Celostátní finále Soutěž a Podnikej

V pátek 20. ledna se bude v Prague Startup Centre konat celostátní finále Soutěž a Podnikej. Tato středoškolská soutěž podporuje mladé studenty a jejich kreativní nápady. Utkají se zde vítězové z jednotlivých regionálních kol a budou soutěžit o cestu do Chicaga, zajímavé podnikatelské semináře a služby zaměřené na rozjezd podnikání. A jak vypadá rekapitulace regionálních vítězných projektů?

Praha – „Hračky s příběhem“ - Anna Suková

Za pražský region zvítězil sociální projekt, který se snaží využít opotřebované hračky a zároveň může dát přivýdělek těm, kteří jej potřebují. Nejdříve si bude Anna hračky shánět sama, ale chtěla by, aby časem vznikly kontejnery na hračky. Následně se budou hračky opravovat a čistit, aby mohly dělat radost dalším dětem.

Anna by ve svém projektu chtěla zaměstnávat lidí, kteří se nedostanou práci, například matky z azylových domů, matky ve finanční nouzi, důchodci, nebo postižení lidé. „Tato práce jim má dopřát flexibilní dobu, slušné platové ohodnocení nebo také nový začátek. Hračky mohou opravovat doma a mzda se nepočítá dle hodin ale podle hraček,které by opravili. Samozřejmě každá hračka bude jinak mzdově oceněná, “ dodává ke svému projektu Anna. Opravené hračky se budou zpočátku prodávat na e-shopu ale záměrem je také navázat kontakt se školkami a dětskými domovy, kam by Anna hračky prodávala levněji. Anna dále zamýšlí každý měsíc věnovat 20 % z každé prodané hračky na dětské a azylové domovy.

Zlín – „HADE MADE“ – Klára Urbanová

Ve Zlínském regionu vyhrála Klára Urbanová se svými vlastnoručně tvořenými čelenkami „HADE MADE“. Na obyčejnou čelenku tvaruje Klára z fima (hmota, která se dá tvarovat, a poté v troubě ztvrdne) květiny, ovoce a další předměty, které potom natře barvou a přilepí. „Cílem je vytvořit čelenku pro zákazníka, aby vystihla jeho osobnost díky barvám a motivu. Nezáleží na věku, pohlaví, orientaci, rase ani náboženském vyznání – čelenky HADE MADE jsou pro Tebe,“ představuje svůj nápad Klára. „Čelenky nejsou pouze designová záležitost, ale zároveň jsou velmi pohodlné a nezpůsobují bolest za ušima,“ dodává Klára ke svému módnímu projektu.

Ostrava – „ Eco nuts“ – Vít Černý

Vítězství v ostravském regionů si dobyl ekologický projekt Víta Černého. Jeho nápad spočívá v prodeji ořechů v kelímku, který se podobá tomu jogurtovému. „Rozdíl je v tom, že kelímek Eco nuts bude obsahovat také speciální víčko, ve kterém bude semínko určité bylinky a také tabletka substrátu, která po zalití nabobtná tak, že zaplní celý objem kelímku,“ popisuje Vít svou myšlenku. Vítův zákazník si tedy pochutná na ořeších a zároveň si může vypěstovat vlastní bylinku. Vítův záměr je pomáhat naší planetě, a proto je eco nuts kelímek vyroben ze speciálního bio materiálu, který nezatěžuje životní prostředí jak při výrobě, tak při recyklaci.

Ústecký kraj – „Bus radar“ - Bára Romová

Bára zamýšlí vytvořit aplikaci, ve které by bylo možná na mapě zobrazit aktuální polohu jednotlivých spojů MHD, zjistit si přesný čas příjezdu, včetně zpoždění a případně si i zakoupit online jízdenku. Tato aplikace by měla vyřešit cestujícím mnoho problémů, například, jestli spoj už ujel, nebo má jen zpoždění. „Čas, jenž bychom strávili čekáním, můžeme přeci využít mnohem efektivněji, dělat to, co nás baví- ať už je to kafe s kamarádkou nebo četba knihy. Čas je drahý, a tak bychom s ním neměli tolik mrhat,“ dodává Bára ke svému projektu, který nám čas ušetří.

Ostrava - Hush – Marek Hujo

Druhým účastníkem za ostravský region je Marek Hujo se svým inovativní dámským hřebenem, který má usnadnit každodenní činnost žen. „Místo zdlouhavého vytrhávání vlasů z hřebenu, stačí stáhnout vlasy pomocí jednoduché gumové pomůcky a snadno vlasy vyhodit do koše,“ prezentuje svůj projekt Marek.
Marek si je vědom, že jeho produkt nezachraňuje svět. Spíše se snaží ulehčit každodenní činnost, která je již po staletí prováděna stejně.

Jihomoravský kraj - Smart lavice – Kryštof Otto Fučík, Pavel Mrázek

Vítězové za Jihomoravský chtějí změnit školní lavice, které se, jak sami říkají, od císaře pána moc nezměnily. „Vylepšili jsme vady lavic minulých a doplnili jsme tam vše, co nám na lavicích chybí,“ představují Kryštof a Pavel svoji myšlenku Smart lavice.

Jejich lavice tedy bude mít nový design, opět obsahovat kalamář, tedy prohlubeň na tužky, vlastní napájecí zdroj, který bude připojitelný klasickou zástrčkou ale také USB kabelem. „Chceme vytvořit lavici, která nebude nudná a zároveň bude mít více využití,“ dodávají na závěr autoři Smart lavice.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.