Jak vybrat advokáta

Možná se jednou v podnikání (a nejen v něm) dostanete do situace, kdy se bude muset věnovat výběru právního zástupce, resp. právní kanceláře. Proto je dobré vědět, jak při výběru advokáta postupovat a na jaká kritéria dávat největší důraz.

 

Jakou odbornost

Nesnažte se ale hledat odborníka na všechno – český právní řád je natolik komplikovaný, že není možné být univerzálním odborníkem na každou oblast práva. Pokud usoudíte, že váš právní problém se týká specifické oblasti práva, pokuste se ještě předtím, než svůj případ někomu svěříte, zjistit, zda se dotyčný advokát skutečně věnuje dané oblasti práva. Jednak si tím ušetříte čas a zároveň se vyhnete nebezpečí, že se vaše věc dostane do rukou někomu nepovolanému.

Generální advokátní praxe

Velká část advokátů avšak vykonává tzv. generální praxi a poskytuje právní služby ze všech hlavních oblastí práva. Najít si takového advokáta je ideální, protože může pomoci klientovi ve většině situací, do kterých se lze nejen v podnikání dostat. Problém najít vhodného právního zástupce tedy nastává obvykle jen v případech, že potřebujete vyřešit nějaký opravdu speciální právní problém z oblasti, kterou se většina advokátů nezabývá.

Zahraniční právo

Pokud se váš problém týká například zahraničního práva (chystáte se například uzavřít smlouvu se zahraničním subjektem), obraťte se na mezinárodní kancelář, protože právní řády různých států jsou odlišné. Není tak zaručeno, že odborník na české právo se vyzná i v právu dalších zemí. Některé advokátní kanceláře se proto sdružují  v asociacích, které zabezpečují vzájemnou mezinárodní pomoc při poskytování právních služeb. V tomto ohledu jsou zvýhodněny spíše větší advokátní kanceláře a svým klientům pak mohou nabídnout právní poradenství napříč různými jurisdikcemi. Pakliže řešíte případ přesahující hranice našeho státu, je třeba zvážit i další rozměr, a to jazykovou vybavenost - je vhodné, aby byl advokát také velmi dobře jazykově vybaven, jinak vám budou vznikat další náklady na kvalifikovaný překlad.

 

Jak vybrat toho pravého

Přestože už víte, kam nahlédnout a jakou specializaci vyžadovat, stále je před vámi nezodpovězená klíčová otázka: bude právě tento advokát ten správný? S volbou advokáta to totiž není tak jednoduché jako při výběru autoservisu, kde se do značné míry můžete spolehnout na vlastní rozum a znalosti oboru (auta). Laik totiž dokáže správnost postupů profesionálů v advokacii objektivně posoudit jen stěží. O kvalitě advokáta rozhodují především jeho vlastní zkušenosti v dané oblasti práva nebo konkrétně v souvislosti s vaším právním problémem.

Již samotná skutečnost, že se jedná o advokáta zapsaného v seznamu advokátů vedeném Českou advokátní komorou, by měla být zárukou určité kvality a odbornosti. Rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ale samozřejmě existují i mezi advokáty. Nejlepším způsobem, jak si kvalitu advokáta ověřit, je však vlastní, anebo alespoň důvěryhodnou osobou zprostředkovaná zkušenost.

Ptejte se na doporučení

Velkou pomocí při výběru advokátní kanceláře vám budou reference. Poptejte se svých známých, jestli nemají zkušenosti s dobrým advokátem a požádejte je o doporučení. Pokud nikoho takového se vašem okolí nenajdete, nezbývá než projít si internetové stránky jednotlivých kanceláří, které ve vašem případě připadají v úvahu a hledat reference tam. Jelikož i samotní advokáti se shodují na tom, že největší příliv klientů získávají právě „na doporučení“, rozhodně byste tuto možnost získání informací neměli zavrhovat. Dobrá pověst sice ještě nezaručuje, že váš případ bude vyřešen zcela k vaší spokojenosti, ale zaručí, že dostanete ty nejlepší možné služby.

Témata:
legislativa  

Diskuze k článku

Přidat komentář
Michal1 Děkuji za prvotřídní článek! Tak budu přemýšlet a jednat dle tohoto článku, ale zatím mě napadlo oslovit tuto advokátní kancelář: http://www.cikr.cz/
31.12.2019 12:44 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.