Zaměstnávání zdravotně postižených

Velmi specifickou skupinou na pracovním trhu jsou lidé s tělesným či mentálním postižením, případně s kombinovanými vadami. Přitom postižení ve většině případů o práci sami stojí – představuje pro ně způsob, jak vyjít ze sociální izolace, dostat se mezi lidi, dát svému životu smysluplnou náplň a také si vydělat nějaké peníze navíc k invalidnímu důchodu. Firmy v Česku se zatím do zaměstnávání jakkoli postižených moc nehrnou – a do zaměstnávání mentálně postižených už vůbec ne.

 

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Je to logické – vytvoření pracovního místa pro člověka s postižením s sebou totiž nese určitou zátěž.

Zaměstnavatel musí přizpůsobit práci a pracoviště omezením, která si vyžaduje míra a typ postižení daného pracovníka. U tělesně postiženého stačí vytipovat vhodnou práci a prostorově upravit pracoviště – odstranit bariéry pro vjezd invalidního vozíku a podobně. U mentálně postiženého adepta na zaměstnání je však situace mnohem složitější. Nestačí mu ukázat jeho pracovní místo, stručně ho seznámit s náplní práce a pak ho ponechat svému osudu – jeho zapracování trvá podstatně déle. A ani pak nemůže být „bez dozoru“. Navíc tito lidé mají většinou i řadu přidružených zdravotních problémů, takže jsou mnohem častěji nemocní nebo běhají po lékařských vyšetřeních. Mentálně postižení se obtížně vyrovnávají s náhlými změnami pracovní náplně či situace ve firmě – jakékoli vybočení ze zajetého řádu, na který jsou zvyklí, je vyvede z míry.

Státní podpora zaměstnávání zdravotně postižených

Protože zaměstnávání osob se zdravotním postižením přináší zaměstnavatelům určité komplikace, které výrazně snižují jejich zájem o tuto skupinu uchazečů o práci, snaží se stát legislativou zaměstnávání těchto osob podpořit, a to například tak, že společnostem nad 25 zaměstnanců ukládá povinnost zaměstnat povinný podíl (4%) osob se zdravotním postižením nebo odebrat zboží vyrobené lidmi se zdravotním postižením, případně odvést do státního rozpočtu kompenzační příspěvek.

Chráněné dílny

Zaměstnávání osob se zdravotním pojištěním je podporováno státem – zaměstnavatel, který má zájem zaměstnávat zdravotně postižené tak může učinit prostřednictvím zřízení chráněné dílny. Zřízení chráněné dílny je povolováno příslušnými úřady práce. Předpokladem je, že dílna zaměstnává více než 60 procent osob se zdravotním postižením a ve většině případů se zde sdružují handicapovaní občané, kteří jsou velmi těžce zaměstnatelní na jiném pracovišti. Státní podpora se pak projevuje v tom, že úřad práce zpravidla přispěje na zřízení takové dílny a po stanovenou dobu přispívá na částečnou úhradu provozních nákladů. Navíc je možné na provoz chráněné dílny čerpat příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Získat statut chráněné dílny není nic jednoduchého, stejně jako ji provozovat. Provozovatel chráněné dílny musí počítat s tím, že jeho zaměstnanci se potýkají se specifickými problémy, které mají dopad na jejich pracovní schopnost, u mnohých z nich chybí i základní pracovní návyky, protože například nebyly přes už dost pokročilý věk před tím nikdy zaměstnány. S problémy se chráněné dílny potýkají také při hledání odbytu pro své výrobky, zájem o výrobky chráněných dílen ze strany firem není nijak velký.

I bez statutu chráněné dílny to jde

Na státní příspěvky může dosáhnout i zaměstnavatel, jehož pracoviště nesplňuje statut chráněné dílny, ale který zaměstnává více než padesátiprocentní podíl zdravotně postižených. Jde tedy i o běžného zaměstnavatele, který se ale rozhodl pracovat se zdravotně postiženými, přizpůsobovat práci jejich možnostem a zdravotnímu stavu. Pokud splňuje zaměstnavatel zákonem daná kritéria, může taktéž na zaměstnávání zdravotně postižených čerpat příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Výhody zaměstnávání zdravotně postižených

Zaměstnavatelům přináší zaměstnávání postižených mnohé komplikace ale zároveň i nesporné výhody –  kromě příspěvků od státu, případně nižší minimální mzdy, kterou zákon umožňuje za určitých podmínek takovým pracovníkům dát, jim ale přináší i další benefity.

Podle zkušeností některých zaměstnavatelů bývají zdravotně postižení pracovníci velmi vděční za práci a tím pádem i velmi loajální ke svému zaměstnavateli. Práci často hledají dlouho a marně – o nabídnutou šanci pak nechtějí přijít.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lenka Lenka Dobrý večer,pracovala jsem v chráněné dílně jsem invalidní 1. stupeň.. práci v této dílně zvládám všechnu.. skončila jsem tam po osobní neshodě s vedoucí.. nyní jsme se tam chtěla vrátit a nepřijmuli mě a to neustále nabírají.. dá se někde nějak proti tomu to bránit.. jsou přeci chráněnou dílnou a místa jsou dotovaná..
13.1.2020 19:50 | Odpovědět
Zuzana Kitzlerova Dobrý den, mám stejný problém, díky snížené schopnosti pracovat (jsem v 3.stupni ID)jsem hledala práci v dílně pro postižené a ejhle? norma splnit něco do jedné minuty? absurdní,ani můj přítel to nedokázal pochopit u nich na Moravě se prostě invalidům pomáhá a žádné normy nejsou. Je to spíš o lidech a o pochopení invalidních lidí.
1.10.2017 17:43 | Odpovědět
Marcel smolik Mám stejny problem nastavuji nam normy a pak nam berou penize je to vubec možné mohou si to vubec dovolit jen se ptam jestli nevite pište prosim na děkuji za odpověd.
15.11.2017 17:11 | Odpovědět
Jan Pida Jake vyhody budu mit ,když nastoupim do chranenych dilen .diky za odpoved .
9.3.2019 03:49 | Odpovědět
Jana Dvořáčková Také dělám v takové dílně a zrovna hledám podobnou informaci. Aby postižení plnili normy, mi ovšem přijde jako hovadina. Vzhledem k tomu, že už díky ID jsme klasifikováni jako lidé se sníženou pracovní schopností o určitá procenta, která vyjadřují stupeň invalidity, není normální, aby takový člověk plnil normu - na sto procent.
Ale vysvětlujte to těm volům -:))). To je pak riziko, že si zaděláte ještě na duševní poruchu a z práce odejdete, krom zkušeností, obohacen i o další diagnózu. Zatím se tomu úspěšně bráním, ale někdy mám chuť vyrazit pár zubů. Držím palce.
7.1.2017 16:28 | Odpovědět
Vláďa Dělám v chráněné dílně, mistr po nás chce abychom plnili normy které těžko splní i zdraví. Má pravdu?
28.1.2016 19:43 | Odpovědět
jonbredy To samé je i v chráněné dílně Filipa,dřou nás tam jak v normální fabrice,normy nastavený tak vysoko,že i zdravý člověk by je nezvládl na 100%,plat jen to co musí,takže minimálka a paradoxně příplatek za nemarodění,Inva lidé aby se báli marodit,to už je do nebe volající a když se člověk ozve,tak si může hledat práci jinde,toto by mělo být státem kontrolováno,pr otože našeho šéfa zajímá jen výdělek,každej měsíc nové auto a nám ani na ty blbí vánoce nedá nic navíc...,tomu se říká parazitování na postižených..
2.10.2018 12:42 | Odpovědět
magda také pracuji v chráněné dílně a také to nestojí za nic nakládají na nás čím dál tím víc je to čím dal tím horší lékaře nám platí 2hod.za měsíc a zbytek nadpracovat nebo dovolenou mám dojem že by měl stát tyto firmy na které dávají nemalé příspěvky kontrolovat
26.1.2019 16:54 | Odpovědět
Vašek1 V této dílně jsem zkoušel pracovat, ty normy co tam mají jsou opravdy sotva pro zdravého člověka horší dílnu neznám, ty normy by měli zakazat, protože postižený člověk pak nemůže nikde dělat, stát by měl finančně podporovat ty pracovníky kteří nestíhají plnit normy
5.11.2019 09:29 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.