Vysílání zaměstnanců na práci do Německa a Rakouska

Pokud se chystáte vyslat vašeho zaměstnance za prací do Rakouska či Německa, tak mu již nebudete muset vyřizovat pracovní povolení. Před odjezdem zaměstnance do těchto lákavých podnikatelských destinací je ovšem zapotřebí vyřídit jisté formality.

 

Vysílání pracovníků do Německa a Rakouska

Německo a Rakousko otevřelo od 1. května 2011 svůj pracovní trh českým firmám. K poslednímu dubnu totiž vypršelo přechodné období omezující kromě volného pohybu pracovníků, také volný pohyb služeb. Německo i Rakousko patřilo k posledním dvěma zemím, jež využily maximální možnou dobu pro ochranu svého trhu práce. Ve vybraných sektorech totiž až do posledního dne vyžadovaly od českých firem pracovní povolení.

Německo a Rakousko - lákavé podnikatelské destinace

Právě Německo a Rakousko působí pro většinu českých firem jako nejlákavější podnikatelská destinace. Zpřístupnění pracovního trhu těchto dvou sousedních zemí představuje pro české podnikatele výzvu a zároveň i velkou příležitost. Českým firmám tedy již odpadá povinnost vyřízení pracovních povolení, ovšem další formality s vysíláním pracovníků zůstávají i nadále beze změn. Podnikatelé mají možnost získat důležité informace související s těmito formalitami ve specializovaných asistenčních a poradenských centrech (adresář Jednotných kontaktních míst v České Republice).

Pozor na pracovněprávní předpisy

V Německu ani v Rakousku není výše minimální mzdy stanovena fixně, proto si podnikatelé vysílající sem své zaměstnance budou muset ohlídat výši minimální mzdy podle platných kolektivních smluv, pokud tyto ve státě existují, a samozřejmě se zaměřit i na ostatní, především pracovněprávní podmínky konkrétního státu. Zorientovat se v obecně závazných kolektivních smlouvách je značně komplikované především v Rakousku, kde jich existuje mnoho a často ani rakouští úředníci si v jistých případech neví zcela rady.

Co musíte zaměstnanci vyřídit

Než podnikatel vyšle své zaměstnance na práci do Německa nebo Rakouska, musí vyřídit formality týkající se zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení. Na místě příslušné okresní správy sociálního zabezpečení musí být zažádáno o vystavení standardizovaného formuláře A1, což je bývalý formulář E 101, jež potvrzuje příslušnost k právním předpisům České republiky. Zaměstnanec obdrží formulář A1 v případě, že je součástí sociálního systému České republiky minimálně po dobu jednoho měsíce. Vyslaný pracovník musí také samozřejmě vlastnit Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Prostudujte si také směrnice ČR týkající se vysílání pracovníků do zemí EU

Stáhněte si Žádost zaměstnavatele o vystavení formuláře E 101 za účelem vyslání zaměstnance.

Stáhněte si Žádost zaměstnance o vystavení formuláře E 101 při soubežném výkonu práce ve dvou nebo více členských státech EU/EHP.

Před-odjezdovými formalitami povinnosti podnikatele nekončí

Rakousko a ve vybraných oborech i Německo nadále uplatňuje notifikační povinnost, proto je před zahájením práce v těchto zemích nutné i nadále zasílat notifikační formulář příslušnému úřadu. V Německu je tímto úřadem Spolkové finanční ředitelství západ – Bundesfinanzdirektion West, Finanzkontolle Schwarzarbeit a v Rakousku Zentrale Koordinationsstelle des Bundesministeriums für Finanzen für die Kontrolle illegaler Beschäftigung.

Pokud je navíc předmět činnosti české firmy v Německu či Rakousku regulován, vzniká také povinnost ohlásit záměr vykonávat tuto činnost na příslušném uznávacím orgánu. Splněním předodjezdových formalit však firmám nekončí povinnosti, jelikož je dále zapotřebí dodržovat pracovněprávní předpisy státu a hlídat si další povinnosti plynoucí z přeshraničního poskytování služeb.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.