Jak vybrat podnikatelský úvěr, aby byl co nejméně nevýhodný

Jakákoliv půjčka v zásadně není nikdy dost výhodná. Za zapůjčené peníze vždy zaplatíte hodně vysokou daň. Otázkou u mnoha podnikatelů ve finanční nouzi není jestli si vzít úvěr, ale jak drahý úvěr si vzít. Abyste si vybrali úvěr, který je pro vás nejméně nevýhodný, připravili jsme pro vás několik rad.

Spásné RPSN

Při výběru úvěru na podnikání ale i například spotřebitelských úvěrů je třeba brát v potaz mnoho aspektů, které jsme nastínili výše. Všechny mají svou váhu, klíčovým kritériem však je RPSN – tedy roční procentní sazba nákladů, která dokáže shrnout celkové náklady, které nakonec vynaložíte na půjčku (poplatky, úrokovou sazbu, pojištění atd.).

RPSN je tedy vhodný ukazatel pro posouzení celkové finanční náročnosti úvěru. Ovšem jen těch, které se poskytují na dobu delší než 1 rok. PomocíRPSN je obtížné posoudit půjčky poskytované na kratší období než rok, protože je to ukazatel konstruovaný na období jednoho roku (nemusí se tedy hodit pro posouzení výhodnosti spotřebitelských a krátkodobých úvěrů).

Stejně jako u výše úroku, i u RPSN platí, že aby bylo srovnání úvěrů směrodatné, je třeba posuzovat vždy pouze úvěry ve stejné výši, se stejnou dobou splatnosti a rozvržením plateb.

 

RPSN se vyjadřuje se procentním podílem z dlužné částky za období jednoho roku. Obecně platí, že čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší.

Nebuďte na to sami

Vybrat správný úvěr rozhodně není jednoduchý úkol. Pokud se sami v nabídce nedokážete zorientovat, vyplatí se neostýchat se, nebát se sáhnout do peněženky a požádat o radu nezávislého finančního poradce. I když mu třeba zaplatíte za poradenství nějakou tu tisícikorunu, může to vyjít pořád levněji, než když zvolíte nevýhodnou půjčku.

Pokud jste v tíživé finanční situaci, i když je to těžké, nepodléhejte nutkání vzít první půjčku, která se vám nabízí, jen proto, abyste to už měli z krku. Srovnejte pečlivě nabídky a pokud požádáte o názor někoho z vašich blízkých, který není zatížen stejnými problémy jako vy, bude vám jeho nestranný pohled ku prospěchu.

Pokud se chcete o výhodnosti nabízených úvěrů přesvědčit sami, návod na výpočet výhodnosti úvěru na základě úrokové sazby a RPSN najdete na například portálu Peníze.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář
TomFab Myslím, že velice důležité je srovnání jednotlivých půjček s ostatními. Podle toho se teprve rozhodnout pro jednu správnou. Pomoct by vám mohl například web https://www.rozumnepujcky.cz/
21.5.2018 19:56 | Odpovědět
Lucka23 Lidé se musí naučit číst a orientovat v podmínkách.Mně se celkem líbí tato nabídka,přijde mi pochopitelná pro většinu lidí https://www.ammadopujcky.cz/
11.4.2018 15:17 | Odpovědět
Klára14 Nechápu, že ačkoliv na nebankovních půjčkách člověk tolik přeplatí, stejně jsou v dnešní době hojně využívané. Copak má tolik lidí zápis v registru, že si nemůže vzít půjčku od banky?
27.9.2017 22:38 | Odpovědět
Milan87 Ono to není vždy tak jednoduché. Když kouknete třeba na https://www.hyperfinance.cz/pujcky/pujcka-pred-vyplatou/ tak si můžete všimnout, že mezi nabídkami je i dost známých (a medializovaných ) společností. Lidé na to slyší. Myslí, že to co viděli v televizi je ověřená forma půjčky podobná těm bankovním. Nebankovky se oproti mohou pyšnit rychlým vyřízením, což někdy rozhoduje.
17.2.2018 18:05 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.