Jak zatraktivnit podnikatelský plán pro banky a investory

Pokud plánujete psát podnikatelský plán jako podklad pro jednání s bankou nebo potenciálním investorem, musíte v něm dbát na pravidla, která vám představíme v následujícím článku. S nimi ve svém podnikatelském plánu neuděláte chybu.

Podnikatelský plán na míru bankám a investorům

Principy podnikatelského plánu jsou vždy stejné – zaujmout protistranu hned prvními několika větami, jasně říci, kdo jste a co potřebujete, o jaké množství peněz vám jde a jaké výhody protistrana získá tím, když vám prostředky poskytne.

Jasně a jednoduše

Říká se, že pokud tomu, jak v podnikatelském plánu vysvětlujete své podnikání neporozumí vaše desetiletá dcera, neporozumí tomu ani investor. Ne, že bychom tímto tvrzením snad chtěli investory a banky podceňovat, ale je tomu tak z jednoho prostého důvodu – váš obor podnikání může být (a pravděpodobně bude) na hony vzdálen tomu, čemu rozumí investor nebo banka. Žádný investor nemůže být expert na všechno a pokud začne hned ze začátku tápat,  váš plán odloží – většinou rovnou do koše. Nezatěžujte ho proto složitými popisy vaší podnikatelské činnosti, zaměřte se na základní principy, to stačí.

Pozor, neznamená to však, že byste měli opomenout zdůraznit unikátnost vašeho podnikatelského záměru – tím, že poukážete na výhody všeho záměru zaujmete pozornost, což by mělo být prvotním cílem vámi sestavovaného podnikatelského plánu. Jakmile v investorovi probudíte zájem, požádá vás o podrobnější informace sám. Používejte krátké a jednoduché věty, nesnažte se oslnit odbornou terminologií a složitými větnými konstrukcemi, účelem plánu není ohromení investora vašimi znalostmi z oboru, ale pochopení podnikatelského záměru, který předkládáte.

 

Zjistěte, co vše si připravit pro investora, když jdete žádat o investici.

Přečtěte si příběh investora a vyvarujte se nejběžnějších chyb při snaze o získání investice na podnikání.

Přečtěte si o tom, jak se připravit na jednání v bance.

Co nedělat

Tradiční chybou podnikatelských plánů určených pro banku nebo investora je snaha postihnout všechny aspekty podnikání prvním dokumentem. Úlohou vašeho plánu je v první řadě přitáhnout investorovu pozornost, která pak povede k dalšímu jednání. První dokument můžete vždy doplnit podle zájmu a potřeb investora. Pokud pošlete stostránkový elaborát, na chuti do přečtení to investorovi určitě nepřidá. Opačným extrémem by však bylo nepostihnout podnikatelským plánem to hlavní – tedy demonstrovat to, že se investorovi nebo bance vložené peníze vrátí, zúročí a přispějí k dalšímu růstu vašeho podniku.

Vy a zase jen vy

To, jak dobře či špatně zpracujete podnikatelský plán odhaluje protistraně mnoho o vás samotných. Může se ale také stát, že i sebelepší plán se neuskuteční, protože v investorovi nevzbudíte vy osobně dostatečnou důvěru. Podnikatelském plánem pro banku nebo investora představujete nejen svoji vizi, ale i svoji schopnost úspěšně uskutečnit veškeré kroky k rozvoji podnikání, jak je prezentujete v podnikatelském plánu. Kromě podnikatelské myšlenky tak prodáváte hlavně sebe. Proto se svém podnikatelském plánu musíte mluvit nejen o svém podnikatelském záměru, ale také o sobě.

Na základě toho, co sdělíte investorovi svým podnikatelským plánem o sobě a svém podnikatelském záměru se budou odvíjet veškerá další jednání.

Mohlo by vás také zajímat, jak zvládnout jednání s obchodním partnerem.

Zdroj: Publikace Finanční průvodce pro malé a střední podniky aneb kudy vede cesta k penězům vydaná agenturou CzechInvest – redakčně upraveno.

Vzor podnikatelského plánu pro vás

Nabízíme vám pomoc při psaní podnikatelského plánu:

Aplikace na vytvoření podnikatelského plánu

Podnikatelský plán včetně propočtů
bez nutnosti hlubokých znalostí.

6 měsíční přístup stojí 605 Kč vč. DPH

Podnikatelský záměr vzor

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na podnikatelský plán

Na 21 stranách je podrobně vysvětlen obsah všech kapitol, které by v podnikatelském plánu neměly v žádném případě chybět.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Plan titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.