Odměňování za práci zaměstnanců – minimální mzda, zaručená mzda, naturální mzda

Za vykonanou práci přísluší každému zaměstnanci mzda, plat nebo odměna. Nevíte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl? Netušíte jak a kdy sjednat mzdu, jaká je minimální mzda a další informace s touto oblastí spojené? My jsme pro vás připravili přehledný souhrn všech nejdůležitějších informací.

Naturální mzda

Naturální mzdu může užívat zaměstnavatel jen se souhlasem zaměstnance. Zároveň se s ním musí dohodnout na podmínkách, aby byla naturální mzda přiměřená jeho potřebám. Zároveň má zaměstnanec povinnost vyplatit zaměstnanci v penězích alespoň minimální mzdu nebo příslušnou sazbu zaručené mzdy.

Jako naturální mzda nesmí být poskytovány lihoviny, tabákové výrobky nebo jiné návykové látky. Kromě výrobků jsou mohou být naturální mzdou také výkony, práce nebo služby. Výše naturální mzdy se vyjadřuje v peněžní formě, cena je většinou stejná jako pro odběratele nebo cena nižší.

Jak sjednat a stanovit mzdu

Mzda se sjednává vkolektivní smlouvě(smlouva mezi odbory a zaměstnavatelem) nebo v platovém výměru, případě pracovní smlouvě či dohodě. Zaměstnavatel ji může také stanovit vnitřním předpisem.

Důležité je, že mzda musí být určena ještě před začátkem výkonu práce, za kterou mu mzda přísluší. Povinností zaměstnavatele je v den nástupu do práce předat zaměstnanci písemný mzdový výměr. Ten musí obsahovat údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy (pokud to neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis).

Pokud dojde k nějakým změnám v údajích uvedených na platovém výměru, musí zaměstnavatel o této skutečnosti zaměstnance písemně informovat, nejpozději v den, kdy nabude změna účinnosti.

Článek aktualizován: 7.1.2015

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.