Hana Wolf: Zdravé sebevědomí je klíčem k úspěchu

Můžete mít dva lidi se stejným vzděláním i zkušenostmi, přesto v jejich chování může být dramatický rozdíl... To, co dělí úspěšné od neúspěšných, je zdravé sebevědomí. O něm ví hodně věcí koučka Hana Wolf.

Ve vašich kurzech se zabýváte hodně sebevědomím. Myslíte si, že je sebevědomí důležité pro začínající podnikatele?

Zdravé sebevědomí rozhodně hraje klíčovou roli, zejména u začínajících podnikatelů. Ať už se pouštějí do nových projektů, nebo rozjíždějí vlastní byznys, je důležité, aby věřili sami v sebe a ve své schopnosti. Důvěra ve vlastní schopnosti je totiž prvotním klíčem k úspěchu v dlouhodobém časovém horizontu. Pokud lidé nevěří sami v sebe, nemůže v ně věřit ani jejich zákazník.

Souhlasíte se mnou, že v současnosti se můžeme potkat převážně s mladými lidmi, kteří mají sebevědomí až nezdravě vysoké nebo naopak s mladými, kteří se zbytečně podceňují a těch zdravě sebevědomých je jako šafránu?

Z mých zkušeností vám mohu sdělit, že cesta ke zdravému sebevědomí je postupná. Souhlasím s vámi v tom, že je mnoho lidí, kteří vypadají, že si důvěřují až příliš. Takový přístup bych nazvala spíš sebestředností, než sebedůvěrou. Sebestřední lidé však velmi brzy narazí, neboť jim schází jeden důležitý aspekt a tím je pokora. Nemá-li člověk dostatek pokory, neváží-li si svých zákazníku a dělá-li byznys jedině a pouze za účelem zisku, tak dříve či později narazí.

Na druhou stranu lidé, kteří si nevěří a bojí se neúspěchu, potřebují zpracovat emoce strachu bránící jim v úspěchu. Je dobré si své strachy pojmenovat a postupně je začít rozpouštět. Pokud se totiž bude člověk bát, že o jeho služby nebude zájem, jeho obavy se dříve či později naplní. Je důležité zmínit, že strach je zcela běžná emoce, kterou prožívá úplně každý. Jen by nás neměla pohlcovat a paralyzovat, protože pak není možné se otevřít úspěchu. Shrnula bych tedy vaši otázku tak, že nejdůležitějšími aspekty v podnikání jsou víra v sebe a pokora. Nikoli podceňování se nebo sebestřednost.

Co byste poradila těm, kterým sebevědomí chybí a navíc jsou přesvědčeni, že je to špatná vlastnost?

Lidé mají častokrát spojeno sebevědomí se sobectvím. Tak to však není. Sebevědomí znamená znát sebe, věřit v sebe, cítit, že máte co předat. Sobectví je spojeno s egocentrismem a tedy myšlením jedině a pouze na sebe bez ohledu na okolí. Sebevědomí lidé znají sami sebe, vědí, v čem jsou dobří a v jakých činnostech vynikají. Ale hlavně, jsou si dobře vědomi toho, že na tomto světě nejsou sami a mají dobrou víru být tu pro druhé. Sobečtí a egocentričtí lidé se svým okolím příliš nezabývají a staví sami sebe na první místo, kde jsou jen oni sami bez ohledu na druhé. A to je podle mého názoru nezdravý přístup.

 

Proto, abyste si mohli sebevědomí navýšit, snažte se co možná nejvíce poznat sami sebe. Oceňte se za každou věc, která se vám podaří, a hlavně se nesrovnávejte s okolím. Srovnávání je totiž jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat. Vždy totiž bude na světě někdo, kdo je lepší než vy. Nejdůležitější však je váš osobní pocit štěstí a naplnění. Jistě se můžete inspirovat od ostatních, avšak nedovolte, abyste se cítili špatně za to, že nejste tam, kde jsou jiní. I vy jste totiž na cestě, a jak se říká, právě ta cesta by měla být vaším cílem.

Jakou roli hraje pro zdravé sebevědomí výchova?

Zásadní. Pokud vás v dětství druzí pořád jen kritizovali a nepodpořili vás v tom, co máte rádi, jen velmi těžko z vás vyroste zdravě sebevědomý člověk, který věří ve své schopnosti. Pokud je toto i váš případ, nezoufejte. Vždy se s tím dá něco dělat. Je to však jen o odvaze a rozhodnutí s tím něco udělat. Začít můžete třeba tak, že se vy sami oceníte za to, co jste až do této chvíle v životě dokázali. Pak si budete více vážit sami sebe a své práce.

Co byste doporučila generaci, která má v rukách svůj osud?

Dnešní generace je charakteristická tím, že vyrostla v době, kdy může mít všechno hned. A když to nemá, tak se vzteká J. Naučte se tedy trpělivosti a uvědomte si, že na dobré věci je třeba si počkat. I co se úspěchu týče. Pokud budete chtít mít úspěch hned, může se vám stát, že nebude přicházet. Některé věci se totiž nedají uspěchat. Pokud chcete postavit svůj byznys na pevném základu, skutečně to může nějakou dobu trvat.

Dřív neexistovali žádní koučové a lidé vše museli zvládnout sami. V čem si myslíte, že je to dnes jiné oproti minulosti?

Dříve lidé tolik nemluvili o svých pocitech a dusili je v sobě. Dnes jsou mnohem otevřenější vůči sobě, ale i vůči okolí. Někdo si povídá s kamarády nebo blízkými, ale může dojít do slepé uličky, kdy už nevidí východisko a potřebuje pohled nestranného pozorovatele. S koučem pak může rozklíčovat nepříjemné situace, které se v životě opakují a začít k nim přistupovat jinak. Právě tento nový přístup vede ke změně mnohdy hluboce zarytých modelů. Kouč tedy slouží spíše jako průvodce změnou, než jako řešitel bezvýchodných situací. Změnu musí chtít každý sám. Pokud na ni však nestačí, kouč mu je oporou v době, kdy je potřeba.

Máte nějaký recept na posilování zdravého sebevědomí?

Je jich mnoho, ale za všechny bych ráda zmínila schopnost zastavit se a ocenit se za to, co jsme v životě dokázali. Fenoménem dnešní doby totiž je i to, že neustále někam spěcháme. Jakmile se nám podaří něco dokončit, spěcháme k dalšímu cíli a pořád se tak ženeme za něčím novým. Zkuste se tedy na chvíli zastavit a zhodnotit svou cestu. Pochvalte se za úspěch a dovolte si ten hezký pocit prožít. Pokud se vám naopak něco nepodařilo, tak se nebičujte a z každého neúspěchu si vezměte ponaučení. Zamyslíte-li se nad tím, proč se vám daná situace stala, předejdete podobnému neúspěchu v budoucnosti.

Pokračování rozhovoru čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Témata:
rady a návody  

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.