
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Pokud plánujete psát podnikatelský plán jako podklad pro jednání s bankou nebo potenciálním investorem, musíte v něm dbát na pravidla, která vám představíme v následujícím článku. S nimi ve svém podnikatelském plánu neuděláte chybu.
Cílem tohoto článku je představit základní pravidla, jak chápat podnikatelský plán ve vztahu k bankám a potenciálním investorům a to jak v prvotní fázi, kdy se jedná o pouhý podnikatelský záměr, tak ve fázi růstu podniku, kdy vám podnikatelským plánem jde o získání finančních prostředků formou investice či bankovní půjčky.
Ještě dříve, než se pustíme do praktických rad a návodů, je třeba pochopit psychologii finančních trhů.
Začínající podnikatelé často spílají na banky, že jim nechtějí poskytnout žádný úvěr na zahájení podnikání, bez kterého pak mají jen slabé šance v podnikání začít, pokud nemají dost vlastních zdrojů, který by mohli do podnikání vložit. Každá mince má však dvě strany.
I banky totiž vzlykají - tentokráte nad tím, že kvalita podnikatelských záměrů, se kterými přicházejí začínající malí a střední podnikatelé, je velmi nízká, že jsou nekoncepční a neprůhledné. Nejde tedy o to, že by banky nechtěly investovat do začátků podnikání – vždyť investiční činnost je jejich hlavním posláním a také zdrojem příjmů – ale tím, že jim to špatná úroveň podnikatelských záměrů a tím i vysoké riziko z podílu na takovém podnikání nedovoluje.
Dalším důvodem pro nechuť bank poskytovat úvěry začínajícím podnikatelům je i fakt, že některé z nich v minulosti investovaly do špatných záměrů, o své peníze přišly a tuto chybu už nechtějí opakovat.
Třetím a neméně důležitým důvodem, proč banky pohlížejí na podnikatelské záměry začínajících podnikatelů se značnou skepsí je jejich neznalost problematiky malého a středního podnikání. Nejen, že je už na první pohled jednodušší půjčit miliardu jednomu podnikatelskému subjektu s dlouhou historií, než řádově sto tisíce několika stovkám začínajících malých a středních podnikatelů, ale je to i mnohem méně náročné z pohledu monitorování, jak s poskytnutými finančními prostředky podnik nakládá.
Pochopení psychologie finančních trhů (bank a investorů) nám sice umožnilo nahlédnout do jejich duše, existují však ještě další a důležitější faktory, které je třeba ve vztahu k bankám a investorům chápat. Možná to bude znít banálně, ale všichni chtějí dostat své peníze zpět, vydělat na nich (v případě půjčky úroky, u investice zisk při prodeji podílu) a chtějí vidět, že díky jejich půjčce nebo investici váš podnik projde rychlejším vývojem a bude růst.
Pokud žijete v představách, že investiční činnost nebo poskytování bankovních půjček je nezištná pomoc začínajícímu podnikateli, budete prvním kontaktem s investorem nebo bankou nepříjemně zklamáni. Bankám a investorům jde především o jejich vlastní zisk – půjčování a zúročování peněž je jejich podnikatelskou činností, stejně tak jako vaší může být třeba výroba a prodej reklamních předmětů.
Nemyslete si ani, že se vám podaří půjčkou nebo získanou investicí umořit vaše předchozí nezdary v podnikání, anebo že si za ni třeba pořídíte nové vybavení do kanceláře, které ve skutečnosti nebude mít žádný vliv na růst vašeho podniku. Banka i investor bude chtít slyšet, jak efektivně poskytnuté peníze využijete.
Proto se sami sebe při sestavování podnikatelského plánu ptejte, jestli v něm tyto dva body dostatečně prokazujete. Pokud ne, nedivte se, že neuspějete.
Nabízíme vám pomoc při psaní podnikatelského plánu:
Podnikatelský plán včetně propočtů
bez nutnosti hlubokých znalostí.
6 měsíční přístup stojí 605 Kč vč. DPH
Na 21 stranách je podrobně vysvětlen obsah všech kapitol, které by v podnikatelském plánu neměly v žádném případě chybět.
Jen za 150 Kč vč. DPH
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář