Podnikání při zaměstnání

Přivydělat si ke svému zaměstnání něco navíc je lákavé pro mnoho lidí. Jednou z možností je právě podnikání. Mít stálé zaměstnání a zároveň podnikat má však také svá úskalí a nevýhody. Co byste měli vědět, než začnete podnikat při zaměstnání?

Podnikání jako vedlejší výdělečná činnost (podnikání při zaměstnání)

Pokud jste již rozhodnuti, že chcete podnikat při zaměstnání a ještě nevíte v čem přesně, měli byste zvážit tyto věci:

1 Co umíte?

Pokud chcete být kadeřníkem a sotva udržíte nůžky v ruce, tato činnost pro vás nebude pravděpodobně to pravé ořechové.

Zaměřte se na věci, které vám opravdu jdou a co víc, baví vás. Předpokladem k úspěchu je se dobře orientovat v dané problematice. Pokud vás daná činnost taky baví, máte téměř vyhráno.

2 Jaká je konkurence?

Je důležité, abyste našli pro svou činnost zákazníky. Pokud chcete otevřít svůj podnik na ulici, kde jsou již umístěny jiné podniky se stejným zaměřením, asi to nebude ideální.

Je třeba najít mezeru na trhu. Zaměřit se na oblast, která není plně pokryta, kde chybí přesně to, co hodláte nabízet.

Pokud hodláte otevřít například restauraci, zvolte oblast, kde máte jistý přísun zákazníků – může se jednat o místo v blízkosti firem nebo turisticky oblíbenou destinaci.

3 Jaká máte vzdělání, zkušenosti?

Pro úspěch v podnikání je dobré mít alespoň výuční list v daném oboru. Čím je vyšší vaše vzdělání, tím lepší služby a kvalitu od vás budou zákazníci očekávat.

Některé živnosti jsou přímo podmíněné dosažením určitého stupně vzdělání.

4 Jaká živnost?

Poslední, co si musíte promyslet, je druh živnosti.

Základní dělení je na živnosti koncesované a ohlašovací. U koncesované živnosti je potřeba mít vyřízené povolení neboli koncesi. Prostudujte si kompletní seznam koncesovaných živností. Jedná se především o činnosti, na jejichž regulaci má stát zvláštní zájem, např. výroba, úprava a půjčování zbraní a střeliva, výbušnin, provádění pyrotechnického průzkumu či směnárenskou činnost.

 

V Seznamu živností naleznete, které živnosti spadají pod řemeslné, vázané a volné.

Podmínky pro udělení konkrétního typu živnosti se liší. U živností řemeslných jsou podmínky upraveny v §21 a 21 živnostenského zákona, u vázaných živností jsou jiné podmínky pro každou činnost a u volných živností musí mít žadatel věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a čistý trestní rejstřík.

Postup pro založení živnosti si můžete přečíst v článku Jak založit živnost.

Organizace času a prodnikání při zaměstnání

Než se do podnikání při zaměstnání pustíte zvažte, kolik svého volného času jste ochotni podnikání obětovat. Zaměstnavatel jistě nebude tolerovat vaše podnikatelské aktivity v pracovní době, proto je třeba si stanovit, kolik času denně věnujete svému podnikání.

Konzultujte toto rozhodnutí i se svou rodinou a blízkými. Vaše rozhodnutí se jich bezesporu dotkne a i oni by měli předem vědět, jaká změna je čeká a být na ni připraveni.

Přečtěte si, jak začátek podnikání změní váš dosavadní život.

Využívání technických prostředků zaměstnavatele

Podle příslušných ustanovení zákoníku práce nesmíte bez souhlasu zaměstnavatele používat počítače, telefony a další technické prostředky ke svým soukromým účelům. Jakým způsobem by měl zaměstnavatel svůj souhlas vyjádřit, už zákon neříká. Ve větších firmách bývá tato záležitost ošetřena vnitřním předpisem, v menších firmách většinou ústní dohodou s majitelem firmy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
phillipe Quick response :
nebo Whatsapp: + 33751364257
Hello, I am an individual who offers loans internationally . S kapitálem?
který bude použit k poskytování úvěrů mezi jednotlivci v krátkodobém i dlouhodobém horizontu v rozmezí od 5000 do 900.000 pro všechny vážné lidi, které to skutečně potřebují, úroková sazba je 3% ročně .Poskytuji finanční půjčky, půjčku na investice, půjčku na auto, osobní půjčku . Jsem k dispozici pro splnění své klienty v trvání maximálně 3 Dny po přijetí vaší přihlášky.Nikdo není vážně zdržet se hlasování.
2.10.2019 11:43 | Odpovědět
donlabuznik Taky bych rád při zaměstnání začal trošku podnikat. Plánuji totiž založení menšího internetového obchodu. Na https://www.1job.cz/prispevek/Podnikani-pri-zamestnani-na-zivnostensky-list jsem se dočetl, že je potřeba si založit živnostenský list, výhodou však je, že když podnikáte na vedlejší činnost, neplatíte žádné zálohy, což je super.
13.7.2019 23:02 | Odpovědět
Filipo Dobrý den, jsem normálně zaměstnán na HPP, ale chtěl bych si přivydělat a zjímalo by mě, jak v praxi funguje dohoda o provedení prace s fyzickou osobou? V članku o DPP jsem pochopil, že potřebné odvody při splnění či nesplnění daných limitů výdělku měsíčně odvádí přímo zaměstnavatel. Ale když smolouvu uzavřu s tím mým "zákazníkem", jak se píše vjednom odstavci zde, tak mám ten příjem zdanit u koho? Děkuji za odpověď
11.8.2015 01:31 | Odpovědět
Ludmila Kmínková Přemýšlím taky o vlastním podniku, něco malého, v poslední době mě třeba zaujala Naše Andulka. Jsou to jen úklidy v domácnostech a bytových domech, což se dá v pohodě i při práci. Takovéhle malé podnikání to právě při práci chce.
29.7.2014 10:38 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.