Inkasní kancelář – profesionální vymáhání pohledávek

Co si můžete pod tímto pojmem představit? Jednoduše řečeno, inkasní kanceláře jsou specializované firmy na vymáhání (inkaso) pohledávek, které za vás udělají vše potřebné k vymožení pohledávky od dlužníků.

 

Inkasní kancelář

Nepředstavujte si pány v kožených kabátech a černých brýlích (i když i ti se vyskytují), z velké části je to poctivá a systematická administrativní práce. Specialisté, kteří v nich pracují, to dělají nebo měli by dělat dobře, systematicky a profesionálně. Umí jednat s dlužníky a mají v tom praxi. Používají osvědčené postupy. Hlídají důležité termíny, např. promlčení apod.

Kvalitní inkasní kanceláře vám většinou zajistí i další služby s pohledávkami spojené – správu pohledávek, přípravu podkladů a formulářů pro soud a exekuci, právní a další návazné služby, případně služby v oblasti prevence – pojištění pohledávek, factoring apod.

Jaké má inkaso pomocí specializovaných kanceláří výhody?

Přenecháte jim svůj problém

Zní to možná jako fráze, ale zamyslete se na tím, jak vám dlužníci „pijí krev“, okrádají vás o čas a nervy, zdržují vás od vašeho podnikání, honí se vám hlavou ve chvílích, kdy to opravdu nechcete. Zamyslete se proto, jestli není výhodnější věnovat se tomu, co skutečně umíte a zda by opravdu nebylo lepší přenechat tyto problémy specializovaným firmám.

Zkušenost 

Jak se říká, „když dva dělají totéž, není to totéž“. Přesto nemusí platit, že firma sama svými vlastními silami vymáhá pohledávky špatně nebo neúčinně, ale mnohdy to tak je. Jak jsme zmínili, inkaso pohledávek je poctivá, systematická administrativní práce, při které musíte hlídat spoustu termínů, zákonů, postupů atd. A na to často ani při nejlepší vůli nejsou ve firmách vhodné podmínky. Pracovníci jsou zavaleni jinými úkoly, obchodníci mají zase zájem prodávat a výsledek je, že za pohledávky není ve firmě nikdo konkrétní zodpovědný. Zkušená inkasní společnost je proto dobrým řešením. Zná postupy, má jediný zájem – inkasovat a hájit vaše zájmy.

 

Náklady

V případě vymáhání pohledávek vlastními silami jsou náklady velmi těžko vyčíslitelné a dohledatelné. Mzdové náklady, telefony, poštovné, ostatní fixní náklady, cestovné, právní služby. V případě služeb solidní inkasní společnosti zaplatíte provizi pouze v případě úspěšného inkasa. Znáte tak přesně vaše náklady na vymáhání dlužných částek, které jsou navíc podloženy daňovým dokladem.

Efekt třetí strany 

Stává se, že dlužník zbystří a lekne se důsledků neplacení dluhu, až když vstoupí do hry třetí strana, inkasní společnost. Intuitivně nebo ze zkušenosti ví, že inkasní společnost mu nadělá mnohem více vrásek než samotný věřitel. Často proto raději zaplatí, aby se tomuto vyhnul.

Nebojte se tedy inkasních společností. Mají svůj význam. Ušetří vám čas, nervy i peníze. Je to ve světě zcela běžný, a i u nás už obvyklý způsob péče o vaše peníze. Buďte ale pečliví při výběru. Dejte ale přednost těm inkasním společnostem, které nechtějí provize předem. Prověřte si, jaké služby za vaše peníze dostanete. 

Platba za služby inkasní agentury

Záloha předem 

Buďte velmi opatrní. Seriózní inkasní kanceláře si předem neúčtují žádné zálohy, žádné poplatky, pracují na principu „no success - no fee“, což v doslovném překladu znamená  "žádný úspěch, žádný poplatek". Poohlédněte se proto po inkasní kanceláři, která si předem neúčtuje žádnou provizi, ale svoji odměnu vám účtuje pouze v případě úspěšného inkasa.

Inkaso dlužné částky na účet inkasní kanceláře, tj. když dlužník zaplatí dluh na účet inkasní společnosti

Je to administrativně snadná cesta, ale pokud nemáte s inkasní společností alespoň nějaké zkušenosti nebo reference, buďte opatrní. V praxi jsme se několikrát setkali s tím, že peníze, které dlužník zaplatil na účet inkasní kanceláře, už věřitel nikdy neviděl. Vyzkoušejte si proto inkasní kancelář na několika případech, a pak se teprve rozhodněte, zda jim umožníte inkasovat dluh na jejich účet. 

Nehledejte v tom na druhou stranu nic špatného. Také inkasní kancelář chrání svoje zájmy a kromě toho, že je to administrativně jednodušší postup, má jistotu, že dostane zaplacenou svoji odměnu.

Výše provize

Obecně platí, že čím menší a starší je pohledávka, tím větší je provize za její vymožení. Je to proto, že inkasní společnost má určité fixní náklady s vymáháním, ať je výše pohledávky 1 tis. nebo 1 milión korun. Platí také, že starší pohledávky se hůře vymáhají a procento úspěšnosti je nižší. Připravte se proto, že v takových případech bude provize i 20 nebo 30 procent. 

Naopak větší a mladší pohledávky může inkasní společnost vymáhat za provizi v řádu několika málo procent.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
JUDr. Tomáš Pavelec Článek sice hezký, ale vymáhání advokátem žádná inkasní agentura nenahradí. Přitom podmínky, které nabídne advokát mohou být daleko výhodnější. Navíc inkasní agentura nemůže zastoupit klienta u soudu.
4.10.2017 00:32 | Odpovědět
Jindřich Hradecký To by mě pane Pavelec zajímalo, jestli má Vaše advokátní kancelář dostatečné kapacity, aby dokázala efektivně komunikovat s dlužníky, pokud jich má věřitel větší počet.
24.7.2018 16:03 | Odpovědět
Pavelec Ano, má.
28.11.2018 22:53 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.