Právní aspekty výběru doménového jména

Víte, že se nemůžete zaregistrovat jakoukoliv www adresu? Existují právní omezení a žalob stále přibývá. Přečtěte si náš návod, jak postupovat, abyste se vyhnuli soudnímu sporu o vaši registrovanou doménu. Poučte se z konkrétních soudních sporů z ČR i zahraničí.

 

Právní aspekty výběru domény

Chcete začít podnikat na internetu? Tak to se neobejdete bez vlastní internetové adresy, respektive doménového jména.

Doménu si můžete zvolit jakoukoliv, ovšem jen v případě, že je daná kombinace doménových jmen prvního a druhého řádu volná. Platí totiž, že jedna doména může být zaregistrována právě jednou, což vytváří z registrace domén, chtě nechtě, silné soutěžní prostředí.

Může se vám také hodit...

Návod, jak vybrat správnou doménu
Postup registrace domény

Mimo to je třeba při výběru doménového jména hledět na právní stránku tohoto aktu. Proto, abyste předešli problémům s jiným subjektem, anebo variantě, že o svou doménu, u které jste pracně budovali image, přijdete úplně, je již samotný výběr domény a její registrace, důležitou fází, kterou není radno podceňovat.

Možná vás napadlo nechat si zaregistrovat doménu, která bude téměř totožná, jako ta vašeho největšího konkurenta. Je to lákavé, když si představíte, kolik návštěvníků a zákazníků byste tak mohli získat. Ovšem takový postup není nejen že správný, ale také nezákonný.

Pravidla pro registraci domén nelze vzhledem ke specifičnosti jednotlivých případů zcela zobecnit, přesto se dají definovat alespoň základní vodítka, kterými byste se měli řídit.

 

Neporušujte ochrannou známku

Vaše doménové jméno nesmí porušovat práva vyplývající z registrované ochranné známky jiného subjektu ve smyslu zákona č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách.

Ochranou známkou je určité označení, ať už grafické, obrázek, slovo či tvar, které má subjekt pro sebe registrované na určitém území. Prakticky je sem možné zahrnout logo, obchodní jméno či třeba firemního maskota (například logo Coca Coly, značku Škoda, fialovou krávu Milku apod.).

Seznam registrovaných ochranných známek najdete zde.

Neporušujte právo na ochranu osobnosti

Vaše doména nesmí porušovat ani ničí právo na ochranu osobnosti ve smyslu § 11 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.

Osobností člověka se myslí jeho jméno, jeho podoba, mluvené či písemné projevy atd.

Tedy je protizákonné registrovat si například doménu „vaclavklaus.cz“, pokud nejste Václavem Klausem. Nemáte totiž žádný oprávněný nárok na takovou doménu. Ne ve všech případech je ovšem toto pravidlo tak jednoznačné, jak vám ukážeme později na případu sting.com.

Nesoutěžte nekale

Vaše doménové jméno dále nesmí být nekalosoutěžní. To znamená, že se jeho registrací a užíváním nebudete dopouštět nekalosoutěžního jednání ve smyslu § 44 a násl. zákona č. 513/1999 Sb., obchodní zákoník.

Nekalou soutěží se rozumí nekalé praktiky v podnikatelském prostředí, které jsou proti dobrým mravům soutěže, především pak záměrné vyvolání záměny nebo mylného očekávání zákazníka.

Znamená to, že si nemůžete nechat zaregistrovat ani již obsazenou (a námi smyšlenou) doménu „xyz.cz“, i když by třeba nebyla chráněna ochrannou známkou.

 

Postup registrace domény

E-book s praktickým návodem na výběr a registraci domény

Na 9 stranách je zachycen postup výběru a registrace domény krok po kroku.

Jen za 150 Kč vč. DPH

Jak zaregistrovat doménu

Stáhnout e-book

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.