Životní pojištění uzavřete co nejdříve

V západní Evropě má životní pojištění, alespoň u hlavního živitele rodiny, uzavřené téměř každá rodina. V mnoha případech však mají životní pojištění uzavřené oba manželé. Hlavním důvodem je zabezpečení rodiny, která tak v případě nešťastné události nezůstane náhle bez příjmu. Jaká je situace v oblasti životního pojištění u nás?

Životní pojištění podnikatele

Výhodou životního pojištění je, že v případě dožití sjednaného věku (většinou okolo 60 – 65 let) čekají na pojištěného zajímavé peníze, a spolu s penzijním připojištění tak tvoří hlavní zdroj vlastních příjmů budoucích penzistů v důchodovém věku.

V současné době je životní pojištění důležitým produktem pojistného trhu a každá rodina by ho měla mít uzavřeno. Životní pojištění je dlouhodobým pojistným produktem provázející klienta po celou dobu jeho produktivního života, kdy mu dodává pocit bezpečí a vědomí, že pokud by se něco nepříjemného stalo, bude o něj nebo jeho rodinu alespoň částečně finančně postaráno. Každý živitel rodiny by měl mít uzavřeno životní pojištění.

 

V pozdějším věku může být uzavření životního pojištění problém

S uzavřením životního pojištění se nemá otálet a každý by ho měl uzavřít ideálně do třiceti. Čím později se totiž životní pojištění uzavře, tím větší je riziko, že pojišťovna nebude s uzavřením takové pojistné smlouvy souhlasit nebo bude toto pojišťění podstatně dražší.

Protože se v současné době životní pojištění vyžaduje u hypotečních úvěrů, které občané klidně využívají i ve vyšším věku, je důležité mít životní pojištění uzavřeno v předstihu a vyhnout se možným následným komplikacím. Výhodné je rovněž ihned od vzniku smlouvy sjednat pojištění invalidity, které banky požadují u jakýchkoliv vyšších úvěrů. 

Životní pojištění jako spořící produkt

Produkty životního pojištění mají na finančním trhujiž své nezastupitelné místo. Na jedné straně nám poskytují pojistnou ochranu, tedy zajišťují nás klienty proti různým životním rizikům, a to dokonce hned od počátku uzavřeného smluvního vztahu. Na druhé straně některé z nich mají svou spořící složkou, díky níž se vytváří úspory především na stáří. Na konci pojištění dostanete naspořenou částku spolu s výnosy.

Peníze se v pojišťovně zhodnocují podobně jako v bance, ale jsou zde ve větším bezpečí. Sami si určíte, kolik dáte na spoření a kolik na pojistné. A tento poměr můžete samozřejmě změnit, kdy budete chtít. Dále má životní pojištění také význam jako součást důchodového systému, jestliže chápeme tento systém jako souhrn všech zdrojů pro výplatu příjmů ve stáří.

Na jak vysokou částku se pojistit?

Životní pojištění v Česku je v posledních letech na vzestupu, ale přesto poměrně zaostáváme za západoevropskými zeměmi. I když má životní pojištění uzavřeno čím dál více lidí a rodiče jej uzavírají již svým miminkům, problémem však zůstává nízká pojištěnost (tj. nízké měsíční úložky). Je třeba si uvědomit, že nízká pojištěnost v případě nepříjemné životní situace dostatečně finančně neochrání osoby blízké.

Velmi důležité je si uzavřít životní pojištění již v mladém věku, kdy jsou podmínky pro získání životního pojištění lehce splnitelné. V důchodovém věku již pojišťovny životní pojištění uzavírají velmi zřídka a za podstatně horších pojistných podmínek. V případě zdravotních problémů je možnost uzavření životní pojistky minimální. Výše pojištění je individuální a záleží na konkrétním člověku, jakou pojistnou ochranu si představuje.

Velkou výhodou současného finančního trhu je, že všechny pojišťovny nabízí u svých životních pojištění úpravu parametrů během pojistné doby. To znamená, že ve třiceti letech stačí uzavřít pojistnou smlouvu na nižší částku (mladý člověk má finanční výdaje se splátkou bydlení, musí zajistit malé děti a manželka většinou pobírá mateřskou – čili finančních prostředků rozhodně není nikdy nadbytek) a jakmile to situace jenom trochu dovolí, tak pojistnou částku zvýšit.

Pojistná částka by však ani na začátku pojištění neměla být nižší než dvojnásobek ročního čistého příjmu. V případě čerpání hypotéčního úvěru banka má ve svých podmínkách stanoveno minimální pojistnou částku u každého konkrétního případu. 

Obliba investičního životního pojištění roste

Mimo oblíbeného kapitálového životního pojištění, ve kterém je klientovi garantována určitá minimální výše zhodnocení během pojistné doby, roste zájem o investiční životní pojištění.

Nevýhodou kapitálového životního pojištění je totiž poměrně nízká úroková míra, a proto všechny významné pojišťovny nabízí i investiční životní pojištění, u kterého je výnosnost a tedy předpokládaná částka určená k výplatě při dožití stanoveného věku (např. již zmiňovaných 60 let) vyšší a ze spořícího hlediska je tento produkt podstatně zajímavější. Současně však pojišťovny nenesou riziko pojištění a není tedy garantována k výplatě určité částky jako u kapitálového životního pojištění. 

Daňové výhody životního pojištění

Stát podporuje životní pojištění formou daňových výhod. Při splnění státem stanovených podmínek pro životní pojištění si může občan, který má sjednané životní pojištění, každý rok odečíst od základu daně z příjmu pojistné, které zaplatil, a to až do výše 12 000 Kč.

Podobným způsobem mohou šetřit i firmy, které mohou své zaměstnance výhodně odměňovat formou příspěvků na životní pojištění a každý rok si odečíst 8 000 Kč.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Milan_1203 My jsme s manželkou uzavřeli životní pojištění vloni. Je pravda, že člověk nikdy neví, co se může stát, tak je dobré mít nějakou jistotu. Já jsem o něm nikdy neuvažoval, ale náhodou jsem narazil na tento článek https://www.mojepenize.com/zivotni-pojisteni/ , díky kterému jsem si uvědomil, že by bylo dobré nějaké životní pojištění mít.
10.5.2020 05:45 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.