Osobní rozvoj: Sebeorganizace

Koluje vám hlavou tolik plánů, že dříve, než stačíte pořádně uchopit jeden, vynoří se jich dalších deset? Lékem na rozháranou mysl je sebeorganizace a koncentrace na smysluplné cíle. 

Daniel Gamrot: Soustřeďte se na smysluplné cíle

Mé začátky se sebeorganizací byly založeny na kontrole. Denně jsem dostával přes stovku e-mailů, vyřídil jsem více než desítku telefonátů s klienty a pracoval na několika projektech. Pocit, že zvládám řadu úkolů bez toho, aniž bych propadal úzkosti byl neuvěřitelně osvobozující. Postupně se mi podařilo aplikovat návyky, které popisoval David Allen v knize Mít vše hotovo (v originále Getting Things Done neboli GTD) a cítil, že má produktivita roste a stres se snižuje. Pozitivní zpětná vazba začala přicházet i od kolegů z firmy a širšího okolí - v očích mnoha pozorovatelů ze mě byl výborně organizovaný člověk, na kterého je možné se spolehnout z hlediska dodržování termínů a závazků. Vyzařoval ze mě klid.

Ze zvědavosti a touze po rozšíření si povědomí o dalším rozvoji funkční metody GTD jsem sáhl po knize Aby vše klapalo, která byla vydána o několik let později jako aktualizace původních principů. Určitě nechci popisovat podobnosti či odlišnosti těchto dvou vydání. Dva postřehy, které jsem ihned po analýze informací ve chvíli dočtení kapitoly zaznamenal, byly:

1. Nejsi více reaktivní, než je potřeba?
2. Kam všechny současné aktivity, které provádíš, směřuji?

Nestačí jen kontrolovat

Aplikace jednoduchých návyků popsaných v metodě GTD měla za následek opojný pocit, že kontrola situace je to, oč tu běží. Přehlížel jsem orientaci na dlouhodobější záměry, o kterých David Allen psal samozřejmě i v prvním vydání. Když jsem se zeptal sám sebe "Kam to všechno směřuje? Kde chci být příští rok?", nedokázal jsem odpovědět. Najednou mi to všechno začalo dávat smysl. To, že máme "záležitosti pod kontrolou", je jen první krok. Tím dalším je, aby ta kontrola vedla ke smysluplným záměrům.

K čemu dlouhodobé plány?

Přeskočím teď pár let. Díky uvědomění si potřeby nahlížet alespoň pár měsíců dopředu jsem zjistil, že mým cílem není vydělávat peníze, ale podporovat lidi. Ať už se jednalo o kolegy z týmu nebo později účastníky mých tréninků. Před dvěma lety jsem se podíval rok dopředu a viděl osobu, díky níž ostatní budou silnější. Někoho, kdo předává navzdory svému mládí zkušenosti z oblasti sebeorganizace (nebo chcete-li osobního time managementu) tak, abych ostatní rostli, sílili a dosahovali svých záměrů.

 

Nechtěl jsem plánovat deset let dopředu. Vlastně to ani dnes moc neumím a velmi silně se tomu bráním. Koukám rok, maximálně dva dopředu a to skutečně jen v hrubých obrysech. Podle mnoha pouček a názorů ví každý z nás, co je smyslem jeho života a od toho by se měl odrazit. Skutečně? Snad nejsem na Zemi jedinou výjimkou.

Krátkodobé záměry se staly mou vášní. Ti z vás, kdo znají metodu GTD, jistě znají také hladinu 30 000 stop neboli cíle na 1-2 roky dopředu. To je v současné době výška, ve které se velmi rád pohybuji. Země je na dohled a zároveň si užívám vznášení a nadhledu. Do vyšších pater zatím nemířím.

Roční záměry a jejich definice

A teď už trošku praxe. O plánování se píše všude a ačkoliv to vypadá, že je z čeho si vybírat, bývají často všechny "poučky" podobné. Nemyslím si, že jsem průkopníkem plánování smysluplných záměrů, přeci jen si však myslím, i díky úspěšné aplikaci u mnoha klientů, že Snadno pochopitelný postup, který používám, může pomoci mnoha z vás. A je aplikovatelný na skutečně krátkodobé projekty i dlouhodobější záměry. Takže jak na to?

Vyhraďte si čas a místo "pro sebe". Bez lidí, kteří vás mohou vyrušit a telefonů, které mohou vyzvánět či jinak na sebe upozorňovat. Nachystejte si nástroj pro zaznamenání myšlenek - ideálně papír a fixy. Připravte si kávu, čaj nebo vodu a pohodlně se usaďte. Začínáme.

Načrtněte si fixou základní oblasti, pracovní i osobní, ve kterých se pohybujete. Pokud pročítáte metodické příručky, možná tyto oblasti znáte pod pojmem "role". Je to podnikatel? Student? Rodič? Sportovec? Soustřeďme se teď na roli podnikatele - určitě jste si ji poznamenali. Položte si otázku - proč podnikáte? Jaký je váš záměr? Jaké to celé má smysl? Co chcete přinést lidem nebo společnosti, která vás za vaši práci platí? Co to má přinést vám, rodině, přátelům? Máte? Určitě ještě ne. Vyhraďte si na to dostatek času, protože od toho se odrazíme. Už se tím zabýváte hodinu? Dejte si ještě jednu, dvě navíc.

Pokračování článku o sebeorganizaci čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Autor: Daniel Gamrot

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.