Evidence pracovní doby zaměstnanců

Evidujete pracovní dobu svých zaměstnanců? Ne? Tak to děláte chybu, protože povinnost vést evidenci pracovní doby je dána zákonem. Přečtěte si o této problematice více.

 

Evidence pracovní doby zaměstnanců

Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost vést evidenci pracovní doby zaměstnanců. Její konkrétní formu ale zákoník práce (ZP) ani jiný právní předpis nestanoví. Je tedy na zaměstnavateli, jak bude tuto evidenci vést, zda písemně, či elektronicky. Ve schválené evidenci pracovní doby už ale není možné dělat zpětně nějaké změny.

„Z evidence pracovní doby musí být patrné, kolik hodin zaměstnanec odpracoval za den a za týden, kolik z toho připadlo na práci přesčas, případně noční práci,“ říká advokát Jiří Matzner ze společnosti MATZNER et al.

Od ledna 2012 zákoník práce nařizuje, že evidence pracovní doby musí obsahovat čas začátku a konce pracovní doby, práce přesčas, noční práce a pracovní pohotovosti

Předmět evidence

Povinnost vést evidenci pracovní doby ukládá zaměstnavateli § 96 ZP, který uvádí, že zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci s vyznačením začátku a konce:

  • skutečně odpracované doby,
  • práce přesčas,
  • další dohodnuté práce přesčas,
  • noční práce,
  • doby pracovní pohotovosti,
  • odpracované doby v pracovní pohotovosti.

Pokud zaměstnavatel zavedl takzvané konto pracovní doby, musí evidovat i další údaje podle § 87 ZP.

Co je účelem evidence pracovní doby

Evidence pracovní doby slouží především zaměstnavateli jako podklad pro výpočet mzdy a ke sledování přesčasové práce či čerpání dovolené. Právo nahlédnout do evidence má ale také zaměstnanec, kterého se týká.

Sankce hrozící za nedodržení povinnosti vést evidenci

Zajímat se pochopitelně mohou i kontrolní úřady, především pracovní inspektoráty. „V případě, že podnikatel nebude mít evidenci pracovní doby v pořádku, hrozí mu pokuta až 400 tisíc korun,“ upozorňuje Matzner.

Nejčastější chybou, kterou inspektoři odhalí, je, že zaměstnavatelé nevedou evidenci pracovní doby vůbec nebo ji vedou nedostatečným způsobem. Tak či tak nejsou schopni doložit, jaká je délka jednotlivých směn zaměstnance a zda zaměstnanec pracoval v noci nebo zda konal práce přesčas.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.