Už žádné pochyby o tom, co je švarcsystém – rozhovor se zástupcem Státního úřadu inspekce práce, který švarcsystém kontroluje a trestá

Kolem švarcsystému se v poslední době vyrojilo mnoho spekulací, které mnohdy způsobují, že se této formy nelegální práce poctiví živnostníci strachují. Nutno dodat, že většinou zbytečně. Oslovili jsme proto zástupce Státního úřadu inspekce práce, který je oprávněn švarcsystém kontrolovat a trestat, aby udělal v této problematice podnikatelům jednou provždy jasno.

Jak probíhají kontroly a na koho jsou zaměřeny? Mají se jich obávat jednotlivé OSVČ, anebo jsou zaměřeny proti nepoctivým zaměstnavatelům, kteří zastírají faktický pracovně-právní vztah jinou smlouvou?

Kontroly jsou zaměřeny proti těm, co nelegální práci ve formě švarcsystému využívají, ale i proti těm co ji vykonávají.

Jak obchodní tak pracovněprávní vztah jsou vždy vztahem dvoustranným a bez vůle obou stran by takový vztah nemohl být uzavřen. Zákonodárce ale výší pokut dává najevo, který delikt považuje za závažnější.

Co má dělat zaměstnanec v situaci, kdy mu jeho zaměstnavatel „doporučí“, aby si zřídil živnostenské oprávnění, nebo že ho jinak vyhodí z práce?

Tady je těžko radit, bohužel přistoupí-li občan na výkon nelegální práce, porušuje zákon a musí počítat s odhalením a sankcí, i když se v tomto případě najdou polehčující okolnosti, které budou mít vliv na výši pokuty.

Na druhou stranu si zaměstnanec musí uvědomit, že pokud přistoupí na švarcsystém a stane se z něj “závislý podnikatel“, pak se vzdává všech základních zaměstnaneckých práv.

Třeba práva na dovolenou, práva na nemocenskou, nebude mu odškodněn pracovní úraz nebo třeba taková banalita, že z pravidelné výplaty se stane plnění ze smlouvy, které vůbec nemusí být pravidelné nebo třeba výpovědní doba a s ní související případné odstupné se na živnostníka v obchodněprávním vztahu nevztahuje.

Chybí zde ochrana mzdy před insolvencí a spousta dalších výhod vyplývajících pro zaměstnance ze zákoníku práce.

Naši čtenáři nám často popisují své příběhy a dotazují se nás, jestli jde v jejich případě o švarcsystém. Zdá se tedy, že „bubák“ jménem švarcsystém straší spíše OSVČ, které si mnohdy ani nemohou práci vybírat – buď dělají pro jiné firmy práci se znaky závislé práce, anebo nemají žádnou práci a tak ani obživu – kdežto firmy, které švarcsystém praktikují záměrně a výkon závislé práce po živnostnících vyžadují, se zdají být zcela bez obav. Je to tak správné?

To určitě není správné, a pokud zjistíme nelegální práci, ať už z naší vlastní činnosti nebo na základě podnětu, zabýváme se touto situací, provedeme kontrolu a podaří-li se švarcsystém prokázat, ukládáme sankce ve stotisícové výši právě těm kontrolovaným osobám, které umožňují (nebo spíše v kontextu toho, co je uvedeno v otázce, vyžadují) nelegální práci.

Z výsledků ankety, která probíhá na portálu iPodnikatel.cz vyplývá, že téměř 80% lidí si přeje, aby se švarcsystém zlegalizoval, protože jen znepříjemňuje život malým živnostníkům. Jen 14% lidí si naopak myslí, že je třeba švarcsystém řešit a že firmy, které ho záměrně praktikují, by měly být potrestány. Jak to vidíte Vy, vyplní se někdy přání převážné většiny?

K této věci se nemohu vyjádřit, jsem zaměstnancem oblastního inspektorátu práce, který je povinen kontrolovat dodržování právních předpisů. Nemáme oprávnění zákony měnit.

Váš úřad se ale nezabývá pouze kontrolou a postihem švarcsystému a nelegální práce obecně, odbočme tedy nyní trochu od hlavního tématu rozhovoru a prosím popište na závěr našim čtenářům, jaké další oblasti spadají do působnosti Státního úřadu inspekce práce.

Krátce mohu uvést hlavní náplně naší činnosti, které – jak jsem již popisovala v úvodu rozhovoru – se týkají oblasti ochrany pracovních vztahů a podmínek.

Zjednodušeně lze říci, že inspektoráty kontrolují dodržování právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce, pracovních vztahů, bezpečnosti provozu technických zařízení, ale třeba i dodržování povinností upravujících výkon činnosti dítěte (např. účinkování v reklamách), dodržování povinností při výběrových řízení podle zákona o úřednících územních samosprávných celků, dodržování povinností vyplývajících ze zákona o zaměstnanosti (zákaz diskriminace), dodržování různých oznamovacích povinností, zaměstnávání tzv. povinného podílu osob se zdravotním postižením a v neposlední řádě právě dodržování zákazu nelegální práce.

 

Závěrem mi dovolte poznamenat, že tzv. švarcsystém je jednou z mnoha forem nelegální práce, která je inspektoráty postihována. Poněkud vytržené z kontextu jsou tvrzení, které se v médiích často objevují, například, že "inspektoráty se speciálně zaměřují na švarcsystém", že "od letošního roku je zásadně postihován švarcsystém" apod.

Od letošního roku je podstatně více postihován výkon a umožnění výkonu nelegální práce ve všech jeho podobách. U nelegální práce nejde jen o to, že za zaměstnance je nutno více odvádět státu, ale i výhody vyplývající z pracovního poměru pro zaměstnance a také nelegální zaměstnanec poskytuje podnikateli neoprávněnou konkurenční výhodu oproti ostatním podnikatelům, kteří zákon řádně dodržují.

Kontakt

Oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský kraj a Zlínský kraj

Milady Horákové 3
658 60 Brno

Telefon: 950 179 900 (recepce)

E-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E-podatelna:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: www.suip.cz

Kontakty na další oblastí inspektoráty práce

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.