Zaměstnanecké benefity – výhody pro zaměstnance i zaměstnavatele

Zavádění zaměstnaneckých benefitů je stále rozšířenější. Není totiž v dnešní hektické době jednoduché si kvalitní zaměstnance udržet. Jste-li schopni svým zaměstnancům nabídnout lepší benefity než konkurence, máte vyhráno.

 

Nepeněžní benefity

Mnohem větší hodnotu pro zaměstnance však mohou mít nepeněžní benefity. Jejich finanční hodnota se nedá přesně určit, protože se většinou jednou o volnou pracovní dobu nebo určitý typ nadstandardní dovolené.

  • nadstandardní dovolená,
  • volno pro zařizování nebo léčení,
  • pružná pracovní doba,
  • práce z domova aj.

I menší firma může nabídnout benefity

O firemních benefitech se však nejčastěji hovoří v souvislosti s velkými společnostmi.  I malá či střední firma ale může zavedením některých zaměstnaneckých výhod mnoho získat.

„Benefity opět hrají důležitou roli v rozhodování uchazečů při výběru zaměstnání. Pokud chtějí zaměstnavatelé z řad malých a středně velkých firem zůstat konkurenceschopní, měli by i v nabídce benefitů reflektovat aktuální situaci na trhu,“ upozorňuje Aleš Křížek, Country Manager společnosti Robert Half International, která se zabývá poradenstvím v oblasti personalistiky.

Volno navíc potěší každého

Malé firmy mají možnost udělat ze své „velikosti“ výhodu.  Personální otázky jsou v menším kolektivu přehlednější, než ve firmách se stovkami zaměstnanců.  Díky tomu je snazší zavést benefity jako je pružná pracovní doba, možnost práce z domova (home-office) či placené volno během nemoci (sick days).

„Obecně stále stoupá oblíbenost benefitů, které umožňují větší rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem,“ konstatuje Křížek. Vedle zmíněné pružné pracovní doby či možnosti pracovat někdy z domova zaměstnanci velmi oceňují také týden dovolené navíc.

Stravné či na chalupu firemním vozem

Mezi nejžádanější benefity patří podle společnosti Robert Half dlouhodobě také stravenky a možnost využívat služební automobil k soukromým účelům.

Budoucnost stravenek je v současné době poněkud nejistá, protože součástí vládního návrhu daňové reformy je i zrušení jejich zvýhodnění. Zatím ale stále platí, že zaměstnavatel může až 55 % z hodnoty každé stravenky zařadit do daňově uznatelných nákladů. Zbylých 45 % hradí zaměstnanci ze své výplaty.  Majiteli firmy tento systém umožňuje zvýšit příjem zaměstnanců s nižšími náklady, než jaké by musel vydat v případě zvýšení hrubé mzdy o stejnou částku. Zaměstnancům se zvýší reálný příjem a zároveň ušetří na sociálním a zdravotním pojištění. Zavést ve firmě stravenky přitom obnáší jen vybrat si jednu z firem, které je nabízejí, a uzavřít s ní smlouvu.

 

Poskytnutí firemního auta k soukromým účelům už obě strany něco stojí. Podle zákona se toto zapůjčení totiž projevuje na příjmu zaměstnance tak, jako by každý měsíc získal jedno procento z ceny, za kterou firma vůz pořídila. Pro příklad – poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci k služebním i soukromým účelům vůz za 300 tisíc korun, tak se zaměstnancova hrubá mzda každý měsíc zvýší o tři tisíce.  Tím samozřejmě vzroste i vyměřovací základ pro výpočet měsíční zálohy na daně a pro sociální a zdravotní pojištění.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.