Motivovat zaměstnance můžete, i když nemáte peníze nazbyt

Nejčastější formy motivace zaměstnanců jsou peněžního charakteru. Jedná se o různé příspěvky či předměty, které stojí firmu peníze. Ne každá motivace zaměstnance však musí stát podnikatele větší finanční obnos. Následující formy odměňování - přestože jsou nepeněžní - přináší zaměstnanci výrazný prospěch.

 

Nepeněžní prostředky motivace zaměstnanců

I nepeněžní odměny mohou mít pro zaměstnance finanční charakter, protože ušetří náklady (např. za stravování), které by jinak vydal. Existují i možnosti zcela nepeněžitého charakteru, které mohou zaměstnance výrazně potěšit. Aby byla tato forma odměn opravdu motivační, je důležité znát hodnotový žebříček vašich zaměstnanců. Pokud pracovníci nedokáží odměnunáležitě ocenit, ztrácí pak svůj význam.

Nechte se inspirovat následujícími způsoby, které vám mohou pomoci motivovat vaše zaměstnance k lepšímu výkonu či loajálnímu přístupu.

Nadstandardní dovolená

Tento typ nepeněžního benefitu ocení především mladí zaměstnanci nebo rodičové malých dětí. Firma totiž může rozšířit zákonem daný nárok na dovolenou o další dny či týdny. Horní hranice je prakticky neomezená, proto si můžete zvolit nadstandardní dovolenou podle vašich představ. Většinou zahraniční firmy lákají kvalitní zaměstnance na 5-ti týdenní dovolenou, která je zaměstnanci velmi ceněná.

 

Volno pro zařizování nebo pro léčení

V praxi jde o často využívanou „další dovolenou“, účelově zaměřenou především na zařizování soukromých potřeb a povinností zaměstnanců. Vychází se z přesvědčení, že pracovníci by měli efektivně využít pracovní dobu a neztrácet čas návštěvami lékařů, úřadů nebo jiných povinností, které jsou potřeba zařídit v dopoledních hodinách.

Proto je pro firmu výhodnější předejít podobnému rozkouskovávání pracovní doby koncentrací zmíněných činností do jednoho volitelného dne. Zaměstnanec pak může například jeden den v měsíci využít pro soukromé zařizování bez toho, aby firma kontrolovala skutečný důvod absence nebo aby se mu tento den odečítal z dovolené.

Pružná pracovní doba

Pružnou pracovní dobu chápe řada pracovníků jako velkou výhodu. Význam má zejména tam, kde záleží na odvedeném výkonu (výsledku) a nikoliv na tom, že zaměstnanec musí být po jistou dobu fyzicky přítomen na určitém místě. Záleží pak jen na něm, jak si svých 40 hodin týdně odpracuje.

Některé společnosti nabízí zaměstnancům dobrovolný příchod v rozmezí např. od 6 do 8 hodin, kdy je povinná denní pracovní doba 6 hodin. Zbylé dvě hodiny si může zaměstnanec poskládat tak, jak mu to vyhovuje. Někdy tak může odejít dřív, jindy pracuje déle.

Práce z domova

Čím dál tím více zaměstnání lze plně nebo částečně vykonávat z domova. Díky vývoji komunikačních technologií může mít pracovník u sebe v bytě stejné podmínky (například počítač s internetem, telefon a podobně) jako v zaměstnání.

Firma tímto způsobem nabízí zaměstnanci benefity a také ušetří za náklady na energie, nájem kanceláří a za další výdaje spojené s každodenním pobytem zaměstnance v prostorách firmy.

Práce doma je pro řadu zaměstnanců efektivnější, protože umožňuje lepší rozvržení pracovní doby a často i soustředěnější výkon než v místnosti plné dalších kolegů. Často je tento způsob práce využíván ženami na mateřské dovolené nebo krátce po mateřské dovolené, kdy se musí starat o malé děti.

Toto řešení však samozřejmě vyžaduje vedoucího schopného posuzovat práci podle kvality výsledku, a nikoliv podle fyzické přítomnosti. Nejvhodnější je zavést týdenní porady, kde se stanoví úkoly na nadcházející týden a zároveň se provádí kontrola předcházejících povinností.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.