Stres a podnikání – jak proti němu bojovat

Určitě to každý znáte - valí se na vás spousta práce a tak jste pod velkým tlakem. Dlouhodobý stres ale může být pro vaše fyzické i psychické zdraví velmi škodlivý. Protože v dnešní době zažil hektické období snad každý, rozhodli jsme se v následujícím článku věnovat stresu, jeho příznakům i radám, jak stres zmírnit nebo mu předcházet.

Stres při podnikání

Nepodceňujete stres – braňte se!

Patrně nejde podnikat a nestresovat se.

Dlouhodobý stres má na lidský organismus ničivý dopad. Dostavují se bolesti hlavy, zažívací potíže, problémy se spánkem. Stresovaní lidé také mívají špatnou životosprávu, což jim způsobuje další zdravotní problémy.

Pokud je podnikatel stresu vystaven delší dobu, může dojít i k takzvanému syndromu vyhoření, kdy člověk ztrácí schopnost radovat se z práce a komunikovat s lidmi a všechno vidí v negativním světle. Ničivým dopadům stresu na organismus je proto třeba se bránit.

Co to vlastně z fyziologického hlediska stres je

Stres je individuální odpověď na nadměrnou fyzickou, emoční nebo intelektuální zátěž. Vše začíná uvolněním stresových hormonů. Jejich krátkodobé uvolnění vám pomáhá postavit se nebezpečí, ale pokud stres přetrvává, je to pro vaše tělo velmi zatěžující.

Zvýšená hladina stresových hormonů způsobuje také zvýšený přísun energie, a proto při dlouhodobém stresu přicházíte o všechny rezervy energie a výživy a může dojít až k celkovému vyčerpání. Ve vašem těle se zvyšuje krevní tlak a hladina cholesterolu, a to vám může poškodit srdeční a mozkové cévy. Samozřejmě dochází i k dalším problémům. Tento stav klade další požadavky na imunitní systém, který se může tak oslabit, že nedokáže zajistit dostatečnou obranu proti infekcím a jiným nemocem.

Příznaky stresu

 • únava, nespavost nebo neschopnost soustředění,
 • nervozita, neklid nebo popudlivost,
 • ztráta chuti k jídlu, nauzea, žaludeční nevolnost, průjem i zácpa,
 • bolesti hlavy,
 • ztráta zájmu o sex,
 • podráždění, zloba, rozčilování nebo apatie a pesimismus.

Máte-li vleklé nebo silné příznaky stresu, je velmi oslabován váš imunitní systém a zvyšuje se riziko zdravotních problémů. Především se jedná o onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, zažívací potíže, peptické vředy, migrény a možná i rakoviny. Ihned kontaktujte vašeho lékaře.

Jak se stresem bojovat

 • pravidelně cvičte,
 • zkoušejte relaxační techniky - jógu, dechová cvičení, taj-či, meditace nebo masáže,
 • vynechte nebo silně omezte kofeinové a alkoholické nápoje (zvyšují úzkosti a nespavost),
 • udržujte úzké vztahy s rodinou a přáteli (i rodinný zvířecí mazlíček může být pro duševní zdraví důležitý),
 • poraďte se s psychologem, jak zvýšit svou schopnost zvládat stresové situace,
 • užívejte potravinové doplňky proti stresu – multivitamíny a multiminerální přípravky, B komplex, vápník, hořčík.

Rozdělte úkoly

Předně je důležité si uvědomit, že stres není něčím externím, ale že se odehrává přímo v nás. Jeho příčinou bývá neefektivní nakládání s časem nebo rovnou přeceňování vlastních sil a snaha všechno řešit osobně. Nebojte se proto delegovat úkoly i na ostatní. Jasně definujte zodpovědnosti svých zaměstnanců tak, aby korespondovaly s jejich schopnostmi.

 

Máte hektické období? Tak se na chvilku zastavte. Může to znít nesmyslně, ale i pár minut relaxace či pohybu vám může pomoci stresu čelit. Odborníci doporučují zařadit si „odpočinkový“ rituál hned na začátek dne – začínat například čtením novin.

Povinnosti, které se dají vyřešit za pár minut (například důležitý email), pokud možno neodkládejte, ať se vám zbytečně nehromadí. U dlouhodobějších úkolů si jasně stanovte dobu, po kterou se budete věnovat jen jedné věci. Rozvrhněte si den podle jednotlivých povinností a nezapomeňte do tohoto rozvrhu zařadit alespoň krátké přestávky. Dbejte zásad time managementu.

Odreagujte se a cvičte

Ve svém týdenním rozvrhu si najděte místo pro pohyb. Že by vás běh mohl zabít? Nevadí, stačí půlhodinová procházka, ale důležitá je pravidelnost. Pokuste se nesahat po cigaretách a alkoholu, pomáhají od stresu jen zdánlivě. Jezte pravidelně v menších dávkách.

Důležitou roli v boji proti stresu hrají také dobré vztahy s rodinou a přáteli. Stanovte si čas, kdy zkrátka nepracujete, ale věnujete se osobnímu životu.

Zařiďte si pracoviště bez stresu

Své spolupracovníky si nevybíráte, ale své pracovní prostředí ovlivnit můžete. Důležité je jeho uspořádání. Pracoviště by mělo být čisté a přehledné, může vám to pomoci snížit hladinu stresu a přispět k větší efektivnosti práce. Pokud jste obklopeni nepořádkem, je rovněž vaše mysl neuspořádaná a úzkostná.

Proto dbejte na vzhled svého pracoviště a snažte se, aby na vás působilo pozitivně. V práci trávíme velkou část dne, a ovlivňuje to nejen naši mysl, ale i fyzický stav. Existuje pár základních bodů, které vám pomohou vytvořit zdravé pracovní prostředí, které vám pomůže bojovat se stresem.

Jak vytvořit příznivé pracovní prostředí

 • obklopte se zdravými pokojovými rostlinami,
 • uklizený pracovní stůl,
 • pootevřené okno, které dovolí cirkulaci vzduchu,
 • zútulněte si kancelář podle sebe (obrázkem, fotkou, soškou, jinou dekorací…),
 • provoňte místnost aromalampou či vonnou svíčkou,
 • pořiďte si akvárium s rybičkami, velmi zklidňuje.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.