Celní povinnosti při dovozu a prodeji zboží online

Pokud chcete do svého internetového obchodu nakupovat a dovážet zboží z USA nebo jiné, tzv. třetí země mimo EU, je potřeba pamatovat na podstatnou povinnost - zaplatit za uvedené zboží clo.

 

Import zboží do Evropské unie a jeho prodej online

Celní povinnosti se celá řada internetových obchodů nevědomě, často však i vědomě vyhýbá. Tímto způsobem dosahují internetoví prodejci lepších cen, vzhledem k poctivě podnikajícím konkurentům, zejména potom vzhledem k větším a zavedeným internetovým obchodům.

Tato zdánlivá výhoda se však snadno může změnit v podstatnou nevýhodu v podobě doměření cla ze strany státních orgánů.

Zde je potřeba upozornit, že na nekalé praktiky tohoto druhu přicházejí tyto orgány nejen z registrace o pohybu zboží, ale i formou upozornění právě ze strany poctivě podnikající konkurence, která při pohledu na ceny vystaveného zboží v internetovém obchodu okamžitě zjistí, zda je clo placeno nebo ne.

Legislativní podmínky při dovozu zboží do EU

Zboží, které je do Společenství dovezeno ze států, které nejsou členskými státy Společenství EU (tzv. třetí země), je pod celním dohledem a při propuštění do volného oběhu podléhá vyměření celního dluhu.

Celní dluh

Celním dluhem je clo, daň z přidané hodnoty a další poplatky vyměřované při dovozu zboží.

Celní hodnota

Základem pro vyměření cla je celní hodnota. Do celní hodnoty zboží, které má obchodní povahu, se kromě vlastní hodnoty zboží započítává poštovné v celkové výši. Nezapočítávají se poštovní poplatky, které by měly být vybrány za úkony provedené v zemi dovozu.

Osvobození od cla při dovozu zboží

Pro obchodní styk platí, že od dovozního cla jsou osvobozeny zásilky zboží nepatrné hodnoty, pokud jsou zasílány ze třetích zemí přímo příjemci, který se nachází na celním území Společenství. Za zboží nepatrné hodnoty se považuje zásilka, jejíž celková vlastní hodnota nepřevyšuje částku 150 EUR.

Hodnotu zásilky nelze dělit, takže pokud celková vlastní hodnota zásilky tuto částku převyšuje, nelze osvobození od cla poskytnout (tzn. nelze stejné zboží např. trička vozit ve více balících, aby clo kleslo pod tuto hodnotu).

 

Osvobození od cla se neposkytuje u alkoholických výrobků, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků.

Veškeré celní formality související s dovozem zboží dopraveného na základě elektronické objednávky zajišťuje zpravidla pošta nebo organizace zabývající se zasilatelstvím a přepravou drobných zásilek.

Z uvedeného je tedy zřejmé, že v zásadě nelze dovážet zboží do ČR jako zboží pro vlastní potřebu a následně toto zboží prodávat například v internetovém obchodě. Pokud někdo na tomto principu provozuje svůj internetový obchod, porušuje zákon a vystavuje se nebezpečí postihu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.