Kancelář podle Feng-Shui

Feng-Shui (česky feng-šuej) je velmi staré učení pocházející ze Staré Říše, které se věnuje harmonii lidského života a vytváření šťastného domova i pracoviště. Sami znáte, že se v některé místnosti cítíte dobře a v jiné naopak, ale netušíte proč. Právě Feng-Shui vám pomůže odhalit, jak uspořádat kancelář tak, aby se vám dobře pracovalo a slavili jste úspěchy.

Co je Feng-Shui

Učení Feng-Shui pochází z Číny, ale dnes je rozšířené do celého světa. Zásady tohoto složitého učení, které bere v úvahu světové strany, vlastnosti prvků (dřevo, kov, voda, oheň) a pracuje s množstvím předmětů (zrcadla, květiny, osvětlení, nábytek aj.), které se využívají při stavbě a zařizování obytných domů i kanceláří.

Feng-Shui se skládá ze dvou základních prvků. Feng znamená vítr a shui voda. Oba tyto prvky mají symbolické významy, ale také svou praktickou stránku.

Celé učení se opírá o tok energie, která místnostmi prochází. Tato energie má vliv na naše zdraví a vitalitu. Proto musíme umisťovat nábytek i jiné předměty tak, aby nebránily toku pozitivní energie, která nám pomáhá cítit se dobře.

Osm základních sektorů Feng-Shui

Feng-Shui také rozděluje prostor do osmi základních sektorů. Vychází se z toho, z které strany do prostoru vcházíme a přivádíme tak energii dovnitř.

Každý sektor prostoru pak odpovídá některé významné oblasti lidského života

 • kariéra
 • přátelství,
 • děti,
 • manželství,
 • respekt,
 • peníze,
 • rodina,
 • zdraví.

Základní pravidla Feng-Shui pro vaši kancelář

Každý prostor i lidé v něm jsou unikátní, také se objevuje řada různých faktorů a vlivů. Proto se musí zásady aplikovat vždy individuálně. Existují ale základní pravidla, ze kterých Feng-Shui vychází a jednoduše se dají aplikovat i bez podrobného prostudování celého učení.

Umístění kanceláří

Základním prvkem, který ovlivňuje prostor, je tvar a umístění kanceláře. Nejlepším půdorysem místností je čtverec. Zaručuje stabilitu a jistotu. Příliš členitý prostor může vyvolávat řadu problémů. Zákoutí i hrany rohů mířících do místností působí negativně na tok energie. Proto někteří zaměstnanci mohou mít nedostatek energie, jiní zase přebytek.

Umístění kanceláří ve firmě má také svůj význam. Šéfové by měli mít kancelář co nejdále od vchodových dveří, vyjadřuje to jejich rozhodující postavení ve firmě.

Uspořádání kanceláře

Rozmístění nábytku v kanceláři je zásadní. Důležité je respektovat základní pravidla:

 • Pracovní stůl by měl být co nejdále ode dveří.
 • Od pracovního stolu by měl být výhled z okna.
 • by se od stolu neměli dívat do zdi, ale měli by mít výhled přes celou místnost.
 • Židle nesmí být zády ke dveřím či oknům, nebo v přímé linii dveře-okno, dveře-dveře, okno-okno.
 • Vstupní dveře by měly být větší a masivnější než dveře interiérové a měly by vést do prosvětlených prostor.

Barvy a osvětlení interié

Celek by měl působit jednolitě a harmonicky. Barvy mohou být v prostoru promíchány, ale platí, že se nemají kombinovat víc jak tři barvy. Jedna barva by měla být dominantní a ostatní doplňkové. Do pracovních prostor se doporučují chladnější barvy, především hnědá a zelená.

Barvu vybíráme podle dvou základních předpokladů. První hledisko je potřeba snížit nebo zvýšit energii prostoru a druhé hledisko je účel prostoru. Vnímání interiéru ovlivňuje také osvětlení – denní i umělé. Prostory by měly být světlé, tmavý prostor stísňuje.

 

Materiály v interiéru

Nejen v práci ale také v obytných prostorech bychom se měli obklopovat přírodním dřevěným nábytkem, popř. kovem. S tím je dobré zacházet opatrně, protože pokud je ho příliš, působí prostor chladně. Doporučují se také materiály jako je juta a bavlna.

Rostliny a voda v interiéru

Zelené rostliny se do pracovního interiéru určitě hodí. Důležité je najít místo, kde se jim bude dařit. Upřednostnit bychom měli zelené rostliny s kulatými listy. Doporučují se zelené kvetoucí rostliny a to v hojném počtu. Ideální jsou pomerančovníky a limety. Pokud máte dostatek prostoru i peněz, investujte do zimních zahrad, do teras se zelení.

Rozhodně se vyhněte kaktusům a sušeným květinám, symbolizují smrt.

Velmi se doporučuje umístit do kanceláře akvárium s rybičkami. To je podle Feng-Shui symbolem úspěchu a bohatství. Určitě by měl být počet rybiček lichý, to představuje šťastnou kombinaci. Ideální je osm zlatých rybiček a jedna černá. Do prostorných budov můžete umístit fontánky nebo malé bazénky.

Na závěr o Feng-Shui v kanceláři

Pokud jste se rozhodli provést v kanceláři změny podle Feng-Shui, měli by jste je provádět postupně. Důležité je být trpělivý, sledovat dopad změny na pracovní výsledky, náladu zaměstnanců a růst či pokles vlastní energie. Každý prostor je unikátní a zasahují zde různé vlivy, proto vždy dejte na svůj pocit. Zásadní je, aby se lidé pracující v kanceláři cítili dobře a byli plní energie.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Fresh Concepts Fresh Concepts vertikální zahrady. Zelená stěna z živých rostlin – biosynthéza přírody a technologie http://freshconcepts.cz
10.11.2017 11:31 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.