Obtěžují vás prodejci inzerce? Naučte se je využívat ke svému prospěchu

Každý, kdo má IČO a je zapsán někde v nějakém katalogu firem, je konfrontován s každodenními a často obtěžujícími telefonáty prodejců inzerce. Je to pořád dokola, zdržuje to od práce a v situaci, kdy obracíte každou korunu, je to i zdroj velkého naštvání. Co s tím? Máte dvě možnosti – buď je všechny rovnou odmítat anebo získat dobrou možnost zviditelnění.

4Slušně odmítejte ty, které nepotřebujete.

Když máte nadefinováno, kdo je váš zákazník a kde se pohybuje ve světě médií, víte, co je pro vás vhodné. Nabídky z médií, které vypadají výhodně, ale míjí se s vaším zákazníkem, slušně odmítněte.

To slušně je důležité! Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Arogantní majitelé firem, kteří křičí a jsou vulgární, škodí sami sobě. Lidské slovo je silné a umí se šířit rychleji, než jsme schopni si představit. Prodejce inzerce je taky potenciální zákazník a ty si nemůžete štvát proti sobě! Stačí jedna věta: Promiňte, ale moje cílová skupina zákazníků se nekryje s vašimi čtenáři. Proto vaši nabídku teď nevyužiju. Jednoduché, ale účinné.

5Z prodejcem ze zajímavého média se sejděte.

Když zastupuje obchodník médium, které se kryje s vaší cílovou skupinou, sejděte se s ním. Nebo mu dopřejte důkladný telefonní hovor. Zjistěte, jaké má možnosti. Nic neslibujte a čekejte, s čím prodejce přijde. Nikdy neberte první nabídku! Ptejte se na možnosti PR článků jako doplňku k inzerci a to i na jejich internetu – většinou na to slyší. Snažte se vytřískat co nejvíce. Častokrát uspějete – hlavně v regionálních médiích – s možností barteru.

Máte-li několik srovnatelných médií, vyberte si to, kde se vám dobře komunikuje s prodejcem. Většinou je nejlepší spolupráce s těmi, kteří se ptají a sami přicházejí s nabídkami, které jsou pro vás zajímavé.

6Dejte si prácit a tvorbou inzerátu.

Důležitější než grafika je obsah. Hlavní zásada je ta, že prodáváte užitek nikoliv výrobek! Prohlédněte si ten časopis nebo noviny a trochu přemýšlejte o tom, co by asi mohlo čtenáře zaujmout – jednoduché sdělení, nezahlcujte je textem, zkuste dostat do textu emoce, obrázek přizpůsobte tiskovině (noviny – lepší je grafika, časopis – lepší je fotografie).

Vzhledem k investovaným penězům je lepší obrátit se na odborníka – může vám zvýšit efektivitu inzerce zásadním způsobem. Pozor na reklamní agentury – většinou je pro ně důležitější grafika než text a otrocky zpracují pouze to, co jim dodáte. Od nich se většinou rady nedočkáte – čest výjimkám. Pokud to odfláknete a nedáte si práci s tvorbou inzerátu, vyhazujete peníze za inzerci oknem!

7Vyhodnocujte.

Mluvte s vaším prodejcem inzerce a ptejte se ho na zkušenosti jeho jiných zákazníků. Můžete získat neocenitelné informace z praxe a můžete předejít chybám, které už udělali jiní. Myslete na to, že míra účinnosti inzerce stále klesá a je třeba hledat i jiné cesty, jak dát o sobě vědět.

Inzerce funguje pouze tehdy, dělá-li se opakovaně. Tomu by tedy měla odpovídat cena, kterou si smluvíte s prodejcem. Snažte se co nejvíce cílit texty inzerátu podle obsahu média, podle konkrétních článků, tím zvýšíte efektivitu. Vše se dá domluvit, když víte, na co se ptát.

Vážení, setkala jsem se s mnoha majiteli firem, kteří v minulosti utráceli za nesmyslnou a zbytečnou inzerci. Byla to jejich chyba, protože se nechali zmanipulovat. Každý, kdo nemá dost informací, se dá zmanipulovat. Pochopitelně, že se spálili a teď inzerci plošně odmítají a jejich tržby a obraty nezadržitelně klesají.

Protože, chcete-li vydělávat, musí o vás zákazníci vědět!

Tento článek pro vás připravila: Eva Hrindová

Eva Hrindová více jak 15 let radí převážně malým a středním firmám. Má zkušenosti s prodejem internetové, tiskové i televizní reklamy. V současné době spolupracuje s několika firmami jako jejich marketingový poradce, nakupuje pro ně inzerci a vede jim profily na facebooku. Intenzivně se věnuje copywritingu. 

www.hrindova.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.