5 tipů pro každého, jak zrychlit a vylepšit notebook

Pokud patříte mezi majitele přenosného počítače, možná i vy občas přemýšlíte, proč se váš elektronický pomocník tolik trápí a nepracuje rychleji. Ať už se jedná o starší zařízení nebo úplnou novinku, ve většině případů můžete váš notebook podstatně zrychlit. Prozradíme vám, jak na to.

5 tipů pro zrychlení a vylepšení notebooku

1Pomalý disk s nedostatečnou kapacitou

Největší brzdou notebooku je většinou pevný disk, na kterém jsou uložena všechna data. U starších mobilních počítačů navíc často dochází volný prostor pro uložení filmů, hudby i pracovních dat.

Rychlý pevný disk s kapacitou 500 GB pořídíte od 1300 Kč. Pro maximální zrychlení můžete využít disk typu SSD, za který si ovšem připlatíte. „Zejména u notebooků starších dvou let dosáhnete výrazného zrychlení celého systému výměnou disku za nový model. Kromě zvýšení výkonu můžete současně vyřešit i nedostatečnou kapacitu“, potvrzuje Jiří Špunar ze společnosti Gigacomputer.

2Rozšíření paměti

Kromě pevného disku pro uložení dat ovlivňuje rychlost systému tzv. operační paměť, označovaná také jako RAM. Dříve byly tyto paměti velmi drahé a její rozšíření představovalo značnou investici. Dnes tomu tak již naštěstí není, záleží ovšem i na typu paměti. Paradoxně je starší typ DDR2 dražší než novější typ DDR3.

Máte-li štěstí a váš notebook využívá novější typ, pořídíte paměť s velikostí 4 GB již od 600 Kč. Starší typ DDR2 se stejnou kapacitou vyjde zhruba na 1 700 Kč. Zejména při využívání více programů současně se vám však investice vrátí v podobě svižnější odezvy provozovaných aplikací. Zejména pokud váš počítač disponuje pamětí s menší kapacitou než 2 GB, doporučujeme ji rozšířit.

3Aplikace spouštěné při startu

Operační paměť využívají určitou měrou všechny spuštěné programy. Často se postupem času na operační systém nabalí množství aplikací a utilit, které se automaticky spouští při startu a běží na pozadí. To potom brzdí nejen samotný start počítače, ale i běh ostatních programů. Snadno však můžete automatické spouštění aplikací změnit.

Ve Windows Vista a Windows 7 zadejte do vyhledávacího políčka nabídky Start příkaz MSCONFIG a potvrďte Enterem. Po přepnutí na záložku „Po spuštění“ můžete určit, které aplikace se mají spouštět současně s Windows. Ve Windows 8 použijte klávesovou zkratku Ctrl+Shift+Esc a přepněte na záložku „Po spuštění“. I zde můžete povolit nebo zakázat spouštění jednotlivých aplikací.

 

4Zastaralý Windows XP

Podle statistik serveru NetShareMarket.com stále téměř 40 % uživatelů využívá letitý operační systém Windows XP, zatímco přes 40 % uživatelů již provozuje Windows 7. Poslední velká aktualizace Windows XP Service Pack 3 byla vydána v roce 2008, což mnohé napovídá. Aktuálně nejrozšířenější sedmičky nabízí optimální výkon a zároveň snadnější ovládání. Již od svého uvedení na trh jsou většinou odborníků komentovány jako velmi povedený operační systém, na který uživatelé po neúspěšných Windows Vista dlouho čekali.

Chcete-li získat ze svého notebooku maximum, můžeme doporučit přechod na Windows 7. Pokud se nebojíte novinek, můžete sáhnout po Windows 8, které jsou určené pro klasické počítače i tablety. Obsahují dvě uživatelská prostředí – klasickou plochu a nové Metro (pro tablety), ze kterého nejsou uživatelé desktopů příliš nadšení. Bez dotykového displeje totiž přichází systém o svoji přívětivost. Spousta uživatelů se proto rozhoduje ještě pro starší systém Windows 7, který je jednoduchý, stabilní a uživatelsky přívětivý.

5Pohodlná práce

Největší výhodou notebooku je bezesporu jeho mobilita. Zároveň je to ale i jeho největší slabina. Používáte-li notebook často na jednom místě, můžete díky doplňkům získat při práci větší komfort i efektivitu a využívat některé výhody stolních počítačů. Malý displej, touchpad a absence numerické klávesnice mohou zejména při kancelářské práci značně zdržovat.

„Pro každodenní práci se vyplatí pořídit k notebooku plnohodnotnou klávesnici s numerickou částí, bezdrátovou myš a větší displej. Mimo kancelář mohou uživatelé využívat všechny výhody přenosného zařízení, v kanceláři si pak dopřát pohodlí stolních PC,“ vysvětluje Jiří Špunar. „Ideální řešení pak představuje dokovací stanice, která zajistí velmi snadné připojení všech externích zařízení,“ dodává.

Zdroj: Společnost Gigacomputer

Diskuze k článku

Přidat komentář
Vladimírečik Super tipy. Já notebooku docela rozumím, takže si ho zvládnu sám vylepšit. Teď jsem si třeba opravoval grafickou kartu. Stačili mi k tomu jen nové plošné spoje https://www.lamirel.cz/ a karta zase funguje. Oprava notebooku je můj koníček a relax od práce.
20.8.2019 06:43 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.