Co dělat při neschopnosti splácet úvěr na podnikání

Může se stát, že se dostanete do situace, kdy přestanete být schopni splácet úvěr na podnikání, důvodů, pro které se to může stát, je nespočet. Z toho vaše banka jako poskytovatel úvěru radost mít jistě nebude, a proto je vhodné vědět, jak této situaci v ideálním případě předcházet anebo, pokud opravdu dojde k nejhoršímu a vy splácet přestanete být schopni, jaký zaujmout v této situaci postoj. Mrtvý brouk to není. Více v následujícím článku.

Co když už je na prevenci pozdě

Ať už jsou vaše důvody pro neschopnost splácet úvěr jakékoliv (interně zaviněné problémy ve vaší firmě, dlouhodobá nemoc, druhotná platební neschopnost apod.) důležitá je v tu chvíli otevřenost vůči bance, protože problém se musí zachytit včas. Obraťte se na svou banku už ve chvíli, kdy vám problémy se splácením teprve hrozí, ne až když v nich už jste až po uši. To je zlaté pravidlo, kterým není na škodu se řídit při jakémkoliv typu úvěru. Pro řešení nastalé situace je nutné osobní jednání a společná snaha situaci vyřešit.

 

Bankase podobným problémům sice snaží předcházet pravidelným monitoringem finanční situace klienta, například prostřednictvím transakčních příkazů, pokud ale klient bude potíže zatajovat, tak může dojít na to, že banka se o ničem nedozví dříve, než v momentě, kdy se klient dostane do insolvence.

Reakce banky v případě, že nejste schopni plnit své úvěrové závazky, může být ve formě upravení splátkového kalendáře, odklad splátek, konsolidace úvěru (posouzení, zda by pro vás nebyl jiný typ úvěrového produktu výhodnější), zpeněžení nepotřebných aktiv (majetku) klienta apod. Univerzální recept banky nemají, vždy se jedná o individuální řešení situace klienta.

Poradna při finanční tísni

Pokud jste se dostali do finanční tísně a nevidíte východisko z vašich potíží, pak se nebojte obrátit na Poradnu při finanční tísni.

Je to obecně prospěšná společnost, která vám bezplatně poradí v situaci, když už nejste schopni sami zvládnout své finanční závazky, nebo se chcete dozvědět, jak problémům v budoucnu předejít.

Kamennou pobočku Poradny při finanční tísni najdete v Praze, Ústí nad Labem a Ostravě, poradna však vyjíždí i do jiných měst (Šumperk, Litvínov, Česká Lípa, Hradec Králové, Plzeň). Více na stránkách Poradny při finanční tísni.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.