Tipy na PR kampaň pro drobné podnikatele

Mnoho drobných podnikatelů se pokouší zvládnout PR kampaně (public relations) vlastními silami. Avšak vzhledem k nedostatku jejich zkušeností a kontaktů, většinou tyto pokusy troskotají, anebo mají jen mizivý účinek. V článku se dozvíte základní tipy, které vám v budování vztahů s veřejností pomohou uspět.

Rady pro podnikatele při budování vztahů s veřejností

1Hledejte PR agenturu zaměřenou na malé klienty. 

Pokud máte pouze malý podnik, buďte realističtí. Určitě si nebudete moci dovolit agenturu, která připravuje PR kampaně pro velké firmy. Měli byste si najít PR, popřípadě reklamní agenturu se zaměřením na PR, která se zaměřuje na malé klienty a také provádí kvalitní servis.

Nezapomeňte si ověřit zkušenosti agentur, než si vyberete tu pravou. Zeptejte se na reference a spojte se s některým z klientů.

2Prověřte si efektivitu PR agentury. 

PR agentura by měla mít ty správné kontakty v různých druzích médií – v televizi, magazínech, novinách, internetových portálech atd. Také by měli být experty v marketingu jako v celku. To znamená kompletní zvládání veškerých souvisejících marketingových aktivit, jako je průzkum trhu, distribuce propagačních materiálů, umisťování článků do médií apod.

3Sledujte vaši PR kampaň. 

Pokud jste se už pro PR kampaň rozhodli a nějakou spustili, tak ji sledujte a porovnávejte s přínosy, které se díky ní projevily ve vašem podnikání. Sledujte roste-li váš podíl na cílovém trhu a také jestli dostáváte nové nabídky a objednávky.

Zajímejte se, zda je vaše podnikání propagováno agenturou správným směrem. Archivujte zmínky o vás v médiích, rozhovory i všechny články a používejte je ke zvýšení své reputace v kanceláři nebo na firemních stránkách.

4Časový faktor je důležitý. 

Potřebujete si vymezit čas, po který chcete vést svou PR kampaň. Záleží především na vašem rozpočtu, který máte k dispozici. Držte se ho. Pokud hodláte propagovat váš nový produkt, budete potřebovat 4 až 6 měsíců k jeho propagaci. Naopak pro zvýšení všeobecného povědomí o vaší firmě stačí mnohem kratší doba.

Pokud je vaše PR kampaň ve správných rukou a máte stanovený dostatečný rozpočet, tak brzo zaznamenáte, že jste na cílovém trhu mnohem více vidět. Neočekávejte ale boom poptávky po vašich produktech hned v den nasezení kampaně, PR takovou sílu nemá.

Pokud chcete kampaní pouze zvýšit prodej vašich výrobků, využijte raději kampaně striktně reklamní. Kampaň v rámci budování vztahů s veřejností je určená spíše pro záskání, posílení či udržení dobrého jména vašeho podniku, popřípadě na budouvání silné značky (branding).

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.