Podnikatelský plán by měl vidět do budoucna aneb Co zvažovat již na začátku v souvislosti s budoucím rozvojem podnikání

Podnikatelský plán, přestože je nejčastěji vytvářen pro první rok či dva podnikání, měl by zohledňovat i to, jak se změní situace v podniku v souvislosti s rozvojem podnikání. Podnikatel bude kvůli růstu podniku dříve nebo později postaven před nutnost změny, a to především v oblasti personální, účetní a vzhledem k právní formě podnikání. Nejlepší je se na to připravit již v prvotním podnikatelském plánu.

Plánování podnikání – změny jako důsledek rozvoje podniku

Běžně se stává, že podnikatel zjistí, že problémy, kterými se zaobírá dva tři roky po zahájení podnikání se značně liší od těch, které byly aktuální v době, kdy podnikání teprve plánoval nebo právě začínal podnikat.

Otázky, které zvažovat v souvislosti s plánovaným růstem vašeho podniku

V procesu plánování budoucnosti vašeho podnikání byste si měli taktéž uvědomit, jakým změnám budete čelit v souvislosti s nárůstem tržeb. Nejlépe pak je, pokud již při zpracovávání podnikatelského plánu budete uvažovat nad tím, co bude, až dosáhnete svých původních předpokladů.

To znamená, že byste měli, ač se to možná na samotném začátku podnikání bude zdát příliš smělé, vidět hodně do budoucna – do doby, kdy budou vaše prvotní plány dávno překonány.

 

Do vašeho podnikatelského plánu byste proto měli zahrnout alespoň nástin strategií týkajících se

  • změn v organizační struktuře podniku,

Mnoho úspěšných firem středního rozsahu vznikalo z původně živnostenského podnikání o jedné osobě – podnikateli, zakladateli, majiteli a praktickém provozovateli podnikatelské činnosti v jednom. S růstem podniku však dojdete jednoho dne do bodu, kdy nebudete schopni svůj podnik řídit a zároveň provozovat podnikatelskou činnost sami osobně, ale budete muset postupně rozšiřovat podnikání o další pracovní síly až může dojít k tomu, že váš podnik budou tvořit početné řady zaměstnanců.

S tím jde ruku v ruce delegování úkolů a přenášení pravomocí na jiné pracovníky v podniku. I když nic v podnikání se nedá dopředu do puntíku neplánovat a vy budete určitě okolnostmi přinucení přistoupit k určité improvizaci, plánování změn v organizační struktuře vašeho podniku vám pomůže při hladší přestavbě vašeho „one man“ podnikání na větší podnik.

  • změn právní formy podnikání,

Jak už jsme zmínili výše, mnoho podnikatelů začíná podnikat jako fyzická osoba, s postupným růstem podniku však přijde na řadu zvážení vhodnosti stávající právní formy podnikání. V případě podniku s několika zaměstnanci už nemusí být úplně vhodné setrvávat na pozici živnostenského podnikání, mnohem výhodnější pro podnikatele bude založení obchodní společnosti (např. s.r.o.), a to především proto, aby se předešlo situaci, kdy by závazky podniku mohly ohrozit osobní majetek podnikatele.

  • změn v účetnictví.

Většina podnikatelů, především fyzických osob, začíná s vedením účetnictví v jednodušší formě – s daňovou evidencí nebo paušálem. S postupným nárůstem tržeb, zaměstnanců atd. je však účelnější přejít na tzv. podvojné účetnictví, protože umožňuje komplexnější a přesnější analýzu příjmů a výdajů podniku.

Navíc, pokud se rozhodnete pro založení společnosti s ručením omezeným, budete mít povinnost vést podvojné účetnictví stanovenou dokonce zákonem.

Také platí, že používáním podvojného účetnictví od samotného začátku podnikání můžete ušetřit čas a námahu, kterou budete muset později věnovat přechodu z jednoduchého na podvojné účetnictví. I to je třeba na startu podnikání zvažovat.

Podnikatelský plán a náhled do budoucnosti podniku

Co se týče podnikatelského plánu, bude náhled do daleké budoucnosti vzhledem k výše vyjmenovaným záležitostem dostačující. V průběhu dalších let se budou vaše představy o podnikání a plány vyjasňovat a realizace změn v podniku v souvislosti s jeho rozvojem přijde na pořad dne. Vy, díky tomu, že jste se těmito možnostmi zabývali již v podnikatelském plánu, pak budete na tuto situaci dobře připravení.

Zdroj: V textu byly využity informace z publikace Příručka podnikatelského plánování, kterou vydal Slovak American Enterprise Fund – přeloženo a redakčně upraveno.

Vzor podnikatelského plánu pro vás

Nabízíme vám pomoc při psaní podnikatelského plánu:

Aplikace na vytvoření podnikatelského plánu

Podnikatelský plán včetně propočtů
bez nutnosti hlubokých znalostí.

6 měsíční přístup stojí 605 Kč vč. DPH

Podnikatelský záměr vzor

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na podnikatelský plán

Na 21 stranách je podrobně vysvětlen obsah všech kapitol, které by v podnikatelském plánu neměly v žádném případě chybět.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Plan titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.