Změna pracovního poměru – převedení na jinou práci

Potřebujete ve firmě řešit převedení vašeho zaměstnance na jinou práci? Tuto změnu můžete vykonat většinou pouze se souhlasem zaměstnance, protože se jedná o změnu pracovní smlouvy a ta musí být písemná. Jak při převedení zaměstnance postupovat?

 

Převedení na jinou práci pro těhotenství

Práci žen v těhotenství upravuje Zákoník práce. Stanovuje, že zaměstnavatel musí zaměstnankyni převést na jinou práci (§ 41 odst. 1) v případě, koná-li těhotná zaměstnankyně, kojící zaměstnankyně nebo zaměstnankyně, která ještě nedovršila devátého měsíce od porodu jejího dítěte práci, kterou nesmějí tyto zaměstnankyně vykonány, nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Kdy je převedení na jinou práci stanoveno zákonem naleznete ve vyhlášce č. 288/2003 Sb.

Vyhláška přesně stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným ženám, kojícím ženám, matkám do konce devátého měsíce po porodu a mladistvým, a určuje také mimo jiné podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolaní.

Na základě vyhlášky 228/2003 Sb. lékař závodní preventivní péče (toho musí mít každý zaměstnavatel) vydá ženě posudek, který doporučí, aby jste ji jako zaměstnavatelé převedlipo dobu těhotenství na jinou vhodnou práci. Lékař závodní preventivní péče posoudí věc se znalostí vašeho pracoviště a sepíše posudek, který bude či nebude důvodem k převedení těhotné pracovnice na jinou práci. 

Jakmile pracovnice obdrží posudek od lékaře a je převedena na jinou práci, má nárok na tzv. vyrovnávací příspěvek z dávek nemocenského, který jí přísluší po celou dobu převedení. Tento vyrovnávací příspěvek je částka, která tvoří v podstatě rozdíl mezi původním výdělkem a výdělkem po převedení.

Zdroj: V článku byly využity informace ze serveru BOZPinfo.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
danielka Já jsem pracovala v jedné firmě jako dělnice, pak jsem zjistila že jsem těhotná a na základě doporučení z https://www.1job.cz/prispevek/Kdy-oznamit-tehotenstvi-v-zamestnani jsem to okamžitě oznámila. Šéfová mi vyšla vstříc, takže jsem na základě toho byla přeřazena na míň náročnou pozici, takže jsem důkazem toho, že s oznámením těhotenství v práci určitě netřeba otálet.
29.1.2020 19:17 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.