
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Slyšeli jste už o forfaitingu? Pokud ne nebo si nejste přesně jisti, jaké výhody možnost odkupu firemních pohledávek přináší, přečtěte si následující článek. Zjistíte, že se ve skutečnosti jedná o jednu z možností financování vašeho podnikání.
Forfaiting je odkup středně a dlouhodobých pohledávek forfaitingovou organizací (forfaiterem).
V praxi se forfaitují zpravidla jednotlivé pohledávky. Odkupem pohledávky přebírá forfaitingová organizace veškeré riziko nesplacení odběratelem i ručitelem. Forfaiting se využívá zejména při dodávkách investičních celků do zahraničí.
Forfaiting se hodí pro firmy dodávající zahraničním odběratelům zboží či služby větších hodnot, zejména investiční celky. Pomocí této služby se omezí, respektive zcela vyloučí rizika spojená s odběratelem, jeho teritoriem a riziko změny měnového kurzu, a dodavatel získá provozní kapitál, ke kterému by se jinak dostal až po velmi dlouhém čase. V případě forfaitingových operací se vyvinul sekundární trh, například v Londýně. Forfaiter tedy může odkoupenou pohledávku dále prodat.
Forfaitingový proces začíná uzavřením smlouvy mezi forfaiterem a dodavatelem. Obě strany vymezí konkrétní pohledávku, náklady spojené s odkupem, požadovanou dokumentaci a termín realizace.
Poté prodávající dodá zboží zahraničnímu odběrateli a postoupí pohledávku forfaitingové organizaci.
Následuje úhrada dohodnuté finanční částky (hodnota pohledávky snížená o náklady forfaitingu) od forfaitera na účet dodavatele. Ke dni splatnosti pak forfaitingová společnost inkasuje nominální hodnotu pohledávky přímo od odběratele, respektive od jeho banky. Pokud se tak nestane, vystupuje jako věřitel a zajišťuje upomínky a další postup vedoucí k soudnímu vymáhání.
Tyto poplatky zohledňují náklady spojené s administrativním zpracováním forfaitingového obchodu, tj. závisí na rychlosti zpracování objemu obchodu a zároveň zohledňují riziko dlužníka, resp. ručitele.
Jde o aplikovanou sazbu, stanovenou na bázi sazeb LIBOR (v případě devizového financování) a PRIBOR (v případě financování) v CZK a rozpětí nad tuto sazbu, která vychází z rizika země obchodu, délky obchodu apod. V podstatě se jedná o odměnu forfaitera za riziko zhoršení bonity dlužníka v období od uzavření smlouvy do odkupu pohledávky.
Zdroj: Pavel Nováček, FALCON Credit Management
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář