Zrádná paměť

Pamět je mrcha, která vás zradí v tu nejnevhodnější chvíli. Ale s trochou cviku se z mrchy rázem stane nejlepší přítelkyně, která tu pro vás bude kdykoliv ji budete potřebovat. Jak zkrotit paměť ví paměťová expertka Michaela Karsten.

Co Vás přivedlo k hlubšímu zkoumání své paměti?

Informace o tom, že existují paměťové techniky, kterými je možno zvýšit paměťový výkon a možnost porovnat tento paměťový výkon v rámci paměťových soutěží byly hlavní pohnutkou k tomu, že jsem začala cíleně sledovat výkon své paměti. Mozek jako takový mne fascinoval již za doby studia medicíny.

Jaké jsou výhody toho, že si člověk vše pamatuje?

Ráda bych to uvedla na pravou míru – určitě si nepamatuji vše. Toho by byla schopná pouze osoba s fotografickou pamětí a takováto osoba se v populaci nachází velice zřídka. Dost často je tento druh paměti zaměňován za vizuální pamět. Mé vysoké paměťové výkony na soutěžích (aktivní ve sportu do roku 2007)  byly založeny na znalosti paměťových technik a intenzívním tréninku, ale ne na fotografické paměti. Tzn. i u mne se může stát, že pokud nebudu dbát na pravidla správného ukládání informací do paměti, k tomu přináleží i limitace negativních vlivů na paměť, informaci mohu zapomenout. Výhodou znalostí paměťového tréninku je, že si za poměrně velmi krátkou dobu (sekundy až minuty v závislosti na množství a druhu informací) mohu zapamatovat velké množství informací, které také delší dobu udržím v paměti, než jedinec bez znalostí paměťových technik.

Určitě jsou i nějaké nevýhody. Jaké to podle Vás jsou?

Nevýhodou je, že si většina lidí myslí, že memoatlet (tak jsme běžně nazývání v mezinárodním mediálním žargonu) nikdy nic nezapomene a to je hloupost. To nás všechny z paměťového sportu vede k nadměrné pozornosti, protože se tu a tam najde jedinec, který nás chce škodolibě tak zvaně nachytat na švestkách a má radost, když zjistí, že i u nás nastává jakýsi filtr informací a můžeme také něco zapomenout. Samozřejmě ale v porovnání s jedinci bez znalosti paměťových technik je ohromné, co si vše memoatlet zapamatuje a téměř se to vymyká lidskému rozumu. Proto také mnoho účastníků soutěží bylo sledováno v množství studíí či  náš mozek byl prozkoumáván v tomografu.

 

Nemáte někdy hlavu na prasknutí z tolika uchovaných informací? Filtrujete nějak důležité informace od těch méně důležitých?

Na paměťových soutěžích se někdy tento pocit dostavil, ale velice rychle jsme se z něj dokázali mentální relaxací a meditací dostat. Podobný pocit se může dostavit i v bežném životě, pokud je příjem informací nadměrný. A tento pocit je dnes u mnoha lidí, díky dnešní technice, která nás zahlcuje informacemi. A co se týká filtru informací, tak každý jedinec, který nemá fotografickou paměť, filtruje informace. Někdo více někdo méně. A schopnost rozlišit důležitou informaci od nedůležité je otázkou inteligence.

Nemyslíte, že kdyby si lidé vyčistili paměť od nepodstatných věcí, měli by více tzv. úložného prostoru pro ty podstatné a důležité věci?

Kdo pronikne do tajů práce paměti, pochopí, proč naše paměť někdy uchovává  informace, které se zdají býti nedůležité. Stále je nám geneticky dán  cíl –  přežít. A ačkoli se domníváme, že některé informace jsou pro nás zatěžující a zbytečné, mohou hrát v příštím ukládání nových a důležitých informací klíčovou roli. Každopádně si myslím, že naše kapacita paměti není omezená jako tomu je u počítače. Bohužel je to častá výmluva, že se do té hlavy už nic víc nedostane. Dostane, ale je třeba i regenerovat. Jak tělo, tak i mozek by se měl průběžně dostávat do balancu, ne jenom odpočívat, ale také ne jenom se pořád učit.

Dle mého názoru, je někdy paměť na obtíž. Například, když se chci soustředit na nějaký úkol (projekt, práci) a nedaří se mi z mysli odstranit nějaký problém. Naopak se mi vybavují další a další vzpomínky s tímto problémem spojené a snaha o soustředění je ta tam. Souvisí naše mysl s pamětí? A jak byste se s takovým problémem vypořádala vy jako odbornice na paměť? Lze některé vzpomínky odsunout do archivu a vytáhnout je tehdy, až budou potřeba?

Určitě souvisí výkon paměti se stavem naší mysli. Například jsme-li situačně v emocionální nevyrovnanosti ve směru negatívním – zlost, vztek, vzrušení – bude se paměťový výkon snižovat. Cestou asociací se budou vyvolávat další a další vzpomínky podobného rázu a stav mysli se tím dále zhoršuje a tím i schopnost koncentrace a paměťový výkon. Za takového stavu je nejlepší si jít zaběhat, hýbat se nebo kdo ovládá meditaci, projít si krátké cca 15 minutové meditační sezení, v kterém se mysl sklidní. Pokud jednu z těchto variant nemohu aplikovat, pustím si nahlas pár písniček z mého power repertoáru, které mne znovu „nakopnou“ na úroveň mysli, která je schopna se soustředit. Pomáhá také hluboké prodýchání nebo rychlý sprint na místě. Také mne pomáhá vizuální katapult do prostoru, který mám velice ráda, a to je jedno meditační místo v Turecku. Na dobu 2-3 minut si tento prostor představuji a přitom klidně dýchám. Pokud příjde nějaká negativní myšlenka, okamžitě ji mentálně zastavím (opět využití základních znalostí z meditace – zastavování negatívních myšlenek).

Jinak ukládání informací, tedy i prožitků probíhá na vědomé i podvědomé úrovni. Informace se zapojují do komplikované asociační struktury nervových buněk (hustá propojení nervových buněk) a někdy jeden impuls – vůně, pach, předmět může vzpomínku i nevědomě vyvolat, aniž by byla právě potřeba.

Co nejvíce ovlivňuje naši schopnost si něco pamatovat? Je to o soustředění, nebo spíš o technice ukládání dat?

Ano, velký podíl na správném pamatování si má koncentrační schopnost. Samozřejmě přidá-li se k tomu znalost některé učební či paměťové techniky, výkon paměti se ještě navýší.

Pokračování rozhovoru a tipy, jak svou paměť trénovat najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Dr. Michaela Karsten

Promovaná lékařka, paměťová expertka od roku 2000. Od roku 1998  aktivní v paměťovém sportu, v kterém dosáhla řady vysokých ocenění: trojnásobná mistryně světa v paměťových schopnostech, několikanásobná národní mistryně (ČR), GrandMaster (Mind Sport Olympiade) & Guinnessrekordmanka. Autorka knihy “Úspěšná paměť”. Publikovala také řady článků o paměti. Více info na www.brillantbrain.com

Zpovídala: Petra Tabarová

Foto: Allan Ajifo via Flick  @N02/14414603887/

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.