
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Pokud si pohráváte stále vážněji s myšlenkou vzít si bankovní úvěr nebo půjčku, vězte, že máte před sebou nelehký úkol - zorientovat se v pojmech, které jsou s úvěry spojeny. Snazší to bude, pokud si vezmete na pomoc náš slovníček pojmů z oblasti bankovních úvěrů.
A |
B |
D |
F |
H |
J |
K |
|
M |
N |
P |
R |
S |
Ú |
V |
Z |
Je určité procento ceny zboží, která se musí zaplatit před začátkem splácení zbývající části ceny – tzv. první splátka (běžné u spotřebitelských úvěrů).
Způsob splácení hypotečního úvěru, kdy klient splácí po celou dobu trvání závazku stále stejnou výši splátky. Anuitní splátka se vždy skládá ze dvou částí, z jistiny a z úroků. Vzájemný poměr těchto dvou částí se v čase mění.
Je schopnost klienta splatit požadovaný úvěr, respektive jeho schopnost splácet řádně a včas své závazky. Dalším běžně používaným výrazem je „úvěrová schopnost“.
Forma splátek, která umožňuje soustředit finanční zatížení na počáteční období splácení úvěru a naopak ke konci úvěrového vztahu splátky co nejvíce snížit.
Klient, který si půjčuje peníze.
Období, během kterého je úroková sazba fixována, tedy stanovena pevně. Často se používá u hypotečních úvěrů, kdy je pro určité období sazba stanovena pevně s tím, že po jeho uplynutí dochází zpravidla k její změně.
Úroková sazba, která je stanovena pevně na celou dobu splatnosti úvěru či jiného bankovního produktu, nebo na dohodnuté fixační období.
bankovní úvěr, který je zajištěn zástavním právem na nemovitost.
Půjčený finanční obnos. Za půjčení tohoto finančního obnosu platí dlužník věřiteli odměnu (úrok).
Způsob splácení hypotečního úvěru, kdy klient splácí každý měsíc jinou částku, přičemž splátka jistiny je po celou dobu trvání závazku konstantní a výše úroků se s postupným splácením jistiny úvěru snižuje.
Díky němu má možnost klient přečerpat limit vlastních prostředků, je to krátkodobý úvěr poskytovaný bankou k běžnému účtu. Taktéž se pro něj využívá označení „povolený debet“.
Platební karta, u které je možnost čerpání úvěru. Úvěrový limit kreditní karty je nezávislý na běžném účtu klienta; některé banky vydávají kreditní karty dokonce bez toho, aby u nich klient měl veden běžný účet. Úvěr u kreditní karty je revolvingový a jeho splacení probíhá většinou jednou měsíčně.
Částka, kterou dlužník měsíčně splácí věřiteli, tj. bance.
Úvěr poskytnutý jinou než bankovní institucí. Nejznámější nebankovní poskytovatelé půjček u nás jsou HomeCredit, Provident a další. Nebankovní úvěry musí být stejně jako bankovní sjednány písemně. Nebankovní úvěry jsou obvykle vyplaceny okamžitě bez kontroly dlužníka (tedy bez nahlížení do registru dlužníků). Nevýhodou je vyšší úroková míra a RPSN než u bankovních úvěrů. Nebankovní půjčka je také jediná možnost, jak si půjčit pro osoby, které nemohou bance prokázat příjem – tj. například pro podnikatele, matky na mateřské dovolené nebo studenty.
Je to pořizovací cena nové věci.
Používá se při vyjádření úrokové sazby, která je obvykle vypočítávána v procentech pro období jednoho roku.
Liší se od kreditní karty tím, že se na ni nenakupuje na úvěr. Lze s ní vybírat hotovost v bankách, bankomatech, platit v hotelu, v obchodě, na internetu apod. Lze s ní utrácet peníze do výše zůstatku na BÚ či do výše kontokorentu.
Nárok věřitele na peněžité nebo věcné plnění ze strany dlužníka.
Úroková sazba, která není stanovena pevně pro celé období, ale se mění v závislosti na vývoji trhu.
Způsob splácení hypotečního úvěru, kdy se klientovi po dobu splácení úvěru objem splátky zvyšuje. Měsíční splátka je po dobu jednoho roku ve stejné výši a pro následující období se vždy zvyšuje o pevnou částku.
Splacení předchozího úvěrového závazku od jiných bank novým úvěrem.
Databáze osob a organizací neplnící své závazky vůči věřitelům. Primárním účelem registru dlužníků je snaha ochránit bankovní a nebankovní společnosti poskytující úvěry před insolventními subjekty. V České republice existuje hned několik úvěrových registrů. Největším a nejdůležitějším je Centrální registr úvěrů spravovaný Českou národní bankou.
Opakování (obnova) produktu (např. úvěr, termínovaný vklad) za sjednaných podmínek.
Úhrn všech poplatků a jiných nákladů, které musí klient při řádném plnění svých povinností z úvěrové smlouvy nutně zaplatit věřiteli, tj. bance, vedle jistiny v souvislosti s poskytnutým úvěrem a to za celou dobu trvání svého závazku. Vyjadřuje se procentním podílem z dlužné částky za období jednoho roku. Povinnost uvádět RPSN u spotřebitelského úvěru je stanovena zákonem.
Osoba, která se smluvně zaváže splatit dluh pro případ, že dlužník není schopen úvěr splatit.
Přehled jednotlivých dílčích splátek, jimiž je postupně splácen úvěr či jiný dluh. Nejčastěji se v něm uvádí přesná výše a datum splatnosti každé splátky.
Datum, ke kterému má jedna ze stran povinnost zaplatit určitou částku druhé straně.
Druh úvěru, který musí dlužník využít na konkrétní účel. Při sjednání účelové půjčky bývá ve smlouvě přímo uvedeno, k jakému účelu budou prostředky využity a peníze tak není možné využít jiným způsobem. Tento typ úvěru často nabízí výhodnější úrok a RPSN. Nejčastější účelovou půjčkou je půjčka na bydlení neboli hypotéka.
Odměna věřiteli za zapůjčení peněz.
Cena půjčených či uložených peněz obvykle vyjádřená v procentech za rok. Konkrétní výše této ceny (sazby) souvisí s dobou, na kterou jsou peníze půjčeny či uloženy, a často také s výši vypůjčené částky.
Je ten, kdo půjčuje (např. dlužníkovi).
Datum, kdy končí sjednaná doba fixace.
Částka, kterou si od banky klient (dlužník) půjčuje.
Při nesplacení dluhu je to majetek, jež slouží jako záruka.
Právní nástroj sloužící k zajištění pohledávky do doby jejího splacení. V případě nesplacení pohledávky je věřitel oprávněn domáhat se uspokojení ze zastavené věci (např. prodejem nemovitostní zástavy). Vzniká nejčastěji na základě zástavní smlouvy uzavřené mezi zástavním věřitelem a dlužníkem.
Je ten, který svůj majetek vloží jako zástavu pro případ, že by nemohl splácet dluh.
Pro sestavení slovníčku byly použity informace České bankovní asociace.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář