Už žádné pochyby o tom, co je švarcsystém – rozhovor se zástupcem Státního úřadu inspekce práce, který švarcsystém kontroluje a trestá

Kolem švarcsystému se v poslední době vyrojilo mnoho spekulací, které mnohdy způsobují, že se této formy nelegální práce poctiví živnostníci strachují. Nutno dodat, že většinou zbytečně. Oslovili jsme proto zástupce Státního úřadu inspekce práce, který je oprávněn švarcsystém kontrolovat a trestat, aby udělal v této problematice podnikatelům jednou provždy jasno.

Rozhovor na téma švarcsystém a nelegální práce

Problematika švarcsystému je mezi podnikateli stále hojně diskutovaná. Ne vždy však si podnikatelé tento složitý právní problém vykládají zcela správně, proto jsme pozvali do naší redakce zástupce Státního úřadu inspekce práce, který je oprávněn švarcsystém kontrolovat a trestat.

Oblast švarcsystému a nelegální práce obecně vám objasní JUDr. Dagmar Berková, vedoucí právního odboruOblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj.

Představte, prosím, našim čtenářům roli Státního úřadu inspekce práce v problematice švarcsystému.

V působnosti Státního úřadu inspekce práce je kontrola dodržování povinností v oblasti pracovních vztahů a podmínek, právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce a od letošního roku působí i v oblasti kontrol nelegálního zaměstnávání. Působnost SUIP stanoví zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a nově také zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

Abychom však rozhovor nezačali uprostřed problému, je dobré připomenout, co to vlastně švarcsystém je. Můžete, prosím, vysvětlit co nejjednodušeji a bez „řeči zákonů“ podstatu švarcsystému?

Švarcsystém je jednou z forem nelegálního zaměstnávání, kdy jeden podnikatelský subjekt využívá pro závislou práci podnikatele-fyzickou osobu a obchází tak povinnost uzavření pracovněprávního vztahu vztahem obchodněprávním.

Co si má tedy živnostník hlídat, aby jeho práce, kterou vykonává pro jinou firmu nebo OSVČ nenaplňovala znaky závislé práce?  Jasné je například, že by neměl podléhat pokynům objednatele práce ohledně pracovních postupů a pracovní doby, co ale další oblasti spolupráce?

Tento problém je velmi široký a je nutno jej posuzovat případ od případu.

Znaky závislé práce jsou:

  • vztah nadřízenosti a podřízenosti,
  • výkon práce jménem zaměstnavatele,
  • podle pokynů zaměstnavatele,
  • a zaměstnanec práci vykovává osobně.

 

Příklad:

  • Vymalování kanceláří zadané podnikateli  − nejedná se o nelegální práci.
  • U pásu montují součástky tři zaměstnanci a dva živnostníci – jde o nelegální práci.

Podnikatelé samozřejmě mohou i nadále uzavírat běžné obchodní smlouvy a poskytovat si služby, jen musí dát pozor, aby nebyly naplněny znaky závislé práce.

Jak je to při posuzování švarcsystému – je nutné, aby živnostník vykazoval všechny znaky závislé práce, anebo stačí náznak třeba jen jednoho znaku, aby mu byl švarcsystém prokázán?

Ano, závislá práce je definována v ust. § 2 odst. 1 zákoníku práce, tyto znaky musí být naplněny všechny současně, pak se jedná o závislou práci, která může být vykonávána na základě pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Na koho se mohou živnostníci, kteří se obávají, že by jejich práce mohla být označena za švarcsystém, obrátit? Kdo jim dokáže s určitostí říct, jestli se v jejich konkrétním případě jedná o švarcsystém nebo ne, případně jim poradit, jak to udělat, aby znaky závislé práce naplňovat přestali?

Jednotlivé oblastní inspektoráty práce poskytují základní poradenství a je možné se obrátit na naše poradenská místa, která máme v každém okresním městě v budovách úřadu práce. Detaily – např. úřední hodiny a přesnou adresu najdete na našich internetových stránkách.

Jaký postih hrozí zainteresovaným stranám při prokázání švarcsystému? Při prokázání švarcsystému hrozí postih tomu, kdo nelegální práci umožnil, tedy „zaměstnavateli“ ve výši 250 000 až 10 mil Kč. Živnostníkovi, který tuto práci osobně vykonával, pak hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.