Práce přesčas

V mnoha firmách je po zaměstnancích požadováno, aby pracovali déle, než je jejich skutečná pracovní doba. Jak je tato práce přesčas upravena českým právem? Čtěte a dozvíte se více.

 

Práce nad rámec pracovní doby

Práci přesčas upravuje zákoník práce v §93. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas jen na základě dohody se zaměstnancem. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance být více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

Rozsah práce přesčas

Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období max. 26 týdnů po sobě jdoucích. (Kolektivní smlouva může vymezit toto období až na 52 týdnů po sobě jdoucích.) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit, ale jen z vážných provozních důvodů. Lze ji nařídit i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami nebo i na dny pracovního klidu.

 

Podmínky pro nařízení práce přesčas na dny pracovního klidu

  • Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
  • Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu (naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce, inventurní a závěrkové práce, práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, při živelných událostech, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva; práce v dopravě, krmení a ošetřování zvířat ), práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.