Právní aspekty výběru doménového jména

Víte, že se nemůžete zaregistrovat jakoukoliv www adresu? Existují právní omezení a žalob stále přibývá. Přečtěte si náš návod, jak postupovat, abyste se vyhnuli soudnímu sporu o vaši registrovanou doménu. Poučte se z konkrétních soudních sporů z ČR i zahraničí.

 

Neporušujte ochranu obchodní firmy

Vaším doménovým jménem nesmíte porušovat ani ochranu obchodní firmy ve smyslu zákona §  8 a násl. zákona č. 513/1999 Sb., obchodní zákoník.

Obchodní firma je faktický název nějaké firmy či podnikatele.

Těžko si můžete po právu zaregistrovat např. jméno „alianzpojistovna.cz“ a provozovat tam svůj e-shop, aniž byste se nemuseli obávat žaloby.

Obecně pro všechny případy platí, že vaše doména musí být „čistá“ – nesmíte se její registrací dopustit porušení výše uvedených pravidel.

Silnější právo vyhrává

Ovšem existují i výjimky. Abyste ve sporu o vámi registrované doménové jméno svou pozici ustáli, musíte mít na své straně stejně silné, nebo ideálně ještě silnější právo, než uplatňuje druhá strana sporu. Pro to ale neexistuje žádné konkrétní pravidlo, a tak je pro pochopení nejlepší, představit si dané možnosti na konkrétních případech, které prošly soudním řízením.

 

Soudní spor prace.cz vs. sprace.cz

spor prace

Nejznámějším sporem z uplynulých let je spor provozovatele vyhledávače seznam.cz, který si zaregistroval doménové jméno sprace.cz, s vlastníkem doménového jména prace.cz, který měl na svou doménu zaregistrovanou ochranou známku. Spor nakonec vyhrál seznam.cz a udržel si tak svou doménu sprace.cz, nicméně neměl pozici vůbec lehkou.

Ve sporu musel prokázat jednak to, že jeho registrace není nijak spekulativní a nesnaží se získat z pověsti svého konkurenta. Prokazoval, že grafický design stánek sprace.cz je výrazně odlišný od vzhledu žalobce prace.cz a že vynakládá veškerou snahu, aby odlišil sebe, své služby a svou doménu  od svého konkurenta. Dále musel soudu prokázat, že označení „práce“, respektive „prace“ je označením obecným a nelze tak zcela zakázat jeho užívání v doménovém jméně jinými subjekty, samozřejmě s určitým odlišujícím prvkem.

 


Soudní spor bilezbozi.cz vs. bilezbozi.com

Zcela opačným případem je pak kauza „bílé zboží“. V ní vlastník doménového jména bilezbozi.cz (dnešní mall.cz) žaloval subjekt, který si zaregistroval doménové jméno bilezbozi.com.

Žalobce měl zaregistrovanou také ochranou známku na svou doménu. Na doméně provozoval e-shop s bílou elektronikou a měl na ní umístěnu specifickou prezentaci v podobě databáze, kterou si nechal vytvořit na míru. V soudím sporu prokázal, že žalovaný si spekulativně zaregistroval doménu bilezbozi.com a provozoval na ní též obchod s bílým zbožím. Co víc, stránky se velmi podobaly stránkám žalobce a žalovaný dokonce okopíroval část zdrojového kódu žalobce a použil ji pro svou stránku. V tomto případě soudy zcela správně dovodili spekulativní jednání žalovaného a rozhodli ve prospěch žalobce.


Spor juliaroberts.com a sting.com

Julia Roberts2

Sting2

V případě zásahu práva na ochranu osobnosti lze zmínit jeden z nejznámějších případů ze zahraničí. Spekulant si zaregistroval doménové jméno juliaroberts.com a provozoval pod ním pornografický obsah. Známé herečka se domáhala svého práva a nakonec se u mezinárodních rozhodčích institucí svého práva domohla a spekulantovi byla doména odebrána.

Opačným případem byl, opět mezinárodní, případ zpěváka Stinga. Britský občan si zaregistroval doménu sting.com a provozoval na ní svou soukromou stránku.

V tomto konkrétním případě zpěvák se svou žalobou úspěšný nebyl, protože se žalovanému jednak podařilo prokázat, že „sting“ je v angličtině obecné označení (znamená mimo jiné žihadlo), ale také to, že mu tak již několik let říkají jeho rodina a známí, tedy, že se jedná o jeho zažitou přezdívku a tudíž mu určité právo na užívání tohoto označení náleží. Významně také pomohl fakt, že na dané doméně neprovozoval nic, z čeho by se dalo usoudit, že se snaží parazitovat na pověsti známého zpěváka.

Zdroj foto: Wikipedia.cz

Poznámka: Informace uvedené v článku jsou aktuální ke dni jeho zveřejnění.

Portál Muj-Pravnik.cz nabízí alternativu standardní schůzky s advokátem.

Poskytujeme doporučené právními postupy, vzory smluv a také poradenství v online právní poradně.

muj-pravnik.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.