělá nějaký životní aspekt jednodušším nebo efektivnějším. Označuje způsob, jak zredukovat chaos a udělat si každodenní život snazší a zábavnější.

Že je life hacking něčím, co stojí za pozornost, dokazuje i fakt, že byl o něm natočen dokumentární film s názvem „Ty 2.0“ a vzniklo o něm několik specializovaných webů, které sbírají life hacky jako sesbírával v devatenáctém století Karel Jaromír Erben svou sbírku pověstí.

 

Life hacking je kult sebeoptimalizace. Způsob, jak se vypořádat s neustále vzrůstajícími požadavky na naši produktivitu – pracovní i tu v osobním životě. Přepracování a roztříštěná pozornost, které jsou důsledky nenažraného pracovního života, byly výživným podhoubím pro vznik prvních life hacků – pokusů, jak si věci uspořádat tak, aby vyžadovaly co nejméně pozornosti, a urvat si pro sebe trochu volného času.

Existuje nekonečná řada nápadů, jak žít zdravěji, hravěji a produktivněji. A nejsou to zdaleka všechno výsledky technologického vývoje, ale v mnoha případech geniálně jednoduché recyklace účelu užívání nějakého předmětu běžné denní spotřeby.

 

Pokračování článku o Life hackingu čtěte ZDARMA
v e-magu Starting Up:

foto: shialabeowulf.tumblr.com, www.lifehack.org, ifetricks.com, www.reddit.com/r/lifehacks/, www.svetandroida.cz/

Témata:
rady a návody  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.