Finanční část podnikatelského záměru – plán zisků a ztrát

Součástí finanční části podnikatelského záměru může být také plánovaný výkaz zisků a ztrát, neboli plánovaná výsledovka. Zjednodušeně řečeno se jedná o tabulku, ve které od plánovaných výnosů odečtete plánované výdaje. Pokud bude výsledek kladný, mělo by vaše podnikání dosahovat zisku.

Plán zisků a ztrát

Podmiňovací způsob v předchozí větě má samozřejmě své opodstatnění. Plán je jedna věc a realita podnikatelského života druhá.

Proto se často doporučuje vypracovat plán dvakrát - optimistickou variantu pro případ, že vše půjde podle našich představ a pesimistickou variantu pro případ možných komplikací.

Jak plánovat zisky a ztráty

Běžně se plánovaná výsledovka stanovuje na období jednoho roku – záleží však na vaší potřebě a charakteru podnikání, jakou délku plánovacího období si zvolíte. Při začátku podnikání je vhodnější zvolit kratší období, např. čtvrtletí.

Je třeba mít na paměti, že výsledovka zahrnuje náklady a výnosy, nikoli příjmy a výdaje. Náklady a výnosy jsou zde započítány k okamžiku vzniku, nemusí tedy odpovídat skutečným peněžním příjmům a výnosům – jinými slovy vypočítáte-li si zisk ve výši 100 tisíc korun neznamená to, že je budete mít skutečně na účtě. Skutečný pohyb peněžních prostředků zachycuje jiný výkaz, a to výkaz cash flow, který je vůbec nejdůležitějším výkazem při rozjezdu podnikání.

Výnosy

U výrobního podniku jsou hlavními výnosy tržby za prodej výrobků, případně služeb. U obchodních firem je to potom obchodní marže, neboli rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou.

Náklady

Stanovení správné výše nákladů je pro úspěch vašeho podnikání klíčové. Náklady představují peněžní částky, které podnik účelně vynaložil na získání výnosů, bez ohledu na to, zda byly v daném období skutečně zaplaceny.

Vzor podnikatelského plánu pro vás

Nabízíme vám pomoc při psaní podnikatelského plánu:

Aplikace na vytvoření podnikatelského plánu

Podnikatelský plán včetně propočtů
bez nutnosti hlubokých znalostí.

6 měsíční přístup stojí 605 Kč vč. DPH

Podnikatelský záměr vzor

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na podnikatelský plán

Na 21 stranách je podrobně vysvětlen obsah všech kapitol, které by v podnikatelském plánu neměly v žádném případě chybět.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Plan titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:32 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.