Jak sladit rodinu a podnikání

Sladění pracovního vytížení s péčí o rodinu představuje u mnoha žen zásadní překážku bránící bezstarostnému vstupu do podnikání. Neuvědomují si totiž, že je to právě naopak vlastní podnikání, co může ženám pomoci zharmonizovat pracovní a rodinný život. Podnikatelky si totiž samy plánují čas a nejsou nuceny přizpůsobovat se jiným.

Jak sladit rodinný a pracovní život

Podnikání jako výhodné řešení

Ženy pečující o malé děti či plánující rodinu mají často problémy s uplatněním na pracovním trhu. Mnohé matky jsou díky rodinným povinnostem často doslova separovány od pracovního prostředí, což může negativně ovlivňovat jejich budoucí kariérní uplatnění, pracovní návyky a v neposlední řadě také záporně působit na sebedůvěru.

Pro značnou část těchto žen může být vlastní podnikání efektivním řešením, jak neusnout na vavřínech, nenásilně budovat kariéru a přinést peníze do rodinného rozpočtu. V podnikání ženám ve spojitosti se zajišťováním péče o rodinu brání zakořeněné sociální role, kdy je žena považována za (v lepším případě pouze) strážkyni rodinného krbu, které ženy podvědomě demotivují zakládat své vlastní podnikání.

Podnikání s malými dětmi

Sladění podnikatelské činnosti spolu s rodičovskou dovolenou nemusí být velký problém. Pokud si po dobu výkonu práce zajistíte péči o dítě či umístíte své dítě na omezenou dobu v předškolním (třeba i soukromém) zařízení, popřípadě se o péči budete dělit s širší rodinou, tak můžete s klidem podnikat a dokonce ještě pobírat rodičovský příspěvek. Jde jen o to nalézt cestu, jak si najít na podnikání čas a přitom se netrápit, že vaše dítě zanedbáváte. Množství dnes již úspěšných podnikatelek začínalo podnikat se špatným pocitem, že se dětem málo věnují, přesto však svého rozhodnutí zpětně nelitují – čas, který si pro děti vyhradily, s nimi trávily o to intenzivněji.

Podnikání versus rodina

Ještě před samotným zahájením podnikání je velmi důležité, aby s touto novou životní situací byli seznámeni ostatní členové rodiny. Pokud manžel a děti plánovaný krok dobře přijmou, tak se nejen vstup, ale následně i průběh podnikání značně ulehčí. Všechny začátky jsou těžké - obzvláště při startu podnikání, proto je potřeba zajistit si podporu rodiny. Hned od začátku se snažte získat přinejmenším pozitivní reakce rodinných příslušníků, předejdete tak mnoha případným problémům.

O svím podnikání s rodinou mluvte

Přestože se zbytek rodiny podnikání nevěnuje společně s vámi, i tak byste měla dbát na to, aby vaši nejbližší byli srozuměni s průběhem vašeho podnikání a informováni o důležitých změnách, pokrocích či seznámeni s vašimi novými obchodními partnery. Pokud odhalíte dětem principy podnikání a ukážete jim, co tato náročná práce obnáší, připravíte je tak navíc do budoucna na případnou spolupráci, převzetí firmy nebo jim dáte dobrý základ pro jejich vlastní podnikání.

Jak si najít při podnikání čas pro rodinu

začátcích podnikání by měli vaši nejbližší počítat s tím, že veškerý čas věnujete svému novému podniku. Jako začínající podnikatelka si musí uvědomit a dát na srozuměnou celé rodině, že se již třeba nevrátíte domů v určitou hodinu, jako tomu bývalo dosud. Pochopení a podpora rodiny je velice důležitá a pokud společně naleznete vyhovující model rodinného soužití s předem stanovenými pravidly, vyvarujete se později zbytečným nesrovnalostem či výčitkám.

 

Zapojte členy rodiny do podnikání

Možná uvažujete, že se do podnikání nepustíte sama, ale máte v úmyslu zapojit i ostatní členy rodiny. Pokud máte již odrostlé děti, které mají případně i své partnery a chtějí se do plánovaného podniku společně s vámi zapojit, by bylo rozumné předem vymezit pravomoci v podniku a majetkovou strukturu. Rodinný podnik se totiž lehce může kvůli nevyjasněným rodinným vztahům dostat do potíží.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.