Jak prodat podnik – příprava na prodej podniku

Odprodej části nebo celého podniku může být v krajních případech jediný způsob, jak zajistit jeho další fungování. Majitelé podniků na prodej často podceňují přípravu na tento krok a tak přicházejí o značnou část možné kupní ceny. Připravili jsem pro vás proto několik rad, kterými byste se měli při prodeji části nebo celku vašeho podniku řídit.

Proveďte audit firemních dokumentů

Pokud chystáte prodej části nebo celého vašeho podniku, budete potřebovat provést důkladnou kontrolu, aby vaše veškerá firemní dokumentace byla z právního hlediska v pořádku. Věnujte pozornost celkovému právnímu stavu vašeho podniku – nechejte si kvalifikovaně překontrolovat veškeré obchodní a úvěrové smlouvy, práva duševního vlastnictví i zaměstnanecké pracovně-právní vztahy.

Pokud tuto část přípravy zanedbáte, pravděpodobně si právní audit potenciální kupec nebo investor stejně nechá vypracovat. Tím ale vstupujete do rizika, že zájemce o váš podnik odhalí právě ty nedostatky, o kterých byste se z vlastního auditu bývali dozvěděli a měli čas je napravit. Zjištění právních problémů pak zpravidla vede ke snížení ochoty k nákupu, v lepším případě „jen“ k automatickému snížení kupní ceny za váš podnik. V případě, že si právní audit necháte udělat renomovanou firmou, může se potenciální kupec spolehnout na jeho závěry a vlastní audit ani dělat nebude. Vypracování právního auditu trvá zpravidla několik měsíců a proto je dobré začít s přípravou prodeje podniku dostatečně dopředu.

Nechejte si udělat finanční audit

Zájemce o koupi části nebo celého vašeho podnikupravděpodobně také přistoupí k prověření ekonomického stavu nabízeného podniku. Jestliže budete k prodeji nabízet ekonomicky netransparentní podnik, může se stát, že kupec bude ochoten zaplatit plnou kupní cenu a vy tím přijdete o část svého potenciálního zisku.

Tomuto riziku se můžete vyvarovat provedením vlastního účetního auditu. Nechejte si od autorizovaného auditora ověřit vaše účetní výkazy, zda-li jsou správné, pravdivé a shodují se s odpovídajícími právními předpisy pro vedení účetnictví. Ověření, zda údaje ve vašem účetnictví věrně zobrazují skutečnou situaci podniku, vám zajistí potřebný klid a umožní vám se pustit do dalších kroků, které vyústí v oboustranně výhodný prodej podniku.

Inzerujte a využijte médií pro prodej podniku

Abyste mohli nabídnout vaši firmu co nejširšímu okruhu potenciálních kupců, musí mnoho lidí vědět o tom, že chcete firmu prodat. Měli byste využít inzerci v nejrůznějších novinách, u oborově příbuzných asociací i v obchodních publikacích. Samozřejmě je dobré využít také internet jako médium. Je to nejlevnější a zároveň velmi efektivní způsob, jak vaši nabídku rozšířit. Umístění informace o prodeji podniku na vlastní webové stránky je samozřejmostí.

Podnik ukliďte i fyzicky

Abyste vytvořili před svými potencionálními kupci dobrý dojem, měli byste pořádně uklidit také vaše pracoviště. Vysajte, vymalujte, pokud je to nezbytné.

Nezapomeňte udělat pořádek na stole. Vytvoření dobrého prvního dojmu z vašeho podniku může být pro potenciálního kupce zásadní při pozdějším rozhodování.

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Abych pravdu řekl, tak se své firmě věnuji prakticky nonstop 12 let a už mě to přestává naplňovat. Rád bych ji proto prodal a věnoval se něčemu jinému. Na https://ideaclub.cz/media/jak-prodat-firmu-co-nejlepe jsem se dozvěděl jak na to, takže doufám, že ji prodám za nějaké slušné peníze.
28.6.2019 23:37 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.