Jak vybrat advokáta

Možná se jednou v podnikání (a nejen v něm) dostanete do situace, kdy se bude muset věnovat výběru právního zástupce, resp. právní kanceláře. Proto je dobré vědět, jak při výběru advokáta postupovat a na jaká kritéria dávat největší důraz.

 

Podle čeho vybírat právního zástupce

Reklama vám neporadí

Ve většině případů je reklama jedním ze zásadních faktorů při rozhodování, jakého dodavatele služeb si člověk vybere. Při výběru právního zástupce se na reklamu však spoléhat nelze – ne proto, že by mohla být klamavá, ale protože Česká advokátní komora stanoví pro propagaci advokátních kanceláří přísné regule, aby nebyla ohrožena důstojnost tohoto oboru. Některé advokátní kanceláře to mohou považovat za nevýhodu, protože bez propagace je mnohem těžší dát o sobě světu a potenciálním klientům vědět, nicméně existují i klienti, kteří vyžadují absolutní diskrétnost a nepřítomnost reklamy v tomto oboru jim zcela vyhovuje, protože hledají právě takové advokáty, o jejichž existenci ví jen minimum lidí.

Kde pátrat po advokátech

Kam se ale máte obrátit, když potřebujete najít vhodného advokáta a víte, že reklama vám nepomůže? Odhaduje se, že v České republice působí něco okolo 10 tisíc aktivních advokátů a ti jsou sdružováni v České advokátní komoře. Proto je nejlepším zdrojem informací právě samotná ČAK, která na svých webových stánkách spravuje elektronický seznam advokátů, v němž lez vyhledávat dle mnoha dodatečných kritérií (místo působnosti, právní specializace atd.).

Přiměřená vzdálenost

Pokud jde o zásadní kritéria pro výběr právníka, nezapomínejte ani na místo jeho působnosti. Nevybírejte si advokáta, jehož kancelář sídlí na opačném konci republiky, značně vám to zkomplikuje (a prodraží) spolupráci a to především v těch případech, kdy se jedná o soudní spor. Zde je velmi vhodné, aby se váš advokát nacházel v místě působnosti soudu, před kterým se řízení koná. Advokát si totiž účtuje nejen cestovné, ale i čas, který na cestách stráví, proto se vždy snažte minimalizovat tyto vedlejší náklady.

 

Jakého právníka potřebujete

Než ale začnete hledat advokáta, je klíčové, abyste posoudili, jak velký je váš problém a jaký má charakter. To odhalí, jestli vám k jeho řešení postačí jeden advokát nebo budete muset povolat celý tým odborníků. Velikost advokátní kanceláře totiž hraje roli. U malých advokátních kanceláří je běžnější individuální přístup, kdy po celou dobu spolupráce jednáte s jedním advokátem. U velkých kanceláří s desítkami advokátů se může stát, že budete muset jednat s mnoha lidmi. Výhodou však je, že takové kanceláře jsou na rozdíl od jednotlivců schopny poskytnout komplexí právní poradenství s vysokou mírou specializace.

V každém případě, především u větších advokátních kanceláří (u samostatně působících advokátů tento problém odpadá), trvejte na tom, abyste se osobně setkali s člověkem který bude řešit váš případ. Pravděpodobně nebudete schopni posoudit jeho odbornost, ale zjistíte alespoň to, jestli vám vyhovuje jeho přístup k práci a k vám jako klientovi a vybudujete si pocit vzájemné důvěry.

Výhoda jednoho právního zastoupení

Při výběru advokáta také myslete na to, že je mnohem výhodnější mít jednoho stálého advokáta nebo advokátní kancelář, jehož služby budete využívat. Úvaha o tom, že na každou oblast práva byste měli míst specializovaného advokáta, není správná. Advokát totiž potřebuje znát situaci svého klienta podrobně a s klientem navodit stav vzájemné důvěry. V momentě, kdy budete mít více na sobě nezávislých právních zástupců, stává se situace značně nepřehlednou. Navíc je potřeba si uvědomit, že jednotlivé právní problémy spolu navzájem souvisejí a nelze je řešit odděleně.

V případě, že se přeci jen vyskytne potřeba vyřešit právní problém, který je buď velmi specifický nebo spadá do oblasti, kterou se váš advokát nezabývá, potom je teprve vhodné porozhlédnout se po dalším zastoupení.

Témata:
legislativa  

Diskuze k článku

Přidat komentář
Michal1 Děkuji za prvotřídní článek! Tak budu přemýšlet a jednat dle tohoto článku, ale zatím mě napadlo oslovit tuto advokátní kancelář: http://www.cikr.cz/
31.12.2019 12:44 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.