Pohyblivá složka platu – nástroj pro motivaci zaměstnanců

V současné době se často hovoří o motivaci zaměstnanců, nejčastěji se spojuje s firemními benefity jako jsou stravenky, poukázky na volnočasové aktivity či pružná pracovní doba. Setkat se lze avšak také s motivací ve formě pohyblivé složky platu zaměstnanců. Tento způsob motivování zaměstnanců má mnohem delší tradici než benefity. My vám prozradíme, v čem spočívá princip pohyblivé složky platu.

 

Jako kritéria hodnocení pracovníků můžete stanovit následující faktory

  • výkon,
  • kvalita,
  • plnění termínů,
  • hospodárnost,
  • bezpečnost při práci,
  • kázeň,
  • pracovní schopnosti,
  • flexibilita,
  • docházka,
  • zvláštní požadavky aj.

Celý systém hodnotících kritérií a vah jednotlivých stupňů musí být nastaven tak, aby se každému zaměstnanci na jednotlivých pozicích vyplatilo směřovat svou práci pro potřeby týmu. Lze toho dosáhnou např. tak, že tým je odměňován z 80% podle výkonu, avšak jednotlivec ze 60% podle kvality.

Kvalitní systém odměňování zaměstnanců

Abyste vytvořili kvalitní systém prémií, musíte dokonale zpracovávat data, které slouží ke tvorbě prémiového systému. Musíte vycházet z vysledovaných časů jednotlivých operací a z jejich vzájemné propojenosti. Můžete využít i zkušební doby na několik měsíců, po které systém odměňování můžete poupravit a teprve potom jej uvést v platnost.

Do celého systému prémií musí být zakomponovány dvě důležité funkce. První je progresivní způsob odměňování a druhou tvoří postupně se zvyšující norma, která sleduje určitý cíl.

Při progresivním způsobu odměňování, který se týká např. výkonu, kvality, hospodárnosti, dodržování termínů či jiného kritéria, se prosazuje jeho psychologická výhoda. Každý pracovník si sám dokáže spočítat, co je pro něho nejvýhodnější.

Aby podnik dále stimuloval své zaměstnance k neustálému hledání skrytých zdrojů, musí do systému zakomponovat postupně se zvyšující požadavek na sledované kritérium. Cíl však musí být vždy realizovatelný. Zvýšení výkonu nad tuto předem stanovenou hranici si zaměstnanci rozdělí do svého prémiového ohodnocení.

Pokud podnik chce opravdu zásadním způsobem zvýšit svou produktivitu, kvalitu či jiné kritérium, nestačí, aby vše nechal na zaměstnancích. Využití prémiové složky platu je pouze doplňkovou složkou k celé změně organizace výroby či chodu firmy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.