Poselství profesionálního mindmappera

Daniel Gamrot: Srovnejte si záměry s myšlenkovými mapami

Souboj s vlastními nápady je jednou z činností, se kterými se jako podnikatel dostávám do křížku téměř neustále. Hlava je úžasný nástroj, který dostal k dispozici každý z nás, a je neuvěřitelným generátorem nových myšlenek. Často se potýkám u sebe i svých klientů se způsobem zpracování přívalu nápadů a tím, který z nich uchopíme a jakým způsobem je realizujeme. Jak poznám, že je daná myšlenka ta nejdůležitější a měl bych jí věnovat pozornost? A nejen při této činnosti mi velmi pomáhají myšlenkové mapy.

Není to nic nového ani převratného – v podstatě se jedná o vizualizaci myšlenek za účelem získání nadhledu, lepšího posouzení, rozhodnutí a provedení. Samotná myšlenka produkt nevytvoří, a pokud bychom měli každé z nich věnovat maximální úsilí, není v našich silách toto všechno zvládnout. Ještě v době, než jsem začal podnikat, jsem myšlenkové mapy využíval při řízení projektů. Definování projektového záměru, sepsání očekávaných výsledků, pracné brainstormingy i organizace jednotlivých etap a fází. Nakonec přišlo i na úkoly – fyzické akce, které bylo potřeba pro dokončení projektu realizovat. Pak už zbývalo "jen" pustit se do práce a jednou za čas situaci zhodnotit. S drobnými úpravami používám podobný princip i dnes, kdy je v naprostá většina mých aktivit spojená s podnikáním, a funguje skvěle právě díky myšlenkovým mapám. Na obrázku níže vidíte příklad toho, jakým způsobem jsem sepisoval jednotlivé chybějící organizační části k setkání fanoušků a uživatelů Evernote, které proběhlo na začátku září. Jakmile jsem měl definované oblasti, mohl jsem se pustit do specifikace jednotlivých dílčích úkolů, rozdělení zodpovědnosti nebo stanovování termínů. Myšlenková mapa mi přinesla perfektní nadhled bez zbytečného zdržování. Držel jsem se jí po celou dobu organizace akce.

Vypozoroval jsem, že se velká část podnikatelů pouští do projektů, u kterých nemají jasno v základních otázkách. Jednou z nich je všem známé a značně neoblíbené "proč?". Proč se do toho chci pustit? "Přece chci vydělat peníze" je poměrně častou odpovědí. Tady to často končí veškeré přemýšlení nad záměry. Podle mě by mělo následovat další "proč" - proč je chci vydělat? Abych si postavil dům? Zajistil rodinu? Investoval? To už je na každém. Otázku "proč" mají moc rády děti – zkoumají, pozorují, chtějí znát důvod. Postupem času se však dostáváme v tomto směru do jakéhosi útlumu a trošku se otázky bojíme (co když přinese něco negativního, že).

 

Velmi jednoduchým způsobem, jak rozvinout otázku "proč", je právě aplikace v myšlenkové mapě. Jednoduchost, přehlednost, asociace – to vše si zajistíte hravou formou během několika málo kroků. A máte podklad pro další fáze – definici výsledků, organizaci oblastí, které musím pro projekt zajistit či definici dílčích úkolů.

Vezměme si jako příklad sepsání tohoto článku. Začínám od záměru – proč na něm vůbec chci pracovat? Jednoznačně chci šířit myšlenkové mapy, což dělám prostřednictvím tréninků. Proč zrovna tréninky a ne jiný způsob? V prvé řadě mi osobní přístup k účastníkům dává obrovský smysl – mohu s nimi okamžitě komunikovat, dávat zpětnou vazbu, doporučit změny. Samozřejmě je to také můj způsob obživy – jinými slovy mi přijde na účet výplata, která zajistí mou rodinu, umožní mi cestovat (můj obrovský koníček spojený se vzděláváním a poznáváním), pokryje náklady na bydlení a umožní mi vytvářet finanční rezervu. Stejně tak bych mohl pokračovat s projektem LifeNotes, budováním povědomí o tom, co dělám. Samozřejmě je to také výborný trénink pro napsání knihy, díky kterému si skvěle třídím myšlenky a velmi příjemnou cestou se vzdělávám.

 

Pokračování článku o myšlenkových mapách čtěte ZDARMA
v e-magu Starting Up:

foto: Daniel Gamrot Google+

Témata:
management  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.