Příběh investora: Jak jsem chtěl finančně podpořit začínající podnikatele

Jste rozčarovaní, že nemůžete sehnat investora, který by byl ochotný investovat do vašeho podnikání? Možná, že děláte některou z chyb, které potenciálního investora od investice do vás odradí. Čtete dál a dozvíte se více.

Jak jsem chtěl investovat do podnikání

Často slýchám stesky začínajících podnikatelů, že by mohli rozjet své skvelé podnikání ale nemůžou sehnat peníze. Já mám zcela opačný problém. Mám peníze a hledal jsem podnikatele, do jehož podniku by se dalo investovat. Chci se tedy s vámi podělit o své zkušenosti „z druhé strany“.

Zveřejnil jsem svoji nabídku na investici na portálu iPodnikatel.cz. Moje nabídka nebyla nijak konkrétní, hledal jsem prostě zajímavou investorskou příležitost. Během pár dnů se mi ozvalo několik zájemců, se kterými jsem začal komunikovat a zjišťovat podrobnosti.

Příběh první

Nejprve jsem navštívil firmu, která již nějakou dobu fungovala a její majitel chtěl 1,5 milionu, za který mi nabízel 20% podíl ve firmě. Firma byla poměrně malá a kromě výrobního stroje neměla žádný „oficiální“ majetek. Na můj dotaz, zda je nabízený podíl adekvátní, mi majitel firmy odpověděl, že do firmy vložil už 5 milionů. Bohužel už mi nedokázal říct, jak se tyto vložené prostředky promítly do zvýšení hodnoty firmy.

1 Pravidlo: Investora nezajímá, kolik jste do firmy vložili vy, ale její účetní hodnota a hodnota pro zákazníka

Investici chtěl použít na skladovací prostory, aby mohl své zboží vyvážet do Evropy. Výrobu měl údajně zajištěnou, kapacita stroje byla dostatečná. Zeptal jsem se, zda provedl průzkum trhu, zda má vyřešeny distribuční kanály a zajištěn odbyt. Neměl.

2 Pravidlo: Nejdříve zjistěte, zda jste schopni své výrobky prodat, jak je prodáte a komu a potom teprve výrobu  – opačným postupem vám hrozí, že si pouze naplníte sklady

Nicméně nápad to byl celkem zajímavý, tak jsem chtěl ještě vědět, jakým způsobem si představuje investici do skladovacích prostor. Ukázalo se, že chce přebudovat část svého rodinného domu a upravit hospodářské prostory. (Mimochodem měsíční produkce firmy by se vešla i do menší garáže).

3 Pravidlo: Investor nebude dávat své peníze do vašeho soukromého majetku

Příběh druhý

Další zájemce měl skvěle připravenou prezentaci, podnikatelský záměr, videa aj. – kdyby nabízel zboží a ne investici, určitě bych koupil.

Požadoval 12 milionů a nabízel mi tiché společenství. Nic by nevyráběl, jenom obchodoval. Peníze by použil na zaplavení trhu, ale konkrétní plány neměl. Na otázku jaké vlastní prostředky do podniku vloží, odpověděl „Žádné.“

 

4 Pravidlo: Nevkládáte-li do podnikání žádné vlastní prostředky, investor neuvěří, že svému podnikatelskému plánu a schopnostem věříte

Příběh třetí

Následovala návštěva podniku, jehož majitelé chtěli vyrábět betonové tvárnice. V pronajaté výrobní hale však chyběly přípojky elektřiny a vody, chyběla příjezdová cesta. Investice by tak opět znamenala pouze zhodnocení cizího majetku.

Odbyt pro tento typ výrobků se dá zajistit pouze v omezeném prostoru. Doprava na větší vzdálenost zboží prodražuje a hrozí tak ztráta konkurenceschopnosti. Výrobní linka byla schopna vyrobit za den více než 20 tis. tvárnic a majitelé netušili, kde by pro tento objem výroby našli v daném prostoru odbyt. Takže opět ukázkové porušení pravidla č. 2 – „nejdřív řešte odbyt, potom teprve výrobu“.

Podnikatelé (a nejen ti začínající) často vynakládají peníze neúčelně. Nakoupí stroje, vybavení a až když jim peníze dojdou, hledají investora, který by jim finančně pomohl. To už ale často bývá pozdě, vždycky je lépe hledat investora na začátku a kromě finanční pomoci využít i jeho rady.

5 Pravidlo: Nežádejte o investici, když jste na dně, to už ji nedostanete

Ponaučení pro podnikatele hledající investici

Snad vám tyto moje zkušenosti pomůžou zamyslet se nad tím, zda i vy při své snaze přesvědčit investory neděláte některou z uvedených chyb. Uvědomte si, že investor je sice ochoten podstoupit nějaké riziko, ale do špatně připraveného projektu, který nebude znamenat zhodnocení jeho investice, s vámi určitě nepůjde.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Orlando22 Obdržel jsem 100 000 € finanční pomoci od . Kontaktujte ho. Určitě vám pan Orlando Cano pomůže.
29.5.2019 17:02 | Odpovědět
Ing. Karel Pospíšil Měl bych docela zásadní otázku? Co je pro investora důležitější: Nedokonalá podnikatelská minulost daná vývojem a zkoušením nedotovaných technologií na vlastní triko a tedy se závazky a nebo, úžasné, dokonalé, ověřené desítkami staveb a neskonalým zájmem tisíců dalších poptávajících (bez reklamy). Desítky produktů bez konkurence v EU a vlastně i na světě? Víc se sem bohužel nevejde, Rád o tom podiskutuji. Můj email je:
3.1.2019 13:39 | Odpovědět
Jiri K. Dobry den,

Mam jiny problem, snazim se sehnat investora, jiz nekolik mesicu, jenze zadny z investoru nepristoupil na osobni schuzku, vzdy chteli zaslat vse emailem. Mam velice zajimavy podnikatelsky zamer, ktery je realny a pro budouci investici mam i zajisteni a uprimne tak jako investori jsou opatrni, tak i ja jako tvurce tohoto projektu jsem opatrny. Po precteni Vaseho clanku, nevim co delam spatne, nebo jestli jsem mel smulu na lidi. Pokud mate nejakou radu, jak muj projekt z realizovat, zde je muj email .

S pozdravem
Jiri
16.10.2018 13:25 | Odpovědět
Luděkos Vypadá to opravdu zajímavě, rozhodně by se to mohlo začínajícím podnikatelům hodit, to bezpochyby :-) Já vždy doporučuji, aby si zajistili nějaké offshore služby, já jsem věrný https://www.ioffshore.cz/ , s nimiž jsem skutečně spokojen.
29.8.2018 22:26 | Odpovědět
Rez Dobrý den,
Nabízím investici do zajímavého projektu, který má hlavu a patu. Preferuji dlouhodobou obchodní spolupráci. V případě zájmu posílejte zpracovaný rámcový plán podnikání a ekonomický model fungovaní.
Kontakt:
4.6.2018 20:51 | Odpovědět
Dalibor Selucký Dobrý den,
mám zajímavý projekt, ale setkávám se u investorů s negativitou ve smyslu, že počáteční částka nutná k vybudování projektu je asi 5 milionů korun. Což často dát nechtějí. Kolik je běžný český investor ochoten dát na projekt?

Děkuji za odpověď.
6.6.2018 12:35 | Odpovědět
Mehmet Hakan Zajišťujeme půjčku pro všechny s opakujícím se příjmem - zaměstnanci, podnikatelé, seniory, ženy v MD. Výše úvěru: až 500 000 000 Kč. Během 10 minut provedeme tzv. Scoringového klienta, který vypočítává, kolik peněz si každý klient může půjčit za jak dlouho as vysokou splátkou. Důkazy jsou jednoduché, od podpisu smlouvy až po doklad o kompletní dokumentaci, dohodnutá částka bude do vašeho účtu do 24 hodin. Poskytuji individuální přístup ke každému klientovi a komplexní služby po celou dobu trvání úvěru. Ne klienti, kteří jsou v exekuci nebo insolvenci. Stačí poslat SMS nebo napsat e-mail. Jsem svázaný agent pro jednoho agenta. e-mail -
2.6.2018 20:37 | Odpovědět
mir "INVESTORA NEZAJÍMÁ, KOLIK JSTE DO FIRMY VLOŽILI VY"

"NEVKLÁDÁTE-LI DO PODNIKÁNÍ ŽÁDNÉ VLASTNÍ PROSTŘEDKY, INVESTOR NEUVĚŘÍ, ŽE SVÉMU PODNIKATELSKÉMU PLÁNU A SCHOPNOSTEM VĚŘÍTE"

Takovéhle protichůdné pravidla umím taky vymyslet a tvářit se chytře.
8.11.2017 08:24 | Odpovědět

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.