Online školení je způsob, jak efektivně vzdělávat vaše zaměstnance

Pokud pro své zaměstnance právě vybíráte z nepřeberné nabídky kurzů a školení, zamyslete se také nad tím, jak z takového kurzu získat co nejvíce za co nejméně peněz. Online školení, tzv. webináře, mohou být totiž vhodnou alternativou pro klasické kurzy.

 

Webináře jako nástroj pro online firemní školení

Terminologické zastavení

Webinářje přednáška pořádaná přes internet za účelem předání praktických informací, představení nového produktu či služby. Jeho délka by neměla přesáhnout 90 minut, z toho část bývá vyhrazena pro dotazy účastníků. Maximální počet účastníků školení je závislý na rozhodnutí pořadatele. Může se jednat i o několik set nebo tisíc účastníků. Z hlediska kvality webináře není počet účastníků nijak omezující. Obvykle však nepřekračuje 25 účastníků, kteří tak získají dostatek prostoru pro své dotazy.

Pravidla českého pravopisu sice slovo webinář dosud neuvádějí, ale tento nový pojem by neměl zůstat utajen nikomu, kdo chce ušetřit čas i peníze za školení. Webináře, tedy přednášky vedené online přes internet se začínají prosazovat jako efektivní a levnější způsob vzdělávání vedeného lektorem, který optimálně kombinuje přednosti osobního a e-learningového vzdělávání. Jde o školení, které má převážně informativní charakter a nevyžaduje fyzickou účast na konkrétním místě.

Potřebné vybavení

Bez čeho se ovšem jeho účastníci neobejdou, je počítač připojený k internetu rychlostí alespoň 256 kb/s (důležité pro plynulé odesílání i přijímání dat), sluchátka, případně i mikrofon, pomocí kterého se můžete zapojit do diskuse.

Účast na webináři však klade také nároky na softwarové vybavení vašeho počítače. Na svém počítači byste měli mít nainstalovanou aktuální verzi přehrávače - většinou je požadován Adobe Flash Player, ale můžete potřebovat i jiný v závislosti na tom, v jakém online školícím systému se webinář uskuteční. Existuje totiž řada systémů a jejich výběr podléhá potřebám školitelů a požadavkům na komfort účastníků školení. Dále už potřebujete jen běžný internetový prohlížeč.

Rady pro účastníky online školení

Na webovou stránku, kde bude webinář probíhat se přihlaste s mírným předstihem, abyste měli dostatek času se na stránce zorientovat a prostudovat si úvodní stránku popř. osnovu školení.

Na stránce pravděpodobně uvidíte jména všech připojených účastníků a měli byste také vidět školitele snímaného webovou kamerou. Část stránky by také měla být vyhrazena k diskusi, kde můžete reagovat na výklad lektora a klást své dotazy

Výhody pro účastníky

Hlavní výhodou webináře je nezávislost na místě školení – účastníci mohou online školení či webinář absolvovat z kteréhokoliv místa, ať už z domova, z kanceláře nebo třeba z hotelu na služební cestě. Tím se otevírají zcela nové příležitosti účastnit se školení nebo kurzů, které by pro vás byly za normálních okolností zcela nedostupné.

Zcela nesporná je úspora času, neboť odpadá nutnost cestovat na školení, kdy často cesta zabere mnohem více času než samotné školení. S tím souvisí i úspora nákladů na cestovné a případně na ubytování, které mohou být značné.

Webináře se můžete zúčastnit i ten, kdo má malé děti nebo je třeba pohybově omezený. Školení online lze navíc kdykoliv opakovat – účastník si může školení nahrát a podle potřeby se pak vrátit k některé jeho části nebo si celé školení zopakovat.

Nezanedbatelný je i pocit většího soukromí - prostředí online školení je pro některé účastníky s introvertní povahou méně stresující než fyzické školení. Řada lidí se při fyzickém školení ve skupině neptá i přesto, že by chtěli. Chybí jim k tomu odvaha vystoupit na veřejnosti. Při online školeních tento problém zcela odpadá.

Výhody pro zaměstnavatele

Online vzdělávání přináší výhody rovněž zaměstnavatelům, kteří je začínají využívat zpravidla jako alternativu nebo doplněk ke klasickým školením svých zaměstnanců. Nezávislost na místě konání jim umožňuje zapojit do vzdělávání i zaměstnance z různých míst současně (dokonce ze zahraničí), aniž by museli kamkoliv cestovat.

Je možné také zkombinovat fyzické školení s online přístupem pro případ, že se někdo nemůže školení zúčastnit kvůli nemoci či z jiného důvodu, ale může se k němu připojit přes internet z domova.

Jednotlivá školení lze nahrávat na vlastní nebo pronajatý server. Postupně si tak organizace může vytvořit interaktivní studovnu, která umožní zopakování libovolného online školení bez dalších nákladů.

Dalším přínosem jsou snížené náklady na pronájem místností. Místo pronájmu prostor je možné použít ke školení virtuálních místností a pronajmout si pouze školicí systém, což vyjde v závislosti na zvoleném technickém řešení zpravidla levněji.

Jaký zvolit postup

Pokud uvažujete o využití online školení, je možné doporučit následující postup. Nejdříve se přihlaste do některého bezplatného webináře, a vyzkoušejte si, zda se tato forma bude hodit pro zamýšlené online školení. Pak je možné využít krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem vhodného technického systému.

Tomu, kdo by chtěl využívat online školení častěji, by se mohlo vyplatit nechat si zavést vlastní systém na míru. Ten může mít formu online hostované služby nebo instalace na vlastním serveru.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.