Zdravotní benefity – podpora zdraví zaměstnanců

Zdravý a dobrý pracovník – to je jistě mantra všech podnikatelů. Úspěšné firmy dnes moc dobře vědí, že zdraví zaměstnanci podávají vyšší výkon a mají minimální problémy s nemocností. Řada odborných studií v posledních letech přinesla přesvědčivé důkazy, podle nichž 60–80 % závažných nemocí souvisí s vnějšími riziky, které může každý zaměstnavatel i zaměstnanec ovlivnit.

 

Benefity podporující zdraví zaměstnanců

Doby, kdy zaměstnavatel vyslal svého nového pracovníka jen na povinnou preventivní prohlídku a dále se o jeho zdraví nestaral, jsou nenávratně pryč. Přestože na první pohled může vypadat investování do zdraví zaměstnanců jako vyhozený peníz, v příštím roce už můžete uvažovat jinak. Podnikatelé budou muset proplácet nemocenskou, a tak péče o zdraví pracovníků bude z pohledu nákladů vysoce efektivní. Lidé navíc ve svém volném čase více sportují, pečují o svoje zdraví a snaží se žít zdravě. Pokud je jejich zaměstnavatel v této snaze podpoří, berou to jako benefit, který je může motivovat neměnit místo a podávat vyšší pracovní výkony.

Poskytnout můžete vitaminy i rotoped

Zajištění závodního lékaře, sick days, příspěvky na vitaminy či vakcíny proti chřipce, lázeňské a ozdravné pobyty, příspěvek na cvičení ve fitness centrech či hraní squashe a tenisu, poukaz na nejrůznější masáže, to jsou příklady benefitů, které můžete poskytnout.

O něco méně obvyklé jsou výhody umožňující návštěvu obezitologa či odborníka na zdravou výživu. Levnějším řešením pro vás může být vybavení kanceláří či vlastního malého fitness studia rotopedy či pingpongovým stolem nebo zakoupení gymballů zaměstnancům, na kterých mohou sedět u počítače a zároveň posilovat bederní páteř.

Boj proti stresu, nikotinu a alkoholu

Často se zaměstnavatelé zaměřují na kouření. Sice nemůžete svým pracovníkům přikázat, aby nekouřili, ale lze je za odstranění jejich zlozvyku odměnit (volnem navíc, rekreací, voucherem na luxusní večeři). Zaměstnávání kuřáka je totiž spojeno s vyššími náklady, které jsou způsobeny především důsledky kouření: dle výzkumu je u nich vyšší nemocnost a častější absence ze zaměstnání v průměru zhruba o 50 %, mají sníženou produktivitu práce (dle výzkumu České koalice proti tabáku průměrný kuřák vykouří v pracovní době 7 cigaret, což reprezentuje přibližně 1 hodinu čistého času). Vedle kouření se zejména zahraničí firmy zaměřily na boj proti drogám a alkoholu.

 

Pokud vaši manažeři či zaměstnanci pracují ve velmi stresovém prostředí (prodej, call centra), má u nich stres zásadní vliv na výkonnost. Tito lidé mají také větší sklon ke kouření, alkoholu či užívání drog. Již ve 40. letech minulého století americké společnosti DuPont a Eastman Kodac řešily problém zvýšené konzumace alkoholu, jejímž průvodním jevem byl zvýšený výskyt pozdních příchodů a absencí. Vedení společností rozhodla o zřízení a financování programů zaměřených na léčbu závislosti na alkoholu, Anonymních alkoholiků (Alcohol Anonymous), nabídla tak zaměstnancům možnost zdarma a přímo na pracovišti řešit jejich problém.

Pro české firmy v současné době funguje podobná služba, která se jmenuje Employee Assistance, což je konzultační servis zaměřený především na psychologické poradenství pracovníkům. Zaměstnavatel uhradí měsíční poplatek (v řádu desítek korun) za jednoho registrovaného zaměstnance a protihodnotou má volný přístup k telefonické konzultační službě zajišťované psychology-psychoterapeuty, která je zaměstnancům k dispozici 24 hodin denně.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.