Jak vybrat podnikatelský úvěr, aby byl co nejméně nevýhodný

Jakákoliv půjčka v zásadně není nikdy dost výhodná. Za zapůjčené peníze vždy zaplatíte hodně vysokou daň. Otázkou u mnoha podnikatelů ve finanční nouzi není jestli si vzít úvěr, ale jak drahý úvěr si vzít. Abyste si vybrali úvěr, který je pro vás nejméně nevýhodný, připravili jsme pro vás několik rad.

Podle čeho vybírat úvěr

Z průzkumu FinExpertu z dubna letošního roku vyplynulo, že čeští klienti nejsou co do úvěrových produktů zrovna vybíraví. Téměř polovina Čechů se po více než dvou možnostech nepídí nebo dokonce sáhne po první nabídce půjčky.

Tím se ale sami připravují o možnost získat ten nejvýhodnější bankovní úvěr. Přitom každý má nárok na takzvaný předsmluvní formulář, který banka vydá na požádání zdarma a bez jakýchkoliv závazků. Formulář obsahuje informace o možné půjčce. Když si oběhnete více bank a dáte formuláře (a někdy i hlavy) dohromady, dokážete srovnat nabídky půjček jednotlivých bank.

Srovnat výhodnost jednotlivých úvěrů nelze obecně, kritérií je totiž tak velký počet, že by se objektivita z takového srovnání úplně vytratila. To je důvod, proč vám v sérii článků o podnikatelských úvěrech tentokrát nepřinášíme konkrétní srovnání těchto produktů. Můžeme vám dát pouze vodítka k tomu, abyste srovnání úvěrů provedli na vlastní pěst. Tady jsou.

Kritéria výběru nejvýhodnější půjčky

Úroková sazba

Většina klientů, jak zmiňuje průzkum společnosti Home Credit, považuje za hlavní kritérium pro výběr úvěru výši úroku a výši měsíčních splátek. Ty však nemusí být úplně jasným vodítkem pro určení výhodnosti půjčky.

Výše úroku, respektive úroková míra, vyjadřuje hodnotu, kterou musíte zaplatit navíc k částce, kterou si půjčujete. Je ale pohyblivá a nejsou v ní započítány další náklady spojené s úvěrem, proto prosté porovnávání výhodnosti úvěrů pomocí úrokové sazby není dostačující. Není rozumné sázet pouze na jednu kartu – na úrokovou sazbu, s jejíž níží se banky v reklamách předhánějí.

Není zcela neobvyklé, že úvěr s vyšší úrokovou sazbou bude nakonec výhodnější, protože s ním bude spojeno méně poplatků.

Výše úroku jako ukazatel výhodnosti úvěru skrývá ještě jedno významné úskalí. Úrokovou sazbu počítají různí poskytovatelé úvěrů na různá časová období, které může být týdenní, měsíční nebo roční, což vylučuje objektivní srovnání výhodnosti úvěru.

Pokud přesto neodoláte srovnání výhodnosti úvěru na základě výše úroku, pak takto srovnávejte pouze úvěry stejného množství peněz, se stejnou dobou splatnosti a rozvržením plateb.

Nefinanční kritéria čili podmínky ve smlouvě

Neméně důležité se ale ukazuje také srovnání nefinančních kritérií půjček, jako například podmínek ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplacení úvěru nebo naopak předčasného splacení půjčky. 

Srovnání podnikatelských úvěrů z hlediska poplatků za předčasně splacený úvěr

Poplatky a zase poplatky

Na zřetel je ale třeba brát i další poplatky, které si banky mohou jednorázově i opakovaně účtovat. Není totiž nezvyklé, že v součtu mohou dílčí poplatky vyjít dokonce dráž než například samotné úroky.

První poplatek, se kterým se můžete setkat na samotném začátku vyřizování úvěru je poplatek za posouzení a zpracování žádosti o úvěr. Jeho výše bývá nejčastěji určena jako procento z požadované výše úvěru, případně to může být pevně daná částka. Pozor, v případě zamítnutí žádosti o úvěr tento poplatek většinou není vratný. Vedle bank s politikou výběru poplatku za žádost o úvěr existují i banky, které provádějí posouzení úvěru bezplatně a poplatek inkasují od klienta až v případě kladného vyřízení jeho žádosti o úvěr (výše poplatku je určena obdobně).

 

Dalším běžným poplatkem spojeným s úvěrem je poplatek za vedení, respektive správu účtu (úvěru). Pokud nemáte běžný účet v bance, u které plánujete mít úvěr, počítejte s tím, že banka po vás bude založení běžného účtu vyžadovat. Pozitivem ale je, že tento poplatek některé banky svým klientům neúčtují a vedení účtu k úvěru získáte zdarma.

Diskuze k článku

Přidat komentář
TomFab Myslím, že velice důležité je srovnání jednotlivých půjček s ostatními. Podle toho se teprve rozhodnout pro jednu správnou. Pomoct by vám mohl například web https://www.rozumnepujcky.cz/
21.5.2018 19:56 | Odpovědět
Lucka23 Lidé se musí naučit číst a orientovat v podmínkách.Mně se celkem líbí tato nabídka,přijde mi pochopitelná pro většinu lidí https://www.ammadopujcky.cz/
11.4.2018 15:17 | Odpovědět
Klára14 Nechápu, že ačkoliv na nebankovních půjčkách člověk tolik přeplatí, stejně jsou v dnešní době hojně využívané. Copak má tolik lidí zápis v registru, že si nemůže vzít půjčku od banky?
27.9.2017 22:38 | Odpovědět
Milan87 Ono to není vždy tak jednoduché. Když kouknete třeba na https://www.hyperfinance.cz/pujcky/pujcka-pred-vyplatou/ tak si můžete všimnout, že mezi nabídkami je i dost známých (a medializovaných ) společností. Lidé na to slyší. Myslí, že to co viděli v televizi je ověřená forma půjčky podobná těm bankovním. Nebankovky se oproti mohou pyšnit rychlým vyřízením, což někdy rozhoduje.
17.2.2018 18:05 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.