Základy o podnikatelském záměru

Každé podnikání by mělo začít sestavením jeho plánu – podnikatelského záměru. Víte, co si máte pod tímto pojmem představit, jak by měl takový podnikatelský záměr vypadat či jaké jsou kroky k sestavení efektivního podnikatelského záměru pro začínající podnikatele? Ne? Nechejte se vést našimi radami a staňte se úspěšným podnikatelem.

Úvod k podnikatelskému záměru

Podnikatelský záměr je dlouhodobá strategie podnikání, která přehledně zobrazuje záměry podnikání. Tento dokument přesně definuje v jaké fázi se podnik či podnikatelská myšlenka nachází a kolik úsilí bude pro zahájení podnikání či jeho rozvoj potřeba.

Kdo potřebuje podnikatelský záměr

  • začínající podnikatelé, kteří hledají způsob jak rozvinout svou podnikatelskou příležitost v úspěšné podnikání,
  • zkušení podnikatelé se zavedenými firmami, kteří hledají příležitosti pro další rozvoj jejich podnikání.

Pro koho psát podnikatelský plán

Začínající podnikatelé píší podnikatelský záměr nejčastěji sami pro sebe, aby si ujasnili, jestli je jejich podnikatelský nápaduskutečnitelný či aby si názorně definovali všechny kroky, které povedou k zahájení jejich podnikatelské činnosti.Budoucí podnikatel by měl klást důraz na základní fakta o situaci na trhu, konkurenci nebo ekonomických aspektech jeho podnikání.

Adresátem podnikatelského záměru však může být například ale také banka, a to v případě, že ji plánujete oslovit s poptávkou finančních zdrojů na zahájení vašeho podnikání. Banku bude nejvíce zajímat historie vaší podnikatelské činnosti (pokud nějakou máte), vaše finanční situace, smluvně uzavřené či připravené kontrakty apod.

Více o tom, jak zaktraktivnit podnikatelský plán pro banku nebo investora.

Zavedené podniky budou podnikatelský záměr sestavovat například za účelem získání dotací na rozvoj jejich podnikání. To je pak nutné charakter podnikatelského záměru upravit dle očekávání adresáta – poskytovatele dotací. Poskytovatel dotací bude klást důraz pravděpodobně na kapitoly související s celkovým cílem a přínosem projektu v oblasti, na kterou jsou dotace zaměřeny, případně jeho udržitelnost po skončení grantového období.

 

V každém z uvedených příkladů bude mít podnikatelský záměr jinou strukturu včetně obsahu jednotlivých kapitol. Přesto však mají podnikatelské záměry, ať už mají dostat do rukou kteréhokoliv z výše vyjmenovaných adresátů, mnoho společného.

Jak by měl podnikatelský záměr vypadat

To, jak podnikatelský záměr bude vypadat, závisí také na druhu podnikání, ve kterém se pohybujete či se chcete pohybovat.

Rozdíl je především v délce, vzhledu, v detailech obsahu a důrazu na rozdílné aspekty podnikání.

Podnikatelský záměr tak může nabývat rozdílných parametrů.

Jak by měl být podnikatelský plán dlouhý

Vždy záleží na tom, jaký je účel, pro který podnikatelský záměr tvoříte. Podnikatelský záměr může mít různou délku, od několikařádkové poznámky ve vašem diáři po detailní popis podnikání s délkou přes 100 stran. Nejčastěji se délka podnikatelského plánu pohybuje mezi 15 až 20 stranami.

Nejvíce závisí na povaze vašeho podnikání. Pokud máte jednoduchý koncept, měli byste být schopni vysvětlit ho několika slovy. Na druhou stranu, pokud chystáte nový druh podnikání či přicházíte s inovativní technologií, bude to vyžadovat rozsáhlé objasnění vaší zamýšlené činnosti.

Délku podnikatelského plánu určuje také jeho účel. Pokud chcete užít podnikatelský záměr pro získání finančních zdrojů pro nastartování riskantního podnikatelského projektu, budete muset hodně vysvětlovat a přesvědčovat. Pokud tvoříte podnikatelský plán jen pro interní účely, abyste zajistili úspěšné pokračování podnikání, bude stačit mnohem kratší verze.

Vzor podnikatelského plánu pro vás

Nabízíme vám pomoc při psaní podnikatelského plánu:

Aplikace na vytvoření podnikatelského plánu

Podnikatelský plán včetně propočtů
bez nutnosti hlubokých znalostí.

6 měsíční přístup stojí 605 Kč vč. DPH

Podnikatelský záměr vzor

Získat přístup

E-book s praktickým návodem na podnikatelský plán

Na 21 stranách je podrobně vysvětlen obsah všech kapitol, které by v podnikatelském plánu neměly v žádném případě chybět.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Plan titulka

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.