Co dělat při neschopnosti splácet úvěr na podnikání

Může se stát, že se dostanete do situace, kdy přestanete být schopni splácet úvěr na podnikání, důvodů, pro které se to může stát, je nespočet. Z toho vaše banka jako poskytovatel úvěru radost mít jistě nebude, a proto je vhodné vědět, jak této situaci v ideálním případě předcházet anebo, pokud opravdu dojde k nejhoršímu a vy splácet přestanete být schopni, jaký zaujmout v této situaci postoj. Mrtvý brouk to není. Více v následujícím článku.

Neschopnost splácet úvěr

Prevence rovná se vybrat ten pravý úvěr a pojistit se proti neschopnosti splácet

Vezměte si jen ten nejvhodnější úvěr

Prevence je vždy lepší než hašení následků. To platí jak u otázek zdraví, tak u všemožných úvěrů a půjček.

Kamenem úrazu bývá v drtivé většině případů neschopnosti splácet úvěr výběr špatného typu úvěrového produktu a přecenění vlastních finančních možností. Zvažte opravdu řádně, jak dlouho chcete úvěr splácet, za jakou cenu jste ochotni si půjčit a teprve pak si vyberte pro vás nejvhodnější úvěr.

Mohlo by vás zajímat: Jak si vybrat co nejméně nevýhodný úvěr

Nezbytností je také porovnat si své příjmy a výdaje a ujasnit si, kolik vám váš rodinný nebo firemní rozpočet umožňuje měsíčně vyčlenit na splácení úvěru.

Mohlo by vás zajímat: Jste dostatečně finančně gramotní, abyste si mohli vzít půjčku?

Myslete na zadní vrátka

Nejčastěji doporučovanou a využívanou prevencí proti nepředvídatelným výpadkům ve splácení z důvodu nečekaných životních událostí je pojištění schopnosti splácet úvěr. Poskytují jej téměř všechny pojišťovny a nabídnou vám ho také u většiny bank přímo při žádosti o úvěr. Pojištění si můžete sjednat jen pro určité životní situace, anebo můžete platit za celý balíček pojistek, které vás ochrání před neschopností splácet ze všech důvodů.

Pojištění schopnosti splácet úvěr vás ochrání ve chvíli, kdy nemůžete platit splátky například z důvodu pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání, které budou znamenat razantní snížení vašich příjmů a tudíž i možnosti splácet úvěr. Vztahuje se však i na krajní případy, kdy dojte u pojištěného ke smrti či pro případ trvalé invalidity. Pojištěním schopnosti splácet úvěr ochráníte nejen sebe samé, ale také vaše ručitele a rodinu před nevyhnutelnými důsledky nesplácení úvěru.

Pojištění pracovní neschopnosti je vhodné zejména pro osoby samostatně výdělečně činné, které si neplatí nemocenské pojištění anebo jen v minimální výši. Neschopnost pracovat a generovat příjmy může OSVČ přivést do problémů se splácením půjčky velmi rychle.

Pojistit se proti neschopnosti splácet není povinnost, ale možnost. Žádná banka uzavřením pojistné smlouvy poskytnutí úvěru nepodmiňuje. Většina žadatelů o úvěr si ale pojištění sjednává.

Pojistku si můžete sjednat i odděleně od úvěru přímo v pojišťovně, banka ji ale musí akceptovat. Nejjednodušší samozřejmě je, sjednat si vše na jednom místě, tedy v bance.

Jak vám pojištění proti neschopnosti splácet prakticky pomůže

Pokud si pojištění schopnosti splácet úvěr sjednáte a v průběhu splácení se opravdu dostanete do situace, kdy jej budete muset využít, pak se obraťte přímo na smluvní pojišťovnu a nahlaste jim pojistnou událost. Následně vám budou zaslány podklady pro doložení nezbytných náležitostí pro likvidaci pojistné události.

    • Pokud máte sjednáno pojištění pro případ smrti, pojišťovna bance zaplatí zbývající výši dluhu a rodina pojištěného si již nemusí dělat starosti se splácením úvěru.
    • U pojištění trvalé invalidity to funguje tak, že pojišťovna hradí místo vás splátky úvěru bance od chvíle, kdy se stanete trvale invalidním.
  • Pojistíte-li se pro případ pracovní neschopnosti, po několika dnech vaší dlouhodobé nemoci (většinou je to okolo 30 dní) za vás začne pojišťovna hradit splátky úvěru až do té doby, než se vyléčíte. Obdobně to funguje i u pojištění ztráty zaměstnání. Máte-li ho sjednané, pojišťovna převezme po vašem propuštění splácení úvěru. Opět ale až po minimálně měsíci. Pozor, u tohoto typu pojištění není za pojistnou událost zpravidla považována ztráta zaměstnání, ke které dojde do 90 dnů od počátku pojištění (tzn. od podpisu např. úvěrové smlouvy).

 

Pokud dáte pojištění schopnosti splácet červenou

Pokud si pojištění z jakéhokoliv důvodu sjednávat nechcete, odborníci doporučují mít k dispozici finanční rezervu ve výši dvou až tří průměrných měsíčních výdajů vaší domácnosti nebo firmy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.