Zápočtový list aneb potvrzení o zaměstnání

Na ukončení pracovního poměru se pro zaměstnavatele vážou mnohé povinnosti. Jednou z nich je i vydání potvrzení o zaměstnání - zápočtového listu.

Zápočtový list

Při každém ukončení pracovního poměru je zaměstnavatel ze zákona povinen vydat zaměstnanci zápočtový list. Jedná se o potvrzení o zaměstnání, jehož náležitosti jsou specifikovány v zákoníku práce.

„Uvedená povinnost zaměstnavatele se vztahuje na všechny zaměstnance bez ohledu na to, jaké je jejich zařazení nebo jakým způsobem a proč jejich pracovní poměr vznikl, nebo skončil,“ říká advokát Jiří Matzner ze společnosti MATZNER et al.

Náležitosti zápočtového listu určuje zákon

Podle ustanovení § 313 zákoníku práce musí každý zápočtový list obsahovat

  • údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo o dohodu o pracovní činnosti, a o době jejich trvání,
  • druh konaných prací,
  • dosaženou kvalifikaci,
  • zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem,
  • odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby (týká se pracovníků v hornictví),
  • zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
  • údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění (nároky vyplývající z někdejšího zařazení zaměstnání do takzvané I. a II. pracovní kategorie se přiznávají až do 31.12.2018)

Zaměstnavatel pochopitelně uvádí jen ty skutečnosti, které se konkrétního případu týkají. Například, pokud nebyl pracovní poměr ukončen okamžitě pro hrubé porušení povinností, tento bod v zápočtovém listu vůbec nebude.

Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen uvést v odděleném potvrzení údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech, které jsou důležité pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Přímo do rukou zaměstnance

Tím ale zákonem stanovená pravidla nekončí. Potvrzení o zaměstnání musí převzít přímo osoba, které se týká, není tedy možné vydat ho manželce či novému zaměstnavateli. „Zaměstnavatel také nesmí vydání uvedeného potvrzení podmiňovat například náhradou zaměstnancem způsobené škody či vrácením pracovních pomůcek,“ upozorňuje Matzner.

Zápočtový list musíte zaměstnanci vydat nejpozději ke dni skončení pracovního poměru. V případě, že tak neučiníte, má dotyčný právo obrátit se na soud.

Pro potvrzení o zaměstnání neexistuje závazný vzor či tiskopis. Na trhu je sice mnoho tiskopisů zápočtových listů, za jejich věcnou správnost však vždy odpovídá zaměstnavatel nikoliv tiskárna, která jej vytiskla.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Sára dobrý den. dnes mi měli prodloužit smlou ale byla jsem pod agenturou ale neprodloužili.v práci po mně chtěli vrátit jen pracovní věci a řekli at odejdu domu.Smlouvu jsem mela od 1.8. do 31.8. ale dnes jsem už nemohla ani vykonávat svojí práci. řekli mi že smlouva neni prodloužena protože není práce. to chápu, ale nechápu proč mi nedali do ruky žádné ukončení smlouvy. a chci se ještě zeptat jestli by bylo možné jít od pondělka zpětně marodit na fabriku. děkuji
29.8.2014 18:32 | Odpovědět
Míša2425 Dobrý den,chtěla bych se jen zeptat,do zápočtového listu mi účetní napsala špatné datum ukončení a s tím sem šla na pracovní úřad, místo 31.12.2013 mi napsala 9.1. 2014 a na úřad práce sem byla v evidenci až od 16.1.2014., a nový ZL mi účetní poslala až když už sem nebyla v evidenci...nemě la jsem třeba poslal ten nový zápočtový na ÚP aby si to tam upravili nebo stačí třeba až tam někdy se zase půjdu hlásit?
5.8.2014 12:15 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, to Vám nejlépe řeknou přímo na Úřadu práce. Pro všechny případy by bylo vhodné si tam alespoň zavolat a oveřit si to.
5.8.2014 15:19 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.